A megye III-ban 7 ezret kapnak, de van bíró, aki 1 millió felett keres
2013. július 29. hétfő 13:01
Közel háromezer játékvezető ténykedik hazánkban: nehéz elhinni, hogy a nézők, játékosok vagy akár a vezetők részéről érkező kritikák csábítanának bárkit is erre a területre. A szakmával járó atrocitások helyett az anyagi juttatásokat és a játékvezetői életpályát helyeztük nagyító alá, különös tekintettel a június óta fennálló profi játékvezetői keretre.
A külföldi példákhoz hasonlóan a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége is profi játékvezetői keretet alakított ki júniusban, a magasabb színvonal érdekében. A tizenkét kiválasztott sípmester a 2013/2014-es szezonban már hivatásos bíróként fogja fújni, az MLSZ három évre szóló megbízási szerződést kötött velük.
Bár a profi játékvezetők díjazását az MLSZ titkosan kezeli, pár héttel ezelőtt a Játékvezetői Bizottság elnöke azt nyilatkozta, bérezésük alapdíjból és meccspénzből fog állni, ami teljesítményfüggő lehet. Egyes kalkulációk alapján a kiemelkedő teljesítményű játékvezetők elérhetik a havi bruttó egymilliós fizetést is, amelyhez még tartozik költségtérítés, valamint a nemzetközi működésért járó anyagi juttatás.
A hivatásos játékvezetők az NB I-es keret tagjai közül kerültek ki, a nemzeti bajnokságban és többnyire nemzetközi szinten is működtek eddig. A bajnokság első osztályában egy mérkőzés levezetéséért 90.000 forint, a lengetésért 60.000 forint jár.
A játékvezetők bérezése külföldön
A Bundesligában a hivatásos játékvezetői keret tagjainak alapbére 40.000 euro (kb.12 millió forint) egy teljes szezonra, az angol Premier League-ben hasonló a helyzet, ott 38.500 euro (kb. 11550000). Mérkőzésenként a legmagasabb osztályban Németországban 3800 euro (kb.1140000 forint) jár a játékvezetőnek, az asszisztensnek 2000 euro (kb.600000 forint), míg Angliában 6000 euro (kb.1800000 forint) üti a markát az első számú bírónak, segítőinek a német mintához hasonlóan szintén 2000 euro.
Nem kevés idő kellett eddig ahhoz, hogy valaki megmássza a szamárlétrát és elérjen az eddig a legmagasabb szintnek számító országos kerettagságig. Forrásaink szerint, amennyiben a játékvezető kellő alázattal állt a munkájához és tehetséges is volt, optimális esetben 5-6 év alatt. Az elmúlt évben azonban drasztikusan megváltozott a kiválasztási rendszer, így az új akadémiai programban ezek az időszakok lerövidülhetnek.
A fenti adatok képezik a játékvezetésben a jéghegy csúcsát. Ahhoz, hogy valaki idáig elérjen, először alacsonyabb szinten kell helytállnia, majd szintről szintre egyre magasabb osztályban.
A legalacsonyabb osztálybeli (megye III.) mérkőzés játékvezetői díja a 2013-2014-es szezon tarifa táblázata szerint bruttó 7000, az asszisztensé pedig 5000 forint. Ez 90 perc munkáért nem tűnik kevésnek. Ám, ha belegondolunk, hogy a nézők szemüveget követelnek a bírók többségének, az optikai vizsgálatot és a kényelmes pápaszemet is finanszírozni kell valamiből.
Horváth P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Összeütközött két autó a 6-os főút...
- Menczer Tamás Pécsett: a magyar...
- Csütörtökön is ködös, esős napra...
- Téli álomra szenderültek a sünik,...
- Hargitai János szerint ambiciózus, de...
- Jelentősen enyhítették a...
- Kigyulladt, s teljes terjedelmében...
- Biofüvet árult egy hajléktalan...
- Nagy gáz lett a gázból: Mohácson...
- Idén is gyűjti a cipősdoboz...