Pécsi Arcok - Hetvenhat éves a Kapuskirály, Bubukin, azaz Rapp Imre
2014. július 19. szombat 19:30
Tíz év szinte az örökkévalóság egy futballkapuban. Pedig ennyi ideig egy névvel kezdődött a pécsi első osztályú focicsapat összeállítása. Rapp Imréről, „Bubukin"-ról van szó, akiről már aktív játékos korában is legendás történetek keringtek közszájon. Bohémság és szigor, ellenfeleket megviccelő való védések és briliáns büntetőfogások - csak pár címke róla. S hogy miként is kacskaringózott az élete az egykori dunaföldvári fiúnak, arról szóljon ő maga:
- Sajnos nagyon hamar elvesztettem a szüleimet, így hát megtanultam ideje korán megállni a saját lábamon. Sok kitörési pont nem volt akkoriban, azt viszont tudtam, hogy a sport jó esélyeket ad egy ilyen vidéki srácnak, mint amilyen én voltam - emlékezik a régi időkre. - Először a boksszal próbálkoztam, jól is ment, nyertem területi versenyt, de aztán a foci került a középpontba.
- Mai szemmel nézve, viszonylag későn, tizenhatéves korában kezdett futballozni. Mindjárt kapusként kezdte?
- Nem, én is a mezőnyben kergettem a labdát. Aztán velem is megtörtént - mint oly' sokunkkal, például szegény Grosics Gyuszival - hogy az egyik ifimeccsre nem volt kapusunk. Az edzőm beállított, s ott is ragadtam.
Talán az egykori tréner, Csikós Gyula se gondolta akkor, hogy ezzel a döntéssel egy életre kijelölte Rapp Imre pályáját. Jöttek a sikerek és a szerény fiatalember szorgalmasan lépkedett előre. Előbb Paksra igazolt, majd az akkori másodosztály egyik legjobbjához, a Kaposvári Kinizsihez került. Itt hamar bizonyította, hogy helyén van a szíve és az esze, nem csak stabil kezdőember lett, hanem az NB-II-es ligaválogatottban is ő viselte az egyes mezt. Már elismert és jegyzett játékos volt, s tudta: csak idő kérdése, hogy mikor emelkedik tovább.
- Egyszer edzőmérkőzést játszottunk az akkoriban legjobb magyar csapattal, a Bp. Honvéddal, és ahogy ez sokszor megtörténik, a mi kiscsapatunk simán, 2:0-ra nyert. Többen felfigyeltek akkor rám, és jött is nem sokára az ajánlat, hogy menjek Tatabányára. Nem mérlegeltem sokáig és igent mondtam.
- A Bányászt akkoriban a legjobb vidéki gárdaként jegyezték, a szorosan vett élmezőnyhöz tartozott és hálóját a válogatott meghatározó egyénisége, a legendás Fekete Párduc őrizte. Milyen érzés volt Grosics Gyula tartalékának szerződni, sikeres és aktív szereplőként a kispadra ülni?
- Nézze, tudtam, hogy mit csinálok. Fiatal házasemberként fontos volt, hogy a legjobb feltételeket biztosítsam a családom részére. Tatabányán professzionális körülmények vártak. A csapatot az ottani nagyhatalmú, futballszerető bányaigazgató, Gál István menedzselte, a szakmai munkát pedig a kor egyik legjobb szakembere Lakat Károly irányította. Mindent, amit ígértek betartottak, volt lakás, jó fizetés, sőt én - bár nem voltam kezdő - gyakorlatilag ugyanazokkal a feltételekkel lettem a keret tagja, mint például Grosics. Persze, belül nehéz feldolgozni, hogy nem én vagyok az elsőszámú kapus, de azt gondoltam, hogy eljön még az én időm.
- Öt év telt el így, s amikor Grosics visszavonult mégsem Ön lett az első számú portás...
- Bár nem vagyok sérülékeny, de akkoriban közbejött egy makacsnak bizonyuló. Mire felépültem igazoltak mást, változott a helyzet. Nem akartam már a kispadot koptatni, ezért örömmel mondtam igent a Pécs hívószavára. A Dózsa stabil középcsapatnak számított, s nekem Danka Imre helyét kellett elfoglalnom. Jó feltételek és egy remek társaság várt rám Pécsett és én igyekeztem bizonyítani, hogy helyem van a csapatban.
