Idő előtt születni: a pécsi klinikán a szülők is részt vesznek a kicsik ápolásában

2016. november 21. hétfő 10:56

Idő előtt születni: a pécsi klinikán a szülők is részt vesznek a kicsik ápolásában

Világszerte minden tizedik újszülött koraszülöttként jön a világra. Magyarországon a szülések kilenc százaléka koraszülés, ami azt jelenti, hogy évente körülbelül 7-8000 újszülött koraszülöttként jön a világra. A témával kapcsolatban dr. Funke Simonét, a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika csecsemő-gyermekgyógyász szakorvosát kérdeztük.

Tavaly országszerte 1200 koraszülött születési súlya nem érte el az 1500 grammot. A PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika regionális feladatokat lát el, így például náluk a klinikán tavaly a koraszülöttek aránya 14 százalék körül volt - 381 újszülött koraszülöttként jött a világra, 106 csecsemő 1500 gramm alatti súllyal.

A koraszülöttségek harmadában nem tudják, mi állhatott a háttérben. Másik egyharmadában a rossz szociális körülmények, alultápláltság, szegénység, dohányzás, droghasználat, megelőző koraszülés, fertőzések tehetők felelőssé. A fennmaradó esetekben pedig az anyák betegségei (cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, magas vérnyomás, immunbetegségek), a terhességgel összefüggő betegségek, az úgynevezett toxaemia, ikerterhesség állhatnak a háttérben. A koraszülöttség a 18 alatti és a 40 év feletti korcsoportban lép fel gyakrabban.

2014-ben a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Neonatológiai Tanszéke uniós forrásból modern orvostechnikai berendezésekkel gazdagodott. A beruházás során korszerű lélegeztetőgépeket, infúziós pumpákat, monitorokat, intenzív inkubátorokat kaptak, ami a betegbiztonság szempontjából nagy ugrást jelentett.

Két éve vezették be a "kenguruzást" az osztályukon, hogy az édesanya és az édesapa minél előbb kerüljön szoros kapcsolatba a babájukkal. Ma már tudják, hogy az intenzív, high-tech ellátás csak az egyik rész, a másik ugyanolyan fontos, hogy a szülő részt vehessen az ápolásban, minél előbb legyen bőrkontaktus a szülőkkel, mert ez nagyon fontos a koraszülött agyi és értelmi fejlődése szempontjából.

A koraszülöttek világnapját nem egy hivatalos egészségügyi szervezet, hanem különféle szülői szervezetek deklarálták, hogy felhívják a figyelmet a koraszülötteket fenyegető veszélyekre és arra, hogy mennyire fontos a koraszülöttek egészségügyi ellátása. Fontos tényező, hogy a koraszülötteknek fokozott támogatásra van akkor is szükségük, amikor az intenzív, kórházi kezelésnek vége. A korai fejlesztés, a különböző módszerek alkalmazása minden koraszülött számára létfontosságú, alapfeltétele a jó minőségű életnek.

A koraszülöttek novemberi világnapját 2011 óta ünneplik. A lila szín a koraszülöttek jelképe. Ez a szín szimbolizálja a reményt, a hitet, a bátorítást és az összefogást.

Ebből az alkalomból világszerte híres épületek, mint például a sydney operaházat, a párizsi Eiffel-tornyot, a berlini Brandenburgi kaput lila fénnyel világítják ki.

Tavaly a Budapesti Lánchíd, Pécsett a tettyei romok pompáztak lilában. A koraszülöttek világnapján és a családok erőfeszítéseit is tisztelettel ismerik el.

Képünkön: Lilában pompáznak a tettyei romok.

Pauska Petra - Fotó: PécsMa.hu