Ingatlancsomag: viszi a spanyol - FRISSÍTVE
2008. június 25. szerda 22:01
Az ünnepélyes aláíráson Tasnádi Péter elmondta, számtalan szkeptikus vélemény hangzott el a kiírt pályázattal kapcsolatban, több megközelítés odáig ment, hogy a város ingatlanvagyonának elkótyavetyéléséről van szó. Ezzel szemben, tette hozzá, a nyertes pályázatban foglalt fejlesztések új perspektívákat nyitnak a város előtt, a több tízmilliárdos beruházások a pécsieket szolgálják majd. Hozzáfűzte, tudomás szerint, a cég elkötelezett a tekintetben, hogy a magyar, így a pécsi szaktudást és munkaerőt is bevonja fejlesztésekbe - mondta.
Kovács Bence János, a cég elnöke elmondta, a fejlesztéseket úgy hajtják végre, hogy értéket hozzanak létre: nemcsak shoppingoló központot szeretnének az utókorra hagyni, hanem összhangot teremteni a kereskedelmi, és rentábilis ingatlanfejlesztés, és a valóban értékes, szimbolikus épületek megteremtése között.
Az elképzelések szerint a Magasház alsó szintjének szolgáltató funkciót szánnak, de a beruházók úgy vélik, hogy az épület alkalmas arra is, hogy abban olyan cégközpont jöjjön létre, ahol a fiatal pályakezdők egyszerre lakhatnak és dolgozhatnak. Ugyanitt luxusapartmanokat, exkluzív panorámaéttermet és a környék parkolási gondjait megoldó, kétszintes, 350 férőhelyes mélygarázst is kialakítanak.
Az épület átszabása több mint két évet vesz igénybe, ám a befektetők szándéka szerint 2010-re legalább külcsínben megszépül majd a toronyház.
A Munkácsy utcai rendelőintézet helyén egy négycsillagos, 130 szobás luxushotelt húznának fel, amely a konferenciaturizmust is kiszolgálhatja. Az ingatlan alá mélygarázs kerül.
A Lánc utcai telken egy modern tudományos központként is funkcionáló és a szomszédos EKF-beruházásokkal harmonizáló irodakomplexumot létesítenének. Az ingatlan kétszintes mélygarázzsal rendelkezne, s a parkoló tetején, illetve a komplexum tetőterén is zöldfelületeket alakítanának ki.
Az A/1-es laktanya területén a tervek szerint egy kereskedelmi gócpont jönne létre: sok parkolóval szellős elhelyezkedésű üzletközpontokkal, s ugyanitt A-ketegóriás cégközpontnak is otthont adnának.
A befektetők szerint mivel a FEMA-val szembeni Siklósi úti terület félúton van a városközpont és repülőtér között, így az adottságokat kihasználva, ide a kereskedelmi központ létesítése mellett egy 110 szobás high-tech hotelt álmodtak.
A Bajcsy laktanyának és a Megyeri úti ingatlannak elsősorban kereskedelmi funkciót szánnak, ez utóbbi telekre egy áruház költözhet, ám a laktanya területén társasházakat is építenének.
NÉZZE MEG KÉPGALÉRIÁNKAT: KLIKK IDE!
KORÁBBAN ÍRTUK:
Az önkormányzat képviselői a tervek szerint június 26-án, csütörtökön írják alá azt a szerződést, melyből nettó 5,24 milliárdos bevetélt remél a városvezetés. A hét nagyingatlan eladásáról már két hete döntöttek volna, ám akkor elnapolták kérdést , a városvezető szocialisták szerint az egyeztetések miatt. A csomag azonban tartogathat még meglepetéseket.
Mint ismert, a pécsi önkormányzat márciusban döntött: a város nem külön-külön, hanem egy csomagba kínálja eladásra nagy értékű ingatlanjait, köztük a korábban többször mindhiába meghirdetett Munkácsy utcai rendelőt, vagy a kísértetként a városhoz régóta visszajáró Magasház épületét.
Több mint egy hónapja vált bizonyossá, hogy az 5,24 milliárd forintos csomagra a Milton 2006 Sociedad Limitada nevű cég, az építési vállalkozással, ingatlanbefektetéssel is foglalkozó spanyol Sedesa-csoport egyik leányvállalata tart igényt.
