Továbbra sem tudni, milyen sors vár a raktárként használt egykori tüdőszanatóriumra

2020. november 13. péntek 16:01

Továbbra sem tudni, milyen sors vár a raktárként használt egykori tüdőszanatóriumra

Tizenhárom év. Nagyjából ennyi telt el azóta, hogy bezárta kapuit a Tüdőgyógyintézet a Mecseken. Attól kezdve megoldatlan a korábbi egészségügyi intézet helyzete. Pedig maga az ingatlan, a terület hatalmas értéket képvisel. Ami a lényeg: részlegesen használják az épületet, ráadásul őrzik is. Több jó hír nemigen akad a témában. 

 

 

A Tüdőgyógyintézetet akár nevezhetnénk „vegyes zónának" is. Egyrészt, a helyszínre ki van írva, hogy magánterület. Másrészt a pécsi 34-es busz ott fordul meg, tehát bárki leszállhat a főépülettel szemközt. Harmadrészt, mindeni csupán saját felelősségére tartózkodhat ott. Erre az utóbbi kontóra azonban lehet támaszkodni. Ami valakinek felelősség, az másnak a felelőtlenség, bár túlságosan nagy kockázatot nem rejt a szemlélődés.


Az mindenesetre hatásos fegyver, ha egy korábban rejtőzködő biztonsági őrnek valaki feltárja a szándékait: a nézelődés negyedik percében a kék kabátos ember előjött egy mellékbejáraton. Szóval felügyelet alatt állnak a falak, meg a környék is. Mikor azonban a vigyázó megtudta, miszerint itt egy cikk van születőben, kijelentette: „Nem kéne!".

 

Az ingatlan külsőleg nincsen vészes állapotban. Bár azért a vakolat itt-ott mállik. Egyes csövek kiállnak a falból, az üvegek is néhol töredezettek.

Háromszáz ágy

Eredetileg, 1963-ban, mintegy 300 beteg ápolására hozták létre a Tüdőgyógyintézetet, legalábbis a Pécs Lexikon szerint. Bár már a II. világháború előtt felmerült az igény egy ilyen intézet megteremtésére, de a megvalósulás váratott magára. A már megszűnt Megyei Kórház rendszerében működött, de 2007-ben elköltöztek a hegyoldalból.


Ettől függetlenül, sok látnivaló nem akad a környéken. A hullámlemezből készült „váróterem", meg egy benne lévő sárga pad csak arra elég, hogy senki se ázzon bőrig a következő buszjárat megérkezéséig.


Számos esetben felreppentek hírek arról, mi mindenre lehetne használni az egészet. De az a jelen állás szerint még meglehetősen távolinak tűnik. Főleg, mert a megoldás nem is nagyon körvonalazódik.


Mindenesetre az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) kérdésünkre küldött válaszából arra lehet következtetni, még egy pénzember sem maradt le a jó üzletről.

„Jelenleg a Tüdőszanatórium épülete, illetve az ingatlan külső területei is - hatályos megállapodások alapján - használatban vannak. A Pécsi Ellátó Központ, valamint a Janus Pannonius Múzeum raktározási célból bérli a Tüdőszanatórium főépületének meghatározott részeit.

Az ÁEEK emellett a Tüdőszanatórium területén kialakított buszmegálló és buszforduló használatát közfeladat, illetve a lakosság közszolgáltatásokkal való ellátása céljára biztosítja Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata számára. Az ÁEEK jelenleg nem rendelkezik információval, az ingatlannal kapcsolatban felmerült esetleges befektetői szándékról." Érkezett a hivatalos állásfoglalás.

Pucz Péter - Fotó: Dittrich Éva