S ez fényesen sikerült. A következő évtizedben - bár az összeállítás sokszor változott - egy valami biztos volt: a névsor Rapp Imrével kezdődött...
- Én Tatabányán megfogadtam: ha egyszer megint kezdő leszek, akkor a többi kapusnak alaposan fel kell kötnie az alsóneműjét, ha ki akar szorítani.
- Mi volt a Pécsi Dózsa sikereinek titka?
- Amellett, hogy jó képességű játékosokból állt, rendkívül összeszokott csapatnak
Névjegy
A pécsi kapuskirály 1937. szeptember 15-én, Dunaföldváron született. 1954-ben a Dunaföldvárból Paksra igazolt, onnan 1957-ben a Kaposvári Kinizsihez, majd 1959-től 64-ig a Tatabányai Bányász játékosa volt. Pécsett 1965-1975 között a Pécsi Dózsa és Pécsi MSC-ben védett. 1976-ban a Kaposvári Rákócziban fejezte be. Összesen 298 bajnoki mérkőzésen szerepelt és 5 gólt szerzett tizenegyesből. Sport pályafutása után villamosipari technikusként helyezkedett el, majd energetikus lett. A felnőtt válogatottban összesen 1 alkalommal szerepelt, az NDK ellen játszott.
- Szerencsére ez az Önök idejében még nem így volt. Példa rá a Pécsi Dózsa és a későbbi PMSC, ahol jöttek a sikerek is egymás után. Ha szóba kerül Rapp Imre neve, akkor minden helyi focitudor két eredményt biztosan megemlít. A Newcastle elleni világraszóló diadalt és a Fradi ellenni meccset, ahol kivédte Alberték szemét, s a létező legjobb tízes osztályzatot kapta a Népsport szakírójától.
- A EVK-t (Európai Városok Kupája - a szerk.) akkoriban rangos nemzetközi tornaként tartották számon, így hát számunkra nagy megtiszteltetés volt, hogy indulhattunk. A Craiován simán túljutottunk, de utána az akkoriban egyik legerősebb angol sztárcsapat, a Newcastle United következett. Idegenben kezdtünk és bizony viszonylag hamar kétgólos hátrányba kerültünk, de szerencsére összekapta magát a társaság és megúsztuk ennyivel. Fociberkekben el is könyvelték: ez a papírforma, simán továbbjutnak az angolok, akik még azt se nagyon tudták, hogy hol van ez a Pécs nevű város. Jött a visszavágó, és én előtte mondtam a srácoknak: semmi gond gyerekek, hajtsuk meg őket, legfeljebb szépen búcsúzunk. Aztán megszületett az első gólunk, s éreztük: lehet némi esély. Sikerült bepasszíroznunk a másodikat is, jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban két veszélyes fejest is hárítottam, úgy hogy nem maradt más hátra, mint a büntetőpárbaj. Addigra nagy volt bennünk az elszánás, a zsúfolásig megtelt stadion közönsége pedig tombolt. Én, hogy oldjam a drukkot odaszóltam a többieknek: "Lehet szervezni a győzelmi bankettet, mert ezek nem fognak itt nyerni!" Az angolokon is láttam, hogy megszeppentek egy kicsit, mert erre nem számítottak igazán.
- Tízéves kölyökként apám jutalmául én is ott voltam, és együtt éljeneztem Önt, amikor kivédte a második és harmadik tizenegyest...
- Az ember életében vannak kivételes pillanatok, amikért érdemes élni, dolgozni... A meccs vége számomra mindenképpen ilyen volt, az egyik csúcspont a pályámon. Ám Fortuna nem volt kegyes hozzánk, ezt követően a világ egyik legjobb csapatát a Juventust kaptuk, de tisztességgel helyt álltunk ellenük is és emelt fővel búcsúzhattunk...
- Gondolom, ilyen kivételes másfél óra volt a Ferencváros elleni bajnoki is.
- Igen, a Fradi tele volt válogatott játékosokkal és ott játszott minden idők egyik legjobb középcsatára is, az Albert Flóri. Nekik bajnokaspiránsként mindenképpen győzni kellett volna.
- De Ön keresztülhúzta a számításukat. Állítólag a kilencven percből legalább hetvenet a levegőben töltött, valósággal megbabonázta a zöld-fehéreket.
- Jó formában voltam, és amikor már ez se segített volna, akkor mellém szegődött a szerencse. Lehúztam a redőnyt - ahogy mondani szokták. A bravúrokat a szaklap is elismerte, 10-es osztályzatot kaptam tőlük, amit előttem csak Páncsics Miki érdemelt ki, de kapusként én voltam az első.
- Eddig csak a sikerekről beszélgettünk, a fényes eredményekről. Pedig ahol fények vannak, ott az árnyék is megjelenik. Ez az Ön esetében a válogatottság lehet, hiszen annak ellenére, hogy korának legjobb kapusaként tartotta számon a közvélemény, végül csak egyszer húzhatta magára a nagyválogatott címeres mezét. Ön szerint ennek mi volt az oka, és tüskeként megmaradt-e?
- Nincs benne harag, legfeljebb csak némi szomorúság. Többször is a legjobb éves teljesítményt nyújtó hazai kapusnak választottak, védtem a B-válogatottban, állandó kerettag voltam, és mégis... Tudja, sok oka lehet ennek. Egyszer Grosics mondta nekem, hogy szerinte, ha nem lettem volna öt évig a klubnál a tartalékja, sokszoros válogatottságig vihettem volna. Lehet, de az akkori főváros-centrikusság ennél is nyomósabb ok volt szerintem. A budapesti klubok hegemóniája, a vezető szakemberek szemlélete, a kiválasztásnál érvényesülő előjogok és favorizálások valahogy sosem az én malmomra hajtották a vizet.
- Tagja volt az EB-n negyedik válogatott keretnek is, de ott sem játszhatott.
- Csakúgy, mint a svédek elleni mindent eldöntő VB-selejtező meccsen sem. De mindegy már, nem akarom ismételgetni, hogy mennyire fájlalom. A svéd meccs után még a külföldi lapok is azt írták, hogy: „ha a jó öreg Rapp véd, a magyarok ott vannak a vb-döntő mezőnyében". De ne beszéljünk ilyen szomorú dolgokról - mosolyodik el olyan csibészes „rappimrésen", miközben kolléganőm fotókat készít róla.
Aztán még sokminden szóba kerül, az élete ami, nyugalomba telik, a haverok, az egyre ritkuló összejárások, a kétszeri élvonalbeli búcsú, az, hogy már edzőként beszállt közel húsz bajnokira régi klubjába, és hogyan is sikerült benntartania a Kaposvárt az NB-I-ben. Csendes visszafogottsággal beszél életéről, s nem csak hallani, hanem látni és érezni lehet azt a harmóniát és derűt, ami körbeveszi.
- Azt gondolom, hogy szinte mindent megkaptam az élettől és a sporttól, amit csak lehetett, nincs okom panaszra - mondja afféle összegzésként. - Persze, lehet, hogy pár dolgot másként csinálnék a mai eszemmel, de összességében jól van ez így.
Aztán kényelmesen hátradől a trófeák, serlegek és ereklyék között türelmesen fürdőzik egy kicsit a napfényben, míg én jegyzeteimet rendezgetem. S ahogy búcsúzáskor kezet fogunk, a szorításából is érezni lehet: egy testében-lelkében erős embert ismerhettem meg.
Kőhalmi Endre - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Borongós, esős, hűvös napnak...
- Pénteken nyit az adventi vásár,...
- Nem adtam jattot a postásnak, jól el...
- Idén is programok sokaságávál készül...
- Kettészakítottak a vonatok egy, a...
- Még várják a leendő játékvezetők...
- Önkéntes beteglátogatók jelentkezését...
- Hoppál Péter vendége lesz Szijjártó...
- Mikulás napján indul a szavazás -...
- Hétfőtől ismét látogatható a...