Megúszta a Mecsek, az idei kemény tél nem okozott súlyos károkat a faállományban
2017. március 29. szerda 15:50

A tavalyi súlyos károk után idén megúszta a Mecsek a kemény tél megpróbáltatásait, azonban az elszáradó, megtört fák gondot jelenthetnek a közutakon. A Mecsekerdő Zrt. és a közútkezelő résen van és közbelép, ha kell.
Bizony nem csak mi, emberek szenvedhetjük meg a telet, hanem a természet is. A jég, a hó és a kemény fagy a növényeket sem kíméli, elfagynak, kiszáradnak, letörnek az ágaik, emiatt komoly kár keletkezik a természetes élővilágban. Az erdő kezeléséért felelős Mecsekerdő Zrt. ezért terepi szakemberei segítségével folyamatosan figyelemmel kíséri az erdőterületek állapotát.
Szauer Melinda, a Mecsekerdő Zrt. kommunikációs vezetője érdeklődésünkre elmondta, az idei telet követően a társaság által kezelt erdőterületeket érintő erdőkárról szerencsére nem tudnak. Nem így volt tavaly, amikor 2016 januárjában egy nap alatt több mint tíz ezer köbméter, zömmel fenyő állomány tört össze a vizes, jeges hó súlya alatt.
A komoly károkért az időjárás a felelős
Az erdők állapotát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által koordinált Erdővédelmi Mérő- és Megfigyelő Rendszer követi nyomon. Feladata ezen kívül az is, hogy az erdei károsítók elszaporodásának előrejelzése és az ellenük történő védekezés is. Az erdészeti károkat két csoportra bonthatjuk: az abiotikus károkat az élettelen környezeti tényezők, főként a szélsőséges időjárás okozza - ilyen például a viharkár, a hó-és jégtörés, valamint az aszálykár, míg a biotikus károk közé tartozik a gombák és a kórokozók, valamint egyes kártékony rovarok megjelenése, elszaporodása.
Ugyanakkor a Mecsekben autózók és kirándulók felfigyelhettek arra, hogy elhajlott, megtört, elszáradt fatörzsek és faágak nehezítik olykor a közlekedést. Szauer Melinda ezzel kapcsolatban azt közölte, azokban az esetekben, amikor ez forgalmat vagy épületet veszélyeztet, az erdő kezelője beszerzi a szükséges hatósági engedélyeket és kivágják ezeket. Az útkezelő szintén rendszeresen ellenőrzi a közutakat veszélyeztető fákat, s amennyiben szükséges, jelzi az erdő kezelőjének.
Mint megtudtuk, ezek a növények sem vesznek kárba, a Mecsekerdő igyekszik a lehető legkörnyezetbarátabb megoldásokat alkalmazni ezekre az esetekre.
- A különböző károk felmérését követően amennyiben rendelkezésre áll technológiai megoldás, védekezést alkalmazunk, ám sok esetben csak a kárfelszámolásra, a károsodott faanyag értékmentésére van lehetőség. Gazdasági rendeltetésű erdőkben a száradásnak indult egyedeket egészségügyi termelés során kitermeljük, ezt nevezzük „értékmentésnek". Természetvédelmi rendeltetésű erdőkben - amilyenek a mecseki erdők is - kívánatos az elszáradt, letört holtfák jelenléte, mivel számos élőlénynek biztosít élőhelyet ezzel növelve az erdei életközösség sokféleségét. Ezért hívják ezeket „bitóp" fáknak - tájékoztatott a kommunikációs vezető.
Kiss Alexandra - Fotó: Kálmándy Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nemhogy tavaszias, már egyenesen...
- Nem élelmiszerekre is kiterjeszthetik...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Most már tényleg betelt a pohár,...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Hétfőtől módosított menetrend szerint...
- Ha tűzoltónak menne, ne habozzon, itt...
- Vége az ünnepnek, nekivágnak...
- A Nemzeti Sírkert része lett a pécsi...
- Még lehet nevezni a Virágos...