Grecsó Krisztián is az egyházmegye szabadegyetemének vendége volt

2025. március 27. csütörtök 17:15

Grecsó Krisztián is az egyházmegye szabadegyetemének vendége volt

Jó hangulatú, emberarcú és őszinte beszélgetés részesei lehettek a Pécsi Egyházmegye március 26-i szabadegyetemének résztvevői. A tavaszi szemeszter záró alkalmának vendége volt Grecsó Krisztián író és Nacsinák Gergely teológus, ortodox pap, aki maga is ír. A Magtár Látogatóközpontban megtartott beszélgetés moderátora, egyben állandó házigazdája Görföl Tibor teológus, a Vigilia folyóirat főszerkesztője volt.

 

 

A két eltérő hagyományokkal és gyökerekkel rendelkező író az est folyamán megosztotta gondolatait hitről, családról, hagyományokról, az írásról és arról, amit az a lelküknek adott. Az írók általi felolvasásokat követő beszélgetés pedig bővelkedett öniróniában, amit a közönség érthető módon jóízű nevetéssel jutalmazott.

 

Grecsó Krisztián számos irodalmi díjjal, köztük József Attila-díjjal kitüntetett magyar költő, író, dalszerző. Újságíróként dolgozott a Békés Megyei Napnál, majd a Bárka folyóirat, később a Nők Lapja, azt követően az Élet és Irodalom munkatársa. Mintegy 30 kötetet publikált, írt regényeket, novellákat, verseket. Regényei megjelentek arabul, csehül, németül, horvátul, lengyelül, szlovénul, törökül és oroszul. Írt forgatókönyveket és több színdarabot, szövegkönyvet.

 

Katolikus gyökerekkel rendelkező családba született, nagy hatással volt rá a nagyszüleinek mintája: „Történhet bármi, ahogy a világot érzékelem, azokat a mintákat követi, ahogy a nagyszüleimnél láttam. Úgy élek, ahogy tőlük láttam. Ezek az alapvetések határozzák meg a magatartásomat, az identitásomat" - vallja.

 

Nacsinák Gergely hivatását tekintve ortodox pap, aki nem rendelkezik vallásos családi gyökerekkel. A Tan Kapuja Buddhista Főiskola vallásbölcseleti szakirányán tett kitérőt követően a Thesszaloniki Arisztotelész Egyetem teológiai karán ért célba. Ma a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus Magyarországi Orthodox Exarchátus Budapesten szolgáló papja. Pap, akinek számos könyve és tucatnyi fordításkötete jelent meg. Rendszeres szerzője több folyóiratnak: a Ligetnek, a Pannonhalmi Szemlének és a Vigiliának. Dalszövegeket is ír.

 

Előbb buddhista, majd keresztény közösségbe kerülve szinte véletlenül lett ortodox pap, fogalmazott életútjáról. Keresztény teológusként műveiben következetesen megjelenik a bűn motívuma, bemutatja, hogy a bűn következtében az egész világa a feje tetejére állt, az emberek fordítva látják a dolgokat, mint ahogy azok valójában vannak, és ebből a fordított, torz, képtelen látásmódból kell újra az igazság oldalára visszakerülni, a bűnt kerülve élni az életet és szemlélni a világot.

 

Napjainkban, amikor szakadék tátong a vallás és a kultúra, a teológia és az irodalom, a hit és a hétköznapi élet között, hatalmas ajándék volt ez a beszélgetés - fogalmazott az est házigazdája. Görföl Tibor hozzátette, az est meghívott vendégei ugyanis ezt a szakadékot hidalják át. Nacsinák Gergely teológusként irodalmi munkássággal rendelkezik, Grecsó Krisztián pedig íróként beszél és tesz tanúságot a hitéről egy olyan társadalmi közegben, ahol ez nem magától értetődő.

 

Ami pedig a szakadékot illeti, a helyzet borzalmas - mutatott rá napjaink korképére Görföl Tibor. A rossz mentális állapotban levő társadalmunk számára, ahol azonban az értő és rendszeres olvasás csak nagyon kevesek kiváltsága, az irodalom lehetne az élvezet és a terápia, egyben a közösségépítés nyelve és eszköze.

A Pécsi Egyházmegye szabadegyetemi sorozata idén ősszel folytatódik, továbbra is a hit és kultúra találkozásának mezsgyéjén.

 

Forrás: Pécsi Egyházmegye