Munka és ünnep témája zárta a szabadegyetemet
2017. május 16. kedd 15:30

Látszólag ellentmondás van a címben megjelölt fogalmak között: munka és ünnep hogyan fér meg egymás mellett? A Szabadegyetem konferenciasorozat záróelőadásának vendégei, Udvardy György pécsi megyéspüspök, Versegi Beáta, a Nyolc Boldogság Közösség tagja, keresztény antropológus és Németh Zsolt, szociológus, jogász ezt az ellentmondás igyekeztek feloldani.
A mindennapok rendszeres tevékenységeiben üdítő színfoltok a jeles alkalmak. A munka és az ünnep fogalma látszólag ellentmond egymásnak, ám Udvardy György pécsi megyéspüspök szerint az ünnepek szükségesek ahhoz, hogy a munkával töltött időben hatékonyak lehessünk.
„Akkor tudom értelmezni a munkát, ha az ünnepben időt hagyok magamnak erre. Ám ha a munkát mint egy nagy terhet tekintem csak, akkor a pihenésem egy féktelen időtöltés lesz. Ha a munka az életem szerves része, ami gazdagít, ami növel, ami erőt ad, ami emberségemben fejleszt, akkor a pihenés is gazdag lesz." - mondta a főpásztor.
A társadalmilag kötött tevékenységeink mellett a pihenőidő felhasználásának módja az egyén döntésének eredménye. Németh Zsolt szociológus szerint meg kell találni a pihenésre szánt időben a lehetőséget, amikor ünnepelhetünk. A személyes és állami ünnepeken túl a lelki, egyházi ünnepek tudnak tartalmat adni a szabadidőnknek.
Versegi Beáta keresztény antropológus a két tevékenység sorrendjét fordította meg: Nem a munka után kell ünnepelnünk, hanem az ünnep az, ami megalapozza a munkáink, feladataink minőségét. Tehát az ünnep előrébb van, mint a munka. Ezzel a munkánk minősége is más lesz.
A munka és ünnep témakörét középpontba állító előadásokkal véget ért a szabadegyetem tavaszi szemesztere, a következő alkalom szeptemberben lesz.
Forrás: Pécsi Egyházmegye
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hamarosan minden településen lesz...
- Úgy tűnik, meghosszabbítja az...
- Szívszorító: gazdára lelt Vándor, a...
- Felújították az elítéltek imatermét...
- Kihirdették a nemzeti park...
- A magyar nyelv és irodalom...
- Tízmilliókat nyúlt le ügyfeleitől egy...
- Katzirz Béla: 72! Köszöntjük...
- Harmincnégy határsértőt tartóztattak...
- Helyi termelőtől vásároltam...