Könyv jelent meg a Pécsett rejtélyes körülmények között meghalt katonáról
2023. augusztus 19. szombat 10:57

Négy évig tartó gyűjtőmunka eredményeként nemrég megjelent Márki Györgyné Tárnok Eszter könyve, amely a rejtélyes körülmények közt elhunyt Dózsa Lajosról szól. A katona egy titkos küldetés keretében 1921-ben érkezett a szerb megszállás alatt álló Pécsre, ahol letartóztatták, majd a rendőrségi kihallgatás során kizuhant a városháza ablakán - halálának körülményei máig tisztázatlanok. Temetése tüntetés is volt egyben.
Az első világháborút követően Pécs 1921 augusztusáig szerb megszállás alá került, a zűrzavaros időszakban a Baranya-bajai Szerb-Magyar Köztársaság fővárosa is volt pár napig. A betolakodók kemény kézzel próbálták kialakítani az új hatalmi rendet, a nekik nem tetsző elemek ellen sokszor brutálisan léptek fel.
Ez történt a szőnyi születésű, hazáját rendkívüli módon szerető Dózsa Lajossal, a magyar Nemzeti Hadsereg katonájával is, aki 1921 januárjában érkezett Pécsre, feltételezhetően hírszerzés céljából. A szerbeket kiszolgáló rendőrök gyanúsnak vélték a honvédot, ennek megfelelően azonnal letartóztatták.

A fiatal férfi a kihallgatás során kivetette magát a városháza ablakán. A hivatalos magyarázat öngyilkosságról szólt, azonban rögtön szárnyra kelt a szóbeszéd - minden bizonnyal alappal -, hogy gyakorlatilag halálra verték, majd kidobták szerencsétlent az utcára.
Szörnyű kínokat élt át, majd kidobták az ablakon
Az Uj Barázda című lap az 1921. március 23-i számában arról számolt be, hogy a táblabíró vizsgálata alapján Dózsa Lajost a pécsi rendőrkapitány és két detektív napokon keresztül gumibotokkal ütlegelte, kezeit és lábait pedig nehéz vasláncokkal úgy összekötözték, hogy mozdulni sem tudott. A cikk szerint az ifjú honvéd elviselhetetlen fájdalmában a kínzóira vetette magát, akik a második emeletről - az ablakon keresztül - kilökték a fiatalembert. Az írás úgy fogalmaz, „feje teljesen tele volt ablakszilánkokkal s a láncokat is csak halála után vették le róla". Mint azt az újság közölte, a törvényszéki boncolás a fent leírtakat teljes mértékben igazolta.
Dózsa Lajos esete hatalmas felháborodást váltott ki a városban, az 1921. január 21-én tartott temetése nemzeti tüntetéssé vált. Az eseményen a beszámolók szerint rengetegen vettek részt, a férfit eltemető református tiszteletes egy 1940-ben kelt üzenetben 15 ezres tömegről írt. Az elhunyt honvéd koporsójára piros-fehér-zöld szalagos koszorú került ezzel a felirattal: „A haza áldozatának - a pécsi magyar nők". Ezt a detektívek el akarták távolítani, de a tömeg nem engedte, majd a gyászolók rázendítettek a Himnuszra, a Szózatra és a Kossuth-nótára is. A szerbek és az őket kiszolgálók tehetetlenek voltak ennyi emberrel szemben.
Márki Györgyné szívügyének tekinti, hogy minél közelebb kerüljön az igazsághoz azzal kapcsolatban, hogy mi történt nagybátyjával, Dózsa Lajossal. A nemrég megjelent könyv többek közt korabeli cikkek és a fiatal honvéd levelei alapján idézi fel a múltat, és a különös eset kapcsán felmerülő kérdésekre kísérel meg válaszokat adni. Miért állították katonai bíróság elé? Miért érkezett Pécsre? Mit láttak gyanúsnak benne a rendőrök?
A „Ha kell, meghalok a hazámért" - Dózsa Lajos életútja a szülői háztól a pécsi temetőig című kötet nem került kereskedelmi forgalomba, azonban akit érdekel a hős honvéd története, megrendelheti a könyvet Márki Györgynétől a 20/334 1272-es telefonszámon.
Palotás Péter
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Meghalt Baló György újságíró, az MTV...
- Hetvenöt éves Rubik Ernő, a bűvös...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Nem ízlett a bajai halászlé, a pincér...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...