Nemcsak a kése éles: évtizedek óta árulja a húsokat Kiss István a pécsi vásárcsarnokban
2021. június 17. csütörtök 12:35
Azért az sokat elárul Kiss Istvánról, ahogyan a húsokról beszélni tud. Nem egy-egy darabot lát bennük, hanem a levágástól az asztalra kerülésig értelmezi a feladatot. Szerinte nem elsősorban a munkálatokról, a kereskedelemről szól a dolog, hanem a végeredményről, az ízek élményéről. A pécsi vásárcsarnokban évtizedek óta találkozhatunk vele.
Maga is lelkes fogyasztója a húsoknak, bár nem az a klasszikus hentes alkatú férfi. Mestervizsgával, húsfeldolgozóként mindig szeretett volna a legjobbak közé tartozni. Mert az iparágban nagyon fontos a bizalom a vevők, illetve az eladók között. A csalódott vásárlót könnyű örökre elveszíteni.
Hatalmas húsipari tapasztalatokkal rendelkezik Kiss István. A lassan már búcsúzó félben lévő pécsi vásárcsarnokban évtizedek óta működik a boltja, ahol örökké állnak emberek. Korábban kipróbálta a nagyüzemi módit is, miközben állandóan azon törte a fejét, miképpen adhatna még többet a kuncsaftjainak. Nem feltétlenül súlyban, inkább minőségben, tanácsokban. Mert az sokat lendíthet a mérleg nyelvén, bár olyan a digitális világban már nincs is.
- Kisgyermekként eldöntöttem, mivel szeretnék foglalkozni - árulta el Kiss István. - Nekem nagyon tetszett minden disznóvágás hangulata, az ott zajló sürgés-forgás. Meg a rengeteg finomság, ami később az asztalra került. Számomra a pályaválasztás egy másodpercnyi gondot sem jelentett.
- Léteznek a házias készítményeknek valódi titkai?
- Talán igen, de azért elég sok dolgot már kitaláltak az elődeink is. Lehet ugyan kísérletezni, ám a jól bevált receptúráktól hiba lenne jelentősen eltérni. Mindenben a legkiválóbbra érdemes törekedni. Megbízhatatlan, kétes eredetű fűszerekhez nyúlni nagy felelőtlenség.
- „Aztán szépet adjon ám!" - szól az örök érvényű igény a pult előtt.
- Napjainkban csúnyán kirakott húsokról már alig szólhatunk. Ennek egyik előfeltétele a remek szakmai előkészítés. Mert ami az üvegportál mögött látható, az már átment pár kézen. Kínálati piacot élünk, a kevésbé vonzót nem lehet rácsapni a mérőeszközre.
A mester
- Létezik egy szakembernek kedvenc jószága, olyan állati darabja, amihez különösen örömest nyúl?
- Egyet képtelen lennék kiválasztani, mert úgy rögvest eszembe jutna valami más. Mi csak sertéssel, illetve marhával foglalkozunk, nem akartuk magunkat elaprózni. De a szárnyasokat, a birkákat, a fiatal borjakat szintén nagy örömmel vágom fel. Mert mindegyikben pompás alapanyagot látok, kerüljön akár fazékba, serpenyőbe, tepsibe.
- Azért az embereket megosztó pacalról is mondhatna pár szót!
- Én imádom, kiváló a belőle készült pörkölt, ám minden ízlés dolga. A hentesek szoktak főzni, ez rám is jellemző, talán páran értenek hozzá valamicskét. A szarvasmarha előgyomrából készített ételt nem mindenki kedveli, aki mégis, az jellemzően rajong érte.
- A húsosok utcájába betérők igénylik a tanácsokat?
- Jellemzően akad rá kereslet. Egy-egy rövid beszélgetés belefér az üzletmentbe. Persze előfordulhat, hogy valaki olyat kérdez, ami alapján sejthető, életében alig lépte át a konyha küszöbét. De kinevetni senkit sem szoktunk!
- Nagy reményeket fűznek az új városi csarnok elkészültéhez?
- Igen, de ott sem történnek majd csodák. A forgalom felfuthat, ám csupán akkor, ha a kiszolgálás nem romlik, hanem még javul.
Pucz Péter - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikeres nők árnyékában, 32 éve...
- Hálapénzt kérő szülésznők ellen...
- Mutatjuk, hogyan alakulnak a...
- Több mint hetven határsértőt...
- Kínai-magyar akupunktúrás...
- Majd' húsz éve volt utoljára havas az...
- Bankjegyekkel teli tárcát talált két...
- Megnyílt az adventi vásár,...
- Pár száz év történelem: ennyire volt...
- A multifunkcionális bútoroké a jövő?