Szinte vágni lehet a füstöt Pécs egyes részein, akadnak, akik mindent a kazánba vágnak

2016. december 12. hétfő 17:40

Szinte vágni lehet a füstöt Pécs egyes részein, akadnak, akik mindent a kazánba vágnak

A hidegebb napokon alaposan megpakolják a kazánokat a város családi házas részein. Ezzel persze nincs semmi baj, az már viszont probléma, hogy egyesek olyan anyagokat is tűzre dobnak, amelyeket nem szabadna. A levegő szennyezése miatt súlyos büntetéseket szabtak már ki.

Füstfelhőben úszik régi Kertváros, a sejtelmes lepel a panelházas részt is eléri, a füstszag pedig a Maléter Pál úton is olyan erős, mintha egy falu közepén állnánk. Ilyen egy tipikus téli este: amikor végre az autók nem ontják a kipufogógázt, szerepüket átveszik a kémények a város családi házas részein, illetve azok környékén.

Fűteni persze kell, ám nem mindegy, hogy mi kerül a kazánba. A tapasztalatok azt mutatják, bőven akadnak olyanok, akik gyakorlatilag minden olyan tárgyat tüzelőanyagként használnak fel, amelyre már nincs szükségük. Ezzel azonban jogszabálysértést követhetnek el.

Mint azt dr. Horváth Zoltán kormánymegbízottól megtudtuk, a levegőszennyező anyaggal való fűtés miatt indult eljárásokban a járási hivatal a hatáskörrel rendelkező szerv.

- Az eljárás rendszerint a levegőtisztaság-védelmi szabályok megszegését észlelő lakossági bejelentések alapján indul. Az állami tisztviselők először előzetes értesítés nélküli hatósági ellenőrzést tartanak az égetés helyszínén, amely során meggyőződhetnek a bejelentés valóságtartalmáról vagy annak hiányáról - fogalmazott.

Ennyi embert büntettek

A kormányhivataltól kapott tájékoztatás szerint a Pécsi Járási Hivatal az elmúlt két évben tíz alkalommal szabott ki levegővédelmi bírságot. Hozzátették, ebből három esetben a háztartási tüzelőberendezésben történő hulladékégetés miatt jártak el így.

A hivatal munkatársai átnézik a tüzelőanyagot, és ha például azt látják, hogy darabolt festett vagy lakkozott ajtótokok vannak a kazán előtt, az illető nyilván megsérti az előírásokat, hiszen kezelt fával fűt.

Hogy mi nem kerülhet a kazánba, kormányrendelet írja elő. Ez alapján például a szén, a brikett vagy a lignit rendben van, ám a háztartási hulladékot - a papírt és a kezeletlen fát leszámítva - tilos égetni. Hiába azonban a tiltás, sajnos olyan szélsőséges esetek is előfordulnak Pécsett, hogy műanyaggal, sőt, autógumival fűtenek, alaposan megkeserítve ezzel a környéken élők mindennapjait.

Ha a járási hivatal kollégái az ellenőrzés során szabálysértést tapasztalnak, első körben még nem bírságolnak, hanem "végzésben hívják fel a szabályszegőt arra, hogy a jogszabálysértő magatartással haladéktalanul hagyjon fel". Később azonban újra ellenőrzik a helyszínt, és ha a helyzet nem változott, akár 300 ezer forintos úgynevezett levegőtisztaság-védelmi bírsággal sújthatják az illetőt.


Képünkön:
a légszennyezettségre a kerti égetés is rátesz egy lapáttal. 

Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc