Pécsre érkezik a vagonkiállítás: lágerjáraton utazhatunk vissza a múltba

2016. november 22. kedd 14:24

Pécsre érkezik a vagonkiállítás: lágerjáraton utazhatunk vissza a múltba

Csütörtökön Pécsre érkezik a Lágerjárat utazó vagonkiállítás, amely fontos része a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévében tartott Pécs-baranyai programoknak.

A magyar kormány a 2015. évet a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévének nyilvánította, melyet 2017. február 25-ig meghosszabbított. Az emlékév célja, hogy a Kárpát-medencében élők 1944-45-ben kezdődő, a Szovjetunióba kényszermunkára történő internálásának 70. évfordulójáról méltóképpen meg lehessen emlékezni.

A Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékéve alkalmából elkészítette a „LÁGERJÁRAT" című utazó vagonkiállítást, mely azon magyarországi vasútállomásokat keresi fel, amelyekről a 0060-as parancs alapján - 1944 végén és 1945 elején - deportálások indultak a Szovjetunióba.

Kiállítási térnek egy korabeli G típusú tehervagont rendeztek be. Kordokumentumokkal, képekkel, vetítésekkel mutatják be a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások sorsát, tragédiáját, 1944-49 időszakáról.

A Lágerjárat egy szimbólum, nem tartalmaz múzeumi tárgyakat, relikviákat. Szimbóluma az emlékezésnek és szelíd eszköze az emlékeztetésnek. Tablókon megjelenik a kor történelmi háttere szöveges formában, fényképekkel illusztrálva. A művészet és a mai technika segítségével emlékeztet XX. századi történelmünk embertelenségeire.

Az állomáshelyek helyszínein a környékre vonatkozó legfontosabb tények közléséhez várják mindazon szervezetek, magánszemélyek segítségét, akik a „LÁGERJÁRAT" Vagonkiállítás ott tartózkodása alatt rendelkezésre tudják bocsátani az 1944-49-es korszak történeti dokumentumait, helytörténeti kiadványokat, hogy a múlt ne menjen feledésbe.

A Vagonkiállítás utazó jellege nagy lehetőséget nyújt, hogy minél szélesebb körben váljon ismertté történelmünk sokáig eltitkolt része. A „Málenkij robot" története tabu téma volt, a történelemkönyvek sem tartalmazzák.

Az egész országot behálózó utazó Vagonkiállítás célja, hogy a közönséggel, s elsősorban a fiatalsággal megismertesse az eddig méltatlanul elhallgatott történelmi tényt. A Vagonban ismeretátadó, oktató programra nyílik lehetőség, a helyszíni tárlatvezetés mellett rendhagyó történelmi órát is lehet tartani.

A kiállítás fontos elemei a folyamatosan futó filmek: Jurkovics János-Havasi János: Idegen ég alatt - Dokumentumfilm az Ural környéki kutatómunkáról, Pécsi Csaba - Pécsi Dániel: A mi Golgotánk - Emlékfilm, Havasi Dániel: PERM 36 - Az utolsó GULAG láger - Dokumentumfilm, Bartók Csaba: Ártatlanul a Gulágon - Túlélők emlékezete

Pécs város, Baranya megye, egyházak, egyetem, múzeum, iskolák, a megyei német önkormányzatok, civil szervezetek együttműködésében Baranyában a következő programokat tartják az emlékév jegyében:

November 24-én délután kettőkor nyitják meg a Lágerjárat utazó vagonkiállítást a pécsi főpályaudvaron. A kiállítás 2017. január 15-ig látogatható.

December 26-án, délután három órakor szentmisét tartanak az elhurcoltakért a Dzsámiban a Lenau egyesület és a BNÖSZ szervezésében.

Január 14-én Malenkij robot Emlékművet avatnak a pécsi főpályaudvarnál, ezen a napon búcsúzik a Lágerjárat kiállítás is.

Február 18-án este hat órakor a Kodály Központban a Pannon Filharmonikusok hangversenyével és a Német Kör kiállításával zárják a Pécs-Baranyai Emlékévet.

Forrás: Pécs Polgármesteri Hivatala