Magasra tette a lécet Burián Norbert, újszerű alkotásai már messzire is elviszik jó hírét

2017. május 21. vasárnap 10:17

Magasra tette a lécet Burián Norbert, újszerű alkotásai már messzire is elviszik jó hírét

Egy ígéretes szobrász népszerűsíti Pécset a képzőművészeti életben. Burián Norbert lécekből kezdett el szobrokat alkotni egy jól ismert szobrászművész példájára. Azonban a Pécsett készült alkotások nagyobb sikert arattak, mint a népszerű képzőművész tárgyai. 

- Mióta foglalkozik szobrászattal?

- Középiskolás koromban kerámia szakon tanultam, ahol az egyik tanárom, Péter Ágnes nagy hatást gyakorolt rám. Rajta keresztül találkoztam először magával a művészettel, mivel előtte szinte semmit sem tudtam erről az egészről. Akár azt is mondhatom, hogy ő volt az én mentorom, aki felnyitotta a szememet és rámutatott arra a gondolkodásmódra, ahogyan a művészek látják a világot. Mai napig azzal a felfogással alkotok, amire ő tanított. Például abban is segített, hogy bekerüljek a PTE Művészeti Karára. Sokat köszönhetek neki.

- Tehát mintegy tíz éve alkot.

- Kezdetben olyan egyszerű anyagokkal dolgoztam, mint az agyag vagy a fa. Még mielőtt egyetemi szinten tanultam volna szobrászatot egy menyasszony megkeresett, hogy szeretne a vőlegényének szobrot csináltatni ajándék gyanánt. Én pedig éltem a lehetőséggel és egy körtefa törzséből elkészítettem egy házaspárt, ahogy össze vannak fonódva. Egy másik ilyen művem a pécsbányai ötméteres szobor, amit másodmagammal készítettem, de addigra már nagyobb tapasztalattal rendelkeztem.

Névjegy

Burián Norbert 1989 május 16.-án született. Székesfehérváron érettségizett, majd a Pécsi Tudományegyetemen Művészeti Karán diplomázott Szobrászművész szakon. Ezt követően ugyanitt folytatta tanulmányait mester képzésen, Képzőművész-tanárként. Pécsett jelenleg egy kiállított szobra tekinthető meg a Nádor galériában (Széchenyi tér 15). Emellett Budapesten, Dunaújvárosban, Erdélyben és Sepsiszentgyörgyön vannak állandó és ideiglenes kiállításai.

- A szülei mit szóltak ahhoz, hogy a fiúk kifaragta a körtefát?

- Ezt a körtefát úgy kaptam az egyik ismerősömtől arra a célra, hogy szobrászkodhassak. Illetve ezen kívül volt még egy egész raklap körtefa, ami a rendelkezésemre állt, tehát nem volt probléma.

- Ezzel az anyaggal nagyon újszerű szobrokat is alkotott. Ezek a falécekből készült állatok. Honnét jött az ötlet?

- Szőke Gábor Miklós szobrászművész ilyen nagyon nagy méretű faléc konstrukciókat csinál. Ő már befutott művész, külföldön is elismerik. Megláttam a munkáit és az egyik barátommal azon viccelődtünk utána, hogy mi is tudnánk ilyet csinálni, sőt, talán még jobban is. Tehát így jött ez a dolog, hogy kisebb-nagyobb falécekből alkossak mindenféle állatot. Sokkal átgondoltabbon próbálom felfogni ezt az alkotási folyamatot, mint az a személy, akitől az ötlet származik, és meglett a gyümölcse. Igazán újat alkottam, s ez tetszik az embereknek. Sajnos ezek a szobrok most más kiállításokon vannak. De Pécsett a Nádor galériában megtekinthető a "Maradj talpon" című munkám. Azt próbáltam meg vele illusztrálni, hogy milyen lehet az egyetem után. Hogyan áll meg az ember a lábán, mindezt egy kakassal ábrázolva.

Vermes Nikolett - Fotó: Dittrich Éva