Varga Péter: „Nem kötünk senkivel eltartási szerződést"

2008. február 27. szerda 22:02

Varga Péter: „Nem kötünk senkivel eltartási szerződést
Holdingalakítás előtt: ki marad, kinek kell mennie - s egyáltalán miként is fog működni a tervezett törzsházkonszern? Tervek és realitások, célok és félelmek.

Az önkormányzat tulajdonában lévő társaságok veszteségeinek évről évre történő pótlása és költségvetési támogatása nem kis terhet jelent város büdzséjének - esztendőnként mintegy másfél milliárd forintról van szó. A megoldást évek óta keresik az arra illetékesek, s úgy tűnik, mára semmi sem akadályozza meg, hogy a másutt már bevált gyakorlatot vezessék be Pécsett is: holdingba rendezik a társaságokat.

Mindez természetesen nem csak a gazdaságosabb, olcsóbb működést hozhatja el, de jelentős érdeksérelmekkel is járhat.

A nagy átalakítás előtt Varga Pétert, a holding leendő vezérigazgatóját kérdeztük:

„Látni kell: érdekes módon csak azok az önkormányzati fenntartású társaságok nyereségesek, amelyekben a város ötven százalék alatti tulajdonhányaddal rendelkezik, a többi lényegében a költségvetés emlőin csüng. Az egyetlen, s legfontosabb cél, hogy racionálisabb költséggazdálkodás révén tehermentesítsük a város büdzséjét" - magyarázta lapunk azt firtató kérdésére, miért van szükség a törzsházkonszern létrehozására.

Tudni kell ugyanakkor, hogy a fenntartó önkormányzat - döntéseivel - sokszor a gazdaságossági szempontokat mellőzve asszisztál a negatív eredményhez: dönt támogatásokról, eszközvásárlásról, hitelfelvételről. Mindezt úgy, hogy a képviselők időnként kellő információk hiányában határoznak: egy-egy közgyűlésre ugyanis tucatjával érkeznek a cégekkel kapcsolatos előterjesztések, s gyakorlatilag jórészt szakmai mérlegelés nélkül hozzák meg döntéseiket a városatyák.

Mindez most változik, hiszen a Városháza gyakorlatilag átadja jogait a holdingnak, így ezentúl - remélhetőleg - tisztán gazdaságossági és hatékonysági mutatók alapján irányítják majd a cégeket. „Az igazgatótanácsok is megszűnnek, a felügyelőbizottságok hatásköre pedig kibővülhet - döntési, véleményezési és irányítási jogokat kaphatnak".

A majdani holding, mint Varga mondja, saját hatáskörben hozhatja meg a többi, ezután alá tartozó társaság működésével kapcsolatos főbb döntéseket: a munkáltatói jogokat, azaz a felmentések és kinevezések kérdését is ez a csúcsszervezet gyakorolná. Ebben persze az is benne van, hogy - ha a gazdaságosság úgy kívánja - akár felsővezetők is távozhatnak jelenlegi pozícióikból.

Varga Péter csak elmosolyodik - ezeken, a városban keringő híreken alapuló - feltételezéseken, ám ahogy mondani szokás, sem megerősíteni, sem cáfolni nem hajlandó azokat. Azt, hogy némi alapja lehet a mendemondáknak, jelzi, hogy a vezérigazgató elismeri:

„A hatékonyság növelése a cél, így eltartási szerződéseket nem fog kötni a holding egyetlen cégvezetővel sem..."

A közös szervezet alá rendelés előnyeiről szólva megemlíti:

„A szervezési feladatok átalakítását követően az eddigi párhuzamos tevékenységeket egységesítjük - a cégek így előnyösebb szerződéseket köthetnek a beszállítóikkal, vagy éppen sokkal jobb feltételekkel kaphatnak hitelt. Az ország más részein ugyanis csak a közös eszközbeszerzésekkel százmilliós megtakarításokat tudtak elérni."

Első lépésként a társaságok részvényeit, tulajdonrészeit apportálják az átalakuló PVV Zrt.-hez, az év második felében pedig szerződéses rendszert alakítanak ki a cégekkel.

„A kontraktusoknak több fajtája lesz: a száz százalékos tulajdonú önkormányzati társaságok esetében minden tulajdonosi jogot a PVV Zrt. fog gyakorolni, a többi vállalat esetében viszont - ilyen például a Vízmű és a Pétáv - külön egyezségekre, vagy szindikátusi szerződésekre van szükség".

Varga Péter szerint a megtakarítások mellett a holding nagy előnyöket hordoz magában a lakosság számára is: egységes ügyintézéssel, gördülékenyebb kiszolgálással találkozhatnak majd az ügyfelek a törzsházkonszern kialakítása után.

A vezérigazgató szerint, ha minden jól megy, nyárra akár már létre is jöhet Pécsett az új szervezet, a 2009-es gazdasági évet pedig már az új struktúrában kezdhetik el.

Kérdés azonban, hogyan sikerül "átverni" a cégeken a változtatásokat? Az ellenállás ugyanis jelentős: a vállalatok dolgozói tartanak az elbocsátásoktól, s a várhatóan szigorodó munkatempótól, azaz a március 6-i közgyűlésig - ahol a képviselők a holding megalakításáról döntenek - még akár, s ezt Varga Péter is jól tudja, meglepetések is történhetnek.

K. Z. - P. Zs. - Fotó: Korb Zoltán