Világújdonság lehet: családi házakat készíthetnek 3D-s nyomtató segítségével

2016. december 22. csütörtök 16:11

Világújdonság lehet: családi házakat készíthetnek 3D-s nyomtató segítségével

Két mohácsi cég arra vállalkozott, hogy egy eddig nem létező, teljesen új 3D-s nyomtatót hozzon létre, amellyel egy családi ház kivitelezése is lehetségessé válik. A számos további technikai-technológiai újítást is tartalmazó terv megvalósítására, a prototípus létrehozására 270 millió forintot nyert el a konzorcium egy pályázaton. Olcsóbb és gyorsabb lehet a házépítés a technológia alkalmazásával. Akár egy napon belül kész lehet a falazat és a födémszerkezet. 

A sci-fi egyre inkább valósággá válik: 3D-s nyomtatók - amelyek nevüknek megfelelően térbeli tárgyakat hoznak létre - segítségével készítenek már bábukat, sakkfigurákat, különféle alkatrészeket, sőt, emberi szerveket is. 3D nyomtatóval legyártott prototípus-házak ugyan már léteznek, de ezek a nyomtatók arra még nem alkalmasak, hogy építőipari cégek is használni tudják.

Két mohácsi cég (a CNC-INSTRUMENTS Gépgyártó Bt. és a PURTECH Kft.) azonban arra vállalkozott, hogy olyan 3D nyomtatót építenek, amelynek a felépítése és működése a jelenleg ismertektől teljesen eltérő, és amit az építőiparban ténylegesen használni lehet. Telepítése néhány órát vesz csak igénybe, és így akár egy napon belül a ház falazata és a födémszerkezete készen lehet. Az általuk - Handler Balázs tervező-mérnök irányításával - építendő nyomtató kialakítását és műszaki újdonságait már szabadalom védi.

Pécsett kutatóközpontot hoznak létre az egyetemen

A 3D nyomtatási technológia az 1960-as években alakult ki, rohamos fejlődésnek viszont csak 2010 után indult. Számos anyagot felhasználnak - köszönhetően a technológia széleskörű alkalmazhatóságának - ennek megfelelően az anyagtani és módszertani kutatások kiemelkedőek a tudományterületen belül.
A 3D nyomtatás megjelenése és elterjedése forradalmasította a különböző orvosi protézisek előállítását, amelyeket a technológia segítségével minden korábbinál pontosabban és rugalmasabban lehet elkészíteni.
A NASA kutatói pedig 3D-s nyomtatók űrbe juttatásán dolgoznak, hogy az asztronauták azokkal szerszámokat, alkatrészeket, sőt ételeket is előállíthassanak a Nemzetközi Űrállomáson, valamint a Hold vagy akár a Mars felszínén is.
A Pécsi Tudományegyetemen is intenzíven foglalkoznak a szinte már önálló tudományággá váló kutatási területtel, ősszel kezdődött meg a 3D nyomtatási és vizualizációs technológiákat alkalmazó kutatási, oktatási és fejlesztési központ kialakítása.

Nyilas Mihály, a bt. ügyvezetője lapunk érdeklődésére elmondta, a teljesen új, 3D-s nyomtató kifejlesztése mellett egy speciális építőanyag, különleges beton kidolgozását is tervezik, amely alkalmas ennek a technológiának a megvalósítására.

A nyomtatás révén létrehozott építmény milliméter pontosságú lesz, s minden nyílászáró, vezeték, cső és egyéb gépészeti szerelvény helyét a falban már az építéskor kialakítják. A nyomtató megépíti a lépcsőket, épületdíszeket, kandallót és minden olyan, a tervező által megálmodott épületelemet, amik korábban csak lassan és nehezen voltak kivitelezhetők. A házak kialakításánál csak a tervező és a megrendelő fantáziája szab határokat.

Mindez a gyakorlatban egyszersmind azt is jelenti, hogy egyes, a hagyományos építészeti módozatoknál megszokott munkafolyamatok „megspórolhatók", így az építkezés gyorsabb és nem utolsó sorban olcsóbb lehet. Sajátos technológiai-öntési módszerrel betonból (pontosabban betonszerű anyagból) húznák fel rétegenként a számítógépen megtervezett házat.

Az ügyvezető elmondta, hogy az önrésszel együtt 416 millió forintból zajló projekt célja egy, a helyszínen egyszerűen telepíthető prototípus megépítése, s az ahhoz tartozó szoftver megírása. Jelenleg a piacon nincs olyan számítógépes program, ami alkalmazható lenne a tervezett nyomtatás vezérléséhez, ezért a tervezőknek egyedi szoftverfejlesztést is végre kell hajtaniuk.

Több szempontból is újszerű megoldások fejlesztésére tesznek kísérletet a tervezők. Mivel a nyomtatási termék, vagyis a ház mérete elég nagy, és a felhasznált kompozit beton kötési ideje rétegenként 3-5 perc, így a nyomtatónak igen nagy sebességgel kell mozogni a teljes alapterületen.

Az átfogó elgondolás részeként olyan anyagokat is kifejlesztenek anyagkutató intézetek együttműködésével, amelyek a berendezés használatához szükségesek, mint például a nyomtatható anyagok, adalékok.

Mindemellett azt is tervezik, hogy további újdonságként a szerkezet a ház nyomtatása közben alkalmas legyen a szigetelés felhordására is, poliuretán hab formájában.
A projekt igen előrehaladott állapotát az is mutatja, hogy 2017 második felében kezdődnek az első házak nyomtatásai a cég mohácsi telephelyén.


Címlapképünkön: Nyilas Mihály(balra) és Handler Balázs.

 

Dittrich Zsófia - Máté Balázs - Fotó: Dittrich Éva