Bodor: dressz nélkül stressz sincs

2010. február 19. péntek 17:26

Bodor: dressz nélkül stressz sincs
Első lépésként január elsejétől megtiltotta az elmúlt két évben „cáparuhaként" elhíresült, poliuretánt tartalmazó csodadressz használatát a Nemzetközi Úszószövetség (FINA), a legfrissebb hírek szerint pedig a 2008 januárja és 2009 decembere között úszott 240 (!) világcsúcsot is eltörölnék, amelyet ebben értek el. A pécsi Bodor Richárd nagy nyertese lehet a változásnak, hiszen az előző másfél év „kálváriájának" java részét épp ezek a dresszek okozták számára.

- Végre nem úszunk többé ezekben a borzalmas, méregdrága, szoros, a vizet mégis beeresztő dresszekben - mondta Cseh László még a decemberi, isztambuli, rövid pályás Eb után, ahol 400 vegyesen világrekordot úszott, és ahol utoljára állhattak rajtkőre a cáparuhában az úszók.

- Mindenki örül, hogy vége a rongyos forradalomnak, mert egy borzalmas időszakot zár le. Az úszóknak abban az ötven évben, amit eltöltöttem a sportágban, nem volt soha ennyi dolguk, hogy félórán át öltözzenek és hitelesítsék a dresszüket. Mostantól nyugodtan elmehetnek vécére, mert a forradalom idején attól kellett tartani, ha esetleg kiszakad, kezdődhet újra a félórás öltözködés, ami csak a koncentrációtól vette el az időt - értékelt Kiss László szövetségi kapitány, aki korábban az öt olimpiai aranyat szerző Egerszegi Krisztina edzője is volt. Aki, tegyük hozzá, ha az új világcsúcsokat valóban eltörlik, ugyancsak „visszakaphatja" 200 háton szintén most megdöntött rekordját.

Két markáns vélemény a sportág két hazai nagyságától, amely a csodadresszek leáldozását üdvözli - ám hasonlóképpen vélekedik a PVSE olimpikonja, Bodor Richárd, illetve edzője, Sántics Béla is, hiszen a cáparuha, azzal, hogy fenntartotta viselőjét a víz felszínén, óriási előnyt jelentett a hagyományos úszóruhát viselőkkel szemben.

- Én soha sem szerettem ezeket a dresszeket, igaz, a legtöbb magyar úszóhoz hasonlóan sajátom soha nem is volt, hiszen borzalmasan drágák, amiket meg kölcsön kaptam, mindig csak gondot okoztak, és nekem valahogy az úszás is kényelmetlen volt bennük - fogalmaz Bodor Richárd.

- Az elmúlt esztendőben épp ezért gyakorlatilag nem is tudtam érdemben versenyre kelni a csodadresszben úszókkal, most viszont nagyon örülök a döntésnek, és ez új erőt ad ahhoz, hogy ismét kvalifikáljam magam a világversenyekre, így elsőként az Európa-bajnokságra.

Bodornak egyébként valóban ismét szüksége lesz a nagy lelki nekirugaszkodásra, hiszen a szövetség gyakorlatilag „leírta" a válogatottban, amit jól jelez, hogy már az idei külföldi edzőtáborokba sem kapott meghívót.

Ahogy ő fogalmaz, érzi, hogy „öregnek" tartják, és sokkal inkább az ifjú tehetségeket menedzselik, de ő harminc évesen - és nem mellesleg, 100 mellen aktuális magyar bajnokként, hiszen a legutóbbi ob-n Gyurta Dániel sem cápadresszben úszott, és ki is kapott tőle... - érez magában erőt a megújulásra.

Mint mondja, az egyetem befejezése mellett az idén minden energiáját korábbi eredményeinek megjavítására fordítja, legközelebb pedig éppen a magyar bajnokságon bizonyíthat, ahol az Eb szintidejét is megúszhatja. Akkor pedig a szövetség sem tehet mást, mint hogy nevezze a kontinensviadalra, akármilyen „öregnek" is tartják...


Képünkön: Bodor Richárd és edzője, Sántics Béla - a válogatott mexikói edzőtábora helyett - a Hullámfürdőben igyekszik fölkészülni az idei nemzetközi viadalokra.

Sz. Zs. - Fotó: Dittrich Éva