Sportbüdzsé: Csizi és Fuchs csörtéje

2010. február 17. szerda 18:31

Sportbüdzsé: Csizi és Fuchs csörtéje
Változó sportlétesítmény-üzemeltetés, átalakuló sporttámogatási rendszer, az olimpikonok kiemelt támogatása - néhány az új városi sportvezetők jövőre vonatkozó elképzeléseiből. A jelenben viszont csak annyi biztos, hogy a jelentős pénzhiány és a megszavazott előleg folyósítására váró klubok szorításában idén nem változik a sportra fordítható keretösszeg.

A korábbi években folyamatosan csökkent az önkormányzati sporttámogatás, ehhez képest idén nem változik a sportra fordítható összeg nagysága: a tavalyihoz hasonlóan 300 millió forintot oszthat szét a Népjóléti és Sport Bizottság. A testület elnöke, Csizi Péter szerint ez óriási eredmény, főleg úgy, hogy az önkormányzat 1,6 milliárd forinttal kevesebb pénzt kap a kormánytól, mint egy évvel ezelőtt.

- 2010 átmeneti év lesz az önkormányzati sporttámogatásokat tekintve, hiszen egy korábbi, sok tekintetben pontatlanul és hatástalanul működő rendszert kell átalakítani és valóban működőképessé tenni - mondta el Csizi Péter. - A 2004-ben elfogadott sportkoncepció tavaly lejárt, de már folyik az új előkészítése. Ez két fronton történik: a sportszakmai javaslatokat összhangba kell hozni a gazdasági javaslatokkal, mert a rendszer fenntarthatósága a legfontosabb szempont.

Azt, hogy ez mennyire nem könnyű, mutatja, hogy már hónapok óta tart az egyeztetés, ami a vége felé közeledik. Az sportkoncepcióról részleteket Csizi Péter egyelőre nem közölt. Annyit tudtunk meg, hogy a létesítmények működtetésében a jelenlegi széttagolt helyett egységes, többletforrások bevonására lehetőséget kínáló rendszert vezetnének be, és a sporttámogatások tekintetében is várhatók hangsúlyáthelyezések. Az élklubok támogatásának rovására az utánpótlás-nevelésre és az olimpikonok kiemelt támogatására jut majd több pénz a következő időszakban.

- Jóval több NB I-es klubunk van, mint más magyar városokban, ami örömteli a közönségnek, de gond a forráshiányos önkormányzatnak - mondta el Fuchs Gábor, a Sportbizottság korábbi MSZP-s elnöke.

- Meg kell hozni azt a döntést, hogy melyik három élvonalbeli klubot támogatja az önkormányzat, a többi pénzt pedig a létesítmény-fejlesztésre, utánpótlásra és szabadidősportra kell fordítani. Az ehhez a döntéshez szükséges bátorságot viszont nem látom a jelenlegi önkormányzati sportvonalon. A határozatlanságot az is jelzi, hogy a sporttámogatási pályázatokat csak február közepén írták ki, és a biztosan támogatásban részesülő klubok még nem kapták meg az előlegüket. Így a pénzt a tavalyihoz képest két hónapos csúszással kapják csak meg a klubok, ami nehéz helyzetbe sodorja őket. Az irányításom alatt, ha tudtuk, hogy a kosarasok biztosan tízmillió forint feletti összeget kapnak, egy-kétmillió előleget már év elején kiutaltunk nekik. Most ez nincs, ami egyszerűen hanyagság.

- Át kell alakítani a sporttámogatási rendszert, mert nem helyes, ha a sportklubok csak az önkormányzati támogatásra és az előlegre várnak év elején- reagált a felvetésekre Csizi Péter.

- A jövőben nem lesz előleg-fizetés, az év eleji időszakot minden sportegyesületnek a maga erejéből kell áthidalnia. Azt is hozzá kell tennem, hogy idén átmeneti időszakot élünk, és a bizottság a városi költségvetés megszavazását követően – amikor már volt miről döntenie – azonnal határozott a sportegyesületeknek szánt előlegekről, valamint az idei sporttámogatási pályázatról. Erre a korábbinál rövidebb, három hét lesz a beadási határidő, és a bizottság sem ülhet ennél hosszabb ideig a döntésen, így március végére mindenki tudni fogja, hogy mekkora önkormányzati támogatásból gazdálkodhat.

A sporttámogatási pályázatot a tavalyihoz hasonlóan idén is nyolc kategóriában hirdetik meg, de a támogatási kategóriák megváltoztak. Továbbra is külön kalapba, az élsport kategóriába kerülnek az az élvonalbeli klubok, vagyis a női és férfi kosarasok, valamint a vízilabdások. A versenysport kategóriába a további meghatározó egyesületek, így például a PMFC, a PVSK, a PEAC, a teniszezők, atléták és az ANK került. Itt kapnak támogatást a fogyatékos sportolók is.

Továbbra is önálló kategóriában pályázhatnak az egyéb sportegyesületek, az utánpótlásban, a diák- és szabadidősportban érdekelt egyesületek, valamint az egyéni sportolók, ám utóbbiak között kiemelten kezelik az olimpiai reménységek pályázatait. Újdonság, hogy az utánpótlás számára terembérleti díjra is lehet támogatást nyerni.

Csizi Péter kiemelte, a korábbi évekkel ellentétben a márciusi döntéssel nem osztják majd fel a teljes sportkeretet, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, év közben is merülhetnek fel jogos igények, amit a tavasszal elkülönítendő tartalékból tudnak majd finanszírozni.

Képünk a Pécsi Vízmű PVSK-Füszért OB I-es vízilabdacsapatának egyik hazai mérkőzésén készült.


Marton Ferenc - Fotó: Dittrich Éva