Cristiano Ronaldóé az első Puskás-díj

2009. december 22. kedd 09:46

Első alkalommal a portugál Cristiano Ronaldo nyerte az év legszebb góljáért járó Puskás Ferenc-díjat, amelyet a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) zürichi gáláján adtak át. A Real Madrid aranylabdás futballistája április 15-én - még a Manchester United színeiben -, a Porto elleni BL-negyeddöntő visszavágóján lőtt több mint 30 méterről bombagólt, amivel csapata 1-0-ra diadalmaskodott. Az év játékosának Lionel Messit választották. Iker Casillas Real-kapus az [origo]-nak azt mondta, Puskás már régen megérdemelte volna, hogy díjat nevezzenek el róla.

A gála kezdete előtt özönleni kezdtek a díszvendégek, köztük nekünk, magyaroknak is személyes ismerősnek számító nagyságok - például Lothar Matthäus, a válogatott egykori szövetségi kapitánya, akit a napokban a Ferencvárossal is szóba hoztak. "Még beszélgetek a Fradi vezetőivel" - mondta rejtélyesen az egykori német aranylabdás, talán nem tudván, hogy hétfőn már bejelentették, ki lesz a zöld-fehérek új szakvezetője.

Joan Laporta, az elmúlt idényben hat trófeát besöprő Barcelona klubelnöke - félretaszítva az őt a nyilatkozatban megakadályozni akaró biztonsági embereket - szívélyesen szóba állt velünk. "Puskás Ferenc hatalmas futballista volt, olyan lövéssel, amilyennel nagyon kevesen dicsekedhettek a sportág történetében. Sajnos sohasem játszott a Barca csapatában, ennek ellenére boldog vagyok, hogy díjat neveztek el róla. A futball világának egyik legbecsesebb díja ez" - mondta az elnök, majd "Hajrá, Barca!" kiáltással búcsúzott el tőlünk.

Iker Casillas, a Real Madrid kapusa először meglepetést színlelt: "Puskás-díj? Ez valami újdonság, ugye?" Aztán elmosolyodott, és azt mondta: "Pancho Puskás minden madridi labdarúgónak a példaképe, még egy kapusnak, tehát nekem is. Már régen megérdemelte volna, hogy díjat nevezzenek el róla."

Ronaldo ezzel a góllal hódította el a Puskás-díjat: KLIKK IDE!

Aztán elkezdődött a gála, Joseph Blatter beszédével. A FIFA 73 éves elnöke angol nyelvű mondandóját spanyol részletekkel fűszerezte, felhívva a figyelmet a tényre, hogy a FIFA-trófeának mind az öt jelöltje spanyol vagy Spanyolországban játszó labdarúgó. Azt mondta, hogy egy olyan sportágról van szó, amelyet 260 millióan űznek világszerte, így a családtagokkal együtt egymilliárd embert érint közvetlenül.

A FIFA év játékosa-díj dobogósai 1991 óta

1991:
1. Lothar Matthäus (német)
2. Jean-Pierre Papin (francia)
3. Gary Lineker (angol)

1992:
1. Marco van Basten (holland)
2. Hriszto Sztoicskov (bolgár)
3. Thomas Hässler (német)

1993:
1. Roberto Baggio (olasz)
2. Romario (brazil)
3. Dennis Bergkamp (holland)

1994:
1. Romario (brazil)
2. Hriszto Sztoicskov (bolgár)
3. Roberto Baggio (olasz)

1995:
1. George Weah (libériai)
2. Paolo Maldini (olasz)
3. Jürgen Klinsmann (német)

1996:
1. Ronaldo (brazil)
2. George Weah (libériai)
3. Alan Shearer (angol)

1997:
1. Ronaldo (brazil)
2. Roberto Carlos (brazil)
3. Dennis Bergkamp (holland)

1998:
1. Zinédine Zidane (francia)
2. Ronaldo (brazil)
3. Davor Suker (horvát)

1999:
1. Rivaldo (brazil)
2. David Beckham (angol)
3. Gabriel Batistuta (argentin)

2000:
1. Zinédine Zidane (francia, Juventus)
2. Luis Figo (portugál, Real Madrid)
3. Rivaldo (brazil, FC Barcelona)

2001:
1. Luis Figo (portugál, Real Madrid)
2. David Beckham (angol, Manchester United)
3. Raúl (spanyol, Real Madrid)

2002:
1. Ronaldo (brazil, Real Madrid)
2. Oliver Kahn (német, Bayern München)
3. Zinédine Zidane (francia, Real Madrid)

2003:
1. Zinédine Zidane (francia, Real Madrid)
2. Thierry Henry (francia, Arsenal)
3. Ronaldo (brazil, Real Madrid)

2004:
1. Ronaldinho (brazil, Barcelona)
2. Thierry Henry (francia, Arsenal)
3. Andrij Sevcsenko (ukrán, AC Milan)

2005:
1. Ronaldinho (brazil, Barcelona)
2. Frank Lampard (angol, Chelsea)
3. Samuel Eto'o (kameruni, Barcelona)

2006:
1. Fabio Cannavaro (olasz, Juventus/Real Madrid)
2. Zinédine Zidane (francia, Real Madrid/-)
3. Ronaldinho (brazil, FC Barcelona)

2007:
1. Kaká (brazil, AC Milan)
2. Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
3. Cristiano Ronaldo (portugál, Manchester United)

2008:
1. Cristiano Ronaldo (portugál, Manchester United)
2. Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
3. Fernando Torres (spanyol, FC Liverpool)

2009:
1. Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
2. Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid)
3. Xavi (spanyol, FC Barcelona)

"Hiszek abban, hogy a labdarúgás segít jobbá tenni a világot, éppen ezért nagy örömmel jelenthetem be azt a díjat, melyet idén először adunk át. Az év legszebb góljáért járó elismerés Puskás Ferenc nevét viseli, aki ugyan elment közülünk, de mégis mindenki ismeri, mert klasszis tudása és számos gólja mellett az ő személyisége, embersége példát mutat a fiatalságnak", mondta Blatter.

Elsőként a Puskás-díjat adták át. Az emelvényre Puskás özvegye és a libériai George Weah, az egyetlen afrikai aranylabdás karon fogva érkezett. Utóbbi kifejezte örömét, hogy ő adhatja át az első Puskás-díjat, míg Puskás Ferencné, aki saját bevallása szerint először és utoljára vállalt szerepet a ceremónián, köszönetet mondott a díj létrehozásáért.

A FIFA futballbizottsága által kiválasztott tíz jelölt szépségdíjas találatát egyenként levetítették a közönségnek, amely leginkább Grafite góljánál morajlott fel. A győztes azonban a szurkolók szavazatai alapján Cristiano Ronaldo lett, aki a 30 méteres bombát még tavasszal a Manchester United színeiben mutatta be. A díjat Puskás Ferencné nyújtotta át a Real Madrid sztárjának.

A győztes Ronaldo így nyilatkozott: "Madridi játékosként duplán örülök az elismerésnek, hiszen a Real Madrid nevezetes szentélyében, a Sala de Trofeosban már számtalanszor volt alkalmam látni Puskás Ferenc fotóját és egyéb ereklyéit, s olvasmányaimból azt is tudom, mekkora labdarúgó volt ő. Névjegye a gól volt, s remélem, rám is így fognak emlékezni."

"Igazán felemelő érzés volt átélni ezt a mai napot, és különösen örülök, hogy a Real Madrid játékosa kapta meg először a díjat. Nagy megtiszteltetés, hogy felkértek az átadásra, de azt hiszem, a jövőben ezt már nem vállalom el" - mondta Puskás Ferencné a ceremónia után az MTI-nek.

Két liverpooli játékos, