Három diáklány Pécs múltjáról és jelenéről szóló filmje vitte el a pálmát - VIDEÓ!
2017. május 31. szerda 07:47

Megakadt című kisfilmjével a Bánkuti Csenge, Domján Zsuzsi, Botár Ágnes trió nyerte meg a Pécs8 program rövidfilmpályázatának fődíját. Az alkotás tizenhét éves rendezője néhány kulisszatitokba is beavatta hírportálunkat.
A Pécs8 program és a Control Studio közös rövidfilmpályázatára olyan munkákat vártak, amelyek Pécs 1945-1990 közötti történetének egy-egy szegletét filmesítik meg. Összesen 14 alkotás készült ez alkalomból, jó részük egy 24 órás filmkészítő workshopon született meg. Köztük volt a győztes Megakadt című film is, amivel a Szent Mór Iskolaközpont három diáklánya, Bánkuti Csenge, Domján Zsuzsi és Botár Ágnes megnyerte a pályázatot.
A filmről és az elkészítéséről Bánkuti Csengét kérdeztük, akiről megtudtuk, hogy már tizenkét éves kora óta foglalkozik amatőr szinten a filmezéssel. Telefonos felvételekkel és vágóprogramokkal kezdte, később pénzt gyűjtött egy kamerára, és ma már pályázatokra is videózik. A legújabb alkotása két barátja segítségével készült, erről mesélt bővebben.
- A Pécs8 filmmustra pályázatát már korábban olvastam, de erre végül nem sikerült filmet készítenem. Ezért jött jól, amikor hallottam, hogy indul egy 24 órás workshop, rögtön meg is kértem két barátomat, hogy tartsanak velem. A filmet közösen találtuk ki, sőt még anyukám is segített benne.
- Hogyan mutatnád be a filmet, miről szól? Miért ez lett a címe?
- A film egy időutazó lányról szól, aki a Pécsi Videotékát keresi a mai Korhely területén, de nem találja. A filmmel nem azt akartam sugallni, hogy a filmek letöltése helyett inkább használjuk a videokazettákat vagy, hogy rossz lenne az, hogy ma már a kazetták kimentek a divatból. Éppen azért lett a film címe "Megakadt", mert ezt jelenti nekünk ez a kor: valamikor volt, de ma már van helyette más, a videokazetta már a történelem része.
- Hogyan zajlott a forgatás? Nem volt megterhelő 24 órán keresztül ezzel foglalkozni?
- A 24 órás workshop elején megkaptuk a feladatot; miszerint 24 óránk van arra, hogy az adott kor Pécséről, és nekünk az ehhez fűződő viszonyunkról készítsünk egy filmet; valamint mindenki húzott vagy egy 1969-es, vagy egy 1985-ös Dunántúli Napló fénymásolatot, ebből is meríthettünk ötletet. Mi hárman voltunk egy csapatban, Botár Ági, Domján Zsuzsi és én. Még aznap elkezdtünk gondolkodni a filmről, hogy másnap csak le kelljen forgatni. Az elkészítés nekünk egyáltalán nem volt megterhelő, mivel a filmmel körülbelül két óra alatt elkészültünk, ráadásul iskolába se kellett menni.
- Mit jelent neked, nektek ez a díj?
- A díj igazán meglepett minket, természetesen nagyon örültünk neki. Szerintem a nyereményből majd elmegyünk egy puccos helyre, ahova máskülönben úgyse mennénk.
A pályázat második helyezettje, avagy a legjobb szerelmes film a Kovácsolt szerelem című munka lett, amit a HuPuCsa Stúdió nevű csapat (vagyis Csalos Martin, Huber Péter és Putics Richárd) szintén a 24 órás filmkészítő workshopon készített el.
A harmadik helyezett díját és egyúttal a közönségdíjat a legjobb ismeretterjesztő filmként a Gagarin kalapja című alkotás nyerte el, amit Osztermayer Péter kifejezetten a pályázatra készített.
Képen: az alkotók. Domján Zsuzsi (b), Bánkuti Csenge és Botár Ági (j).
Kiss Alexandra Fotó: Kálmándy Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egyre melegebbre fordul, napsütéses...
- Ezúttal Kölkednél hatoltak be...
- Hamarosan minden településen lesz...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Úgy tűnik, meghosszabbítja az...
- Szívszorító: gazdára lelt Vándor, a...
- Tízmilliókat nyúlt le ügyfeleitől egy...
- Lezártak egy sávot az M6-oson...
- Felújították az elítéltek imatermét...
- Hűvös éj után napsütéses napunk lesz...