Lila kivilágítást kaptak a székesegyház tornyai

2016. december 08. csütörtök 15:12

Lila kivilágítást kaptak a székesegyház tornyai

Az ünnepekhez kapcsolódó sokrétű szimbólumrendszer fontos részét képezi a színek használata. Az adventi időszakhoz a lilát és a rózsaszínt kapcsoljuk, ezek a színek köszönnek vissza a liturgiában, az adventi koszorúkon, és - idén először - a székesegyház tornyainak kivilágításában is.

A liturgiában használt textíliák (ruhák, kendők, abroszok stb.) színe fontos része a liturgia szimbolikájának. A nyugati egyházban kezdetben fehér volt az általános liturgikus szín, de tetszés szerint más színeket is alkalmaztak. A korai középkorban a négy fő szín: fehér, piros, zöld és fekete. A 13. században ezekhez jött a viola (lila).

A liturgikus színek használatát először III. Ince pápa, majd Szt. V. Pius pápa kötelező erővel szabályozta. Jelenleg az alábbi rend szerint alkalmazzák a színeket:

- fehéret karácsonykor, húsvétkor, az Úr ünnepein, Szűz Mária, az angyalok és a nem vértanú szentek ünnepein;
- pirosat pünkösdkor, virágvasárnap, nagypénteken, az Úr szenvedésének és a Szent Kereszt ünnepén, továbbá a vértanú szentek napján; zöldet az évközi időben;
violaszínt adventben és nagyböjtben;
- feketét gyászmiséken, temetésen. A II. Vatikáni Zsinat után a fekete színt helyettesítheti a viola.
- Használható még a rózsaszín advent 3. (Gaudete) és a nagyböjt 4. (Laetare) vasárnapján.
- Az arany bármelyik színt helyettesítheti (kivéve a violát és a feketét).

A színek szimbolikus jelentése: fehér: ártatlanság, tisztaság, kegyelem; zöld: élet, reménység; viola: bűnbánat; fekete: gyász; arany: kegyelem; rózsaszín: öröm; piros: Szentlélek (tűz), vértanúság.

Az adventben a bűnbánati jellegre és az előkészületi időre utal a viola (lila) szín, amely a visszafogottságra, magunkba szállásra, megtérésre indít minket. Advent 3. vasárnapján egy kicsit előre tekintünk az ünnepre, elővételezzük a karácsony örömét, egy kissé enyhítünk a bűnbánati szigorúságon, erre utal a rózsaszín, amely a viola enyhített változataként jelenik meg ezen a vasárnapon (ugyanígy nagyböjt 4. vasárnapján), s tudatosítja bennünk az egész készületi idő okát, az Úrral való találkozás örömét.

Forrás: Pécsi Egyházmegye - Fotó: Loósz Róbert