A több tízmilliárdos álmok
Az A/1-es laktanya hetvenhektáros területén megvalósítandó, hosszú távú elképzelések még nem kiforrottak, a befektetők lakó- és kereskedelmi funkciójú beruházásban gondolkodnak. A Lánc utcai rendelő előtti telken a Búza téren épülő Corso szolgáltatóháznál hasonló fejlesztést terveznek, szállodával, mélygarázzsal. A Munkácsy-rendelőt a tervek szerint elbontanák, helyére pedig szálloda kerülne. A Magasház megmaradna, egy dizájnelemmel tovább magasodna, s mellette egy három emelet mély parkolóházat is létesítennének. Az épület lakó-, szolgáltató funkciót kapna. A Bajcsy-laktanyában, illetve a Femával szembeni telken - lakóövezet kialakítása mellett - kereskedelmi létesítmények kaphatnak helyet.
Az eladásra kínált ingatlanok megvásárlására a befektető hét projektcéget hozott létre - többek között ez az oka annak is, hogy bár az ingatlanok eladásáról június elején dönteni kellett volna, a szerződést azonban csak 26-án szentesíthetik. A vételár háromnegyedét szeptember tizenötig, míg a teljes összeget 2009-ig kell átutalnia a Miltonnak.
A város alpolgármestere, Tóth Bertalan azzal magyarázza a csúszást, hogy a hét ingatlanról külön-külön kell szerződést kötniük, tisztázva azokat a jogi kérdéseket is, melyek az önkormányzat számára garanciát jelenthetnek abban az esetben, ha meghiúsulna az üzlet. Így például úgynevezett beszámítási szerződéseket is kötöttek, melyek szerint, ha a hét közül bármely cég nem fizetne, akkor a kötbér mellett a rá jutó összeggel emelkedne egy másik ingatlan vételára.
Mindenesetre mivel az alpolgármester szerint a befektető nem szívességet tesz az önkormányzatnak, a Milton is számos biztosítékot épített be a kontraktusba, melyek Pécs számára kockázatokkal járhatnak, de ezeket a minimálisra szeretnék csökkenteni. Hozzátette azt is, hogy ugyan a befektető nem vállalt garanciát a beruházások befejezési határidejére, ennek ellenére ő úgy véli, jó együttműködés mellett megvalósulhatnak a következő években a remélt több tízmilliárdos fejlesztések.
Az ingatlancsomag értékesítését a ellenzék is támogatja, mondván a bevétellel javíthatnak a város költségvetési helyzetén.
Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője ugyanakkor úgy vélekedik, a szerződés szerint az önkormányzatnak minimális a mozgástere, s az sem biztos, meg fognak-e valósulni a fejlesztések. Szerinte nem csak az ötmilliárdos bevétel a fontos, de az is, hogy a város a várt beruházások révén gazdagodik-e.
Meglátása szerint akkor van baj, ha egy éles szemű ingatlanfejlesztő megveszi valamelyik ingatlant, s azt jelentős haszonnal tovább értékesíti - bár a cég vezetőivel folytatott beszélgetések szerint ettől nem kell tartani.
A Kossuth-díjas építész, az ÖPE képviselője, Dévényi Sándor úgy látja, jogilag semmi garancia nincs arra, hogy a vevő nem ingatlanspekuláció miatt veszi meg a csomagot, a városvezetők ugyanis a szerződésben nem kötötték ki, hogy a vagyont nem adhatják tovább a Milton projektcégei.
Építészeti szempontból pedig véleménye szerint nem helyes, hogy a Magasházat (az ég felé) egy közel 20 méteres dizájnelemmel megtoldják, hiszen az épület már most sem illeszkedik a városképbe. Szerinte a helyi műemlék jellegű épületek védettségének a szerződés szerint tervezett törlése sem jó megoldás, hiszen a Munkácsy-rendelő a 20-as években, míg az A/1-es laktanya az 50 években épült.
(A Milton 26-án, csütörtökön mutatja be a sajtó képviselőinek a Magasházban rekonstrukciójával és a további projektekkel kapcsolatos terveit - az eseményről terveink szerint tudósítunk.)
B. M. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Frontálisan ütközött két autó,...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Fagyos éjszaka után gyorsan emelkedik...
- Mikulás napján indul a szavazás -...
- Hétfőtől ismét látogatható a...
- Lehet, hogy egy pécsi orvost lőnek ki...
- Ismét menetrend szerint járnak a...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Kecske, tyúk vagy sertés tartása a...
- Iskola udvarán is árult drogot egy...