Lassan tényleg jön a világvége: már a Szomjas Tüzér ajtaja is zárva van Kertvárosban
2016. június 23. csütörtök 15:17

Nehéz idők járnak a vendéglátókra Pécsett, Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy több évtizede működő vendéglők, kocsmák ajtajára került lakat. Igaz, mindig nyílnak újabb búfelejtők, mégis furcsa, ha fél évszázadnál régebbi csapszékek bejáratát szögezik be.
Már hat évtizeddel ezelőtt is szerepelt egy rendőrségi tudósításban a kertvárosi italbolt, a Szomjas Tüzér. Ezek szerint ott akkor is zajlott az élet, olyannyira, hogy néha még súlyos bűncselekmények is megestek.
Most mégis megtörtént a szinte elképzelhetetlen, 2016 nyarán üresen tátong az épület.
Szintén nem fogad már vendégeket a Csillag étterem, a Tavasz, a Rézangyal, a Hörpintő, a Borostyán sem. De hosszasan lehetne sorolni az ismert neveket. A belvárosban szintén nagy a forgási sebesség. Egyik helyen kitárulnak a bejáratok, máshol meg csuknak, nem csupán késő éjszaka.
A Pécs-Baranyai Kereskedelmi- és Iparkamara lehetne az egyik olyan szerveztet, ahol esetleg pontosan tudhatnák, hány olyan egység létezik a baranyai megyeszékhelyen, ami még működik, létezik. Ám ez nem egészen van így, náluk ugyanis kizárólag az ilyen profilú vállalkozásokat tartják számot. Csakhogy egy-egy tulajdonosi kör akár több vendéglőt is a kezében tarthat. Ami bizonyos, 334 hasonló cégről tudnak.
Törzsvendégek és vándorok
De ha valaki máshol jegyeztette be magát, mondjuk a fővárosban, akkor arra nincsen a kamarának rálátása. Ezért aztán az sem sejthető, évtizedes távlatokban mekkora a mozgás a szakmában. De nyugalom nincsen, annyi bátran kijelenthető.
A játékgépek száműzése, a dohánytermékek árusítási tilalma sem használt az ágazatnak, ez tény. Hiszen a nyerő automaták gerjesztették a fogyasztást, a cigin szintén akadt haszon, ha nem is eget verő.
- Egyre nehezebb a helyzet - jelentette ki Maurer László, aki évtizedek óta van a szakmában. - Fogytán van az emberek pénze, amit italra költenek. Ezért aztán bizonyos esetekben még a hitelben való fogyasztást sem lehet kizárni, ami természetesen kockázatokkal jár. Hiszen ha a kérő az utolsó összeget nem adja meg, akkor az elúszik, ez kézenfekvő. Amennyiben viszont nem kap valaki „hozomra", akkor meg mint fogyasztó elveszett számunkra. Ezt nevezik ördögi körnek, amiből kitörni nem könnyű, s egyelőre nem is nagyon körvonalazódik a jövő. Mindenesetre ameddig bírjuk, maradunk, de sok jóval nem kecsegtet a jövő.
Képünkön: a tüzéreknek máshol kell oltani a szomjukat a jövőben.
Pucz P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Most már tényleg betelt a pohár,...
- Hétfőtől módosított menetrend szerint...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Felborult egy autó az 58-as főúton,...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Kijátszotta az üvegvisszaváltókat egy...
- Hűvös éj után napsütéses napunk lesz...
- Vége az ünnepnek, nekivágnak...
- Ezen a napon robbant fel...
- Elindult a virágzás, 20 ezer magyar...