Riportkiállítás a PTE MK Damjanich utcai korszakáról

2017. március 16. csütörtök 07:40

Riportkiállítás a PTE MK Damjanich utcai korszakáról

A kiállítást megnyitja Aknai Tamás művészettörténész, a PTE MK volt dékánja március 17-én a Zsolnay Negyed m21 Galériájában. A kiállítás kurátorai Fusz Mátyás és Salamon Júlia.

Milyen jelentőséggel bírhat a művészeti felsőoktatásban az intézményi háttér, egy jellemző mentalitás, maga a miliő vagy akár egy adott épület terei? Az alma mater szellemi légköre, hagyományai, attitűdje mellett gazdasági, fizikai adottságaival mind meghatározó szerepet játszanak egy-egy generáció látásmódjának kialakulásakor.

Felmerül, mennyiben beszélhetünk egy ilyen intézmény esetében ciklusokról, jól körülhatárolható periódusokról? A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar közelmúltját vizsgálva ilyen izgalmas, feldolgozandó esettanulmányként kínálkozik az iskola Damjanich utcai időszaka. Mind az oktatók személybeli változása, mind a kar 2011-es átköltözése a Zsolnay Negyedbe markáns mérföldkőként aposztrofálhatók ebben a jelenből elbeszélt történetben.

Az OLD SCHOOL egy olyan csoportos válogatás, amely - amellett, hogy a PTE MK 1999 és 2010 közti intézményi periódusát kutatja - az egykori hallgatók, ma is praktizáló képzőművészek munkái mentén villant fel alkotói pályákat, mintát véve ebből az alapvetően heterogén, de kellő távolságból nézve több párhuzamos vagy hasonló alkotói felfogást kirajzoló közegből. A kiállítás célja, hogy a bemutatott praxisok potenciálisan mintát, viszonyulási pontot kínáljanak az anyaintézmény jelenlegi hallgatói számára.

Közelebbről, a kiállítás fókuszában egyrészt olyan kérdések állnak: mint mennyiben beszélhetünk generációs tapasztalatként a PTE MK Damjanich utcai, a Lantos Ferenc és Keserü Ilona szellemi örökségével, látásmódjával fémjelzett időszakról? A Bencsik István, Lengyel András, Tolvaly Ernő és Valkó László által kinevelt évfolyamok szakmai szocializációja szempontjából mit jelentett ez az intézményi légkör? Másrészt a diploma óta eltelt időszak, az ebből fakadó távolság jó alapot ad, hogy a pályán maradás kérdését, az eltérő érvényesülési stratégiákat is érintsük a kiállításban. Foglalkoztatott, hogy az egykori hallgatók jelenleg milyen kapcsolatot ápolnak Péccsel, a Művészeti Kart maguk mögött hagyva, milyen mértékben vállaltak, vállaknak szerepet a helyi művészetszervezésben, vagy vonódtak be a város kulturális vérkeringésébe?

NYITVATARTÁSI REND
Április 1. - október 31.
kedd-vasárnap: 10.00-18.00
November 1. - március 31.
kedd-vasárnap: 10.00-17.00
Szünnap: hétfő

JEGY

Felnőtt: 500 Ft
Diák: 250 Ft
Nyugdíjas: 250 Ft

Forrás: ZSÖK