Egy pécsi polgármester története: a nyilasok elhurcolták, a kommunisták halálra verték
2024. szeptember 06. péntek 09:34
Mint egy gyorsvonat, úgy robogott át a történelem Tolnai Józsefen, Pécs egykori polgármesterén. A városvezetőt a fehér és a vörös terror is elérte: előbb a nyilasok deportálták, később pedig a kommunisták karmai közé került. Utóbbit nem élte túl.
Az 1940-es, '50-es évek tragikus történései leképeződnek Tolnai József szomorú sorsában. Városunk egykori vezetőjének életét dr. Vargha Dezső nyugalmazott főlevéltáros segítségével elevenítettük fel.
- A baranyai Okorágon 1900-ban született Tolnai nagy szegénységben töltötte gyerekkorát, ugyanakkor folyamatosan képezte önmagát. Tanulmányai során a szociáldemokrácia eszménye nagy hatással volt rá, ezért 1917-ben belépett a Vas-és Fémmunkás Szakszervezetbe, majd a pártba, ezzel elkötelezve magát a baloldali mozgalomhoz.
A későbbi polgármester útja 1922-ben előbb Bécsbe, majd Budapestre vezetett. A hatóságok már ekkor felfigyeltek rá, a baloldali mozgalmi tevékenysége miatt „felforgatónak" tartották. A harmincas években visszatért Pécsre, ahol törvényhatósági képviselővé választották, később pedig a szociáldemokraták vezetőjévé vált. Tolnai József elismert politikus lett, amit az a tény is bizonyít, hogy sztrájkok esetén a munkások, bányászok jelentős része egyedül őt fogadta el közvetítő tárgyalópartnerként a hatóságok ellenében.
Emléke tovább él Pécsett
Az 1944-es német megszállás új fejezetet nyitott a magyar történelemben, illetve a baloldali meggyőződésűek esetében is. Letartóztatások, internálások kezdődtek. Tolnait gyakorlatilag azonnal félre akarták állítani, ám dr. Nikolits Mihálynak, Pécs-Baranya főispánjának sikerült megakadályoznia, hogy táborba hurcolják a képviselőt. A nyilasok őszi hatalomátvétele után azonban már ő is tehetetlen volt: Tolnait a Gestapo letartóztatta, majd Dachauba szállították.
Csont és bőrre lefogyva, alig 40 kilósan, de visszatért a haláltáborból. A történelmi változások aztán egészen a városvezetői székig juttatták.
- 1944. november 29-én a szovjetek elfoglalták Pécset, ezt követően pedig a szociáldemokraták jelölhettek polgármestert. Így került 1945 nyár elején, dr. Esztergár Lajos utódaként a város élére Tolnai. 1948-ig töltötte be a tisztséget, méltó folytatója volt neves elődei munkájának.
Az újabb fordulópont azonban ismét magával rántották, és ezúttal már tragédiába vezettek az események. A történtek kiindulópontja a szociáldemokrata páton belüli szakadás volt: a kommunistákhoz húzó kisebb csoport segítségével az Magyar Kommunista Párt (MKP), Rákosi Mátyással és Gerő Ernővel soraiban bekebelezte a nagyobbik szocdem alakulatot, így átvették a hatalmat. Tolnai nem ebbe a körbe tartozott, ezért folyamatos támadásoknak volt kitéve. Nem is maradhatott Pécsett, a pesti Állami Zálogház igazgatója lett.
1950. június 12-én aztán bekövetkezett a baj: budapesti otthonuk elé begördült a rettegett fekete autó.
- Azt tervezte, hogy a hétvégén Pécsre látogat, éppen készülődött az utazásra. Felesége az indulás előtt még lesietett a boltba vásárolni - nem sejtette, hogy akkor látta utoljára a férjét. Mire visszaért, egy szétvert, felforgatott lakást talált, Tolnait az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) emberei már elhurcolták.
Dr. Vargha Dezső felidézte: a váci börtönbe szállították, de erről felesége egyáltalán nem kapott értesítést, így semmit sem tudott férjéről. 1953-ban, éppen, amikor kórházban feküdt, kapta a hírt, hogy Tolnai József 1951-ben meghalt.
Az igazságra csak egy bő évtized után derült fény: 1962-ben rehabilitálták, csontjait egy ládában adták át özvegyének. A maradványokon végzett vizsgálatok kiderítették, az egykori pécsi polgármestert agyonverték, amelyre egyértelmű bizonyíték volt a koponyáján és számos csontján talált törés, illetve a kiütött fogak. Mint később kiderült, azért került erre a sorsra, mert az őrök nem bírták elviselni, hogy Tolnai tartotta a lelket rabtársaiban. Az akkori börtönökben a falakra kiírt „Ne csak őrizd, gyűlöld is!" felfogás sajnos a gyakorlatban is megvalósult.
A volt városvezető végül megkapta a végtisztességet, és a budapesti Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
Képünkön: Tolnai József festett portréja a városházát díszíti.
Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felmérés: a Fidesz biztosan őrzi az...
- Novemberben is nálunk volt a...
- Nem hagyják ki az adventi vásárokat a...
- Kijavították a hibát, ismét...
- Fotós túrán járhatjuk be az...
- Idegenvezetővel ismerhetjük meg a...
- Hálapénzt kérő szülésznők ellen...
- Sikeres nők árnyékában, 32 éve...
- Mutatjuk, hogyan alakulnak a...
- Több mint hetven határsértőt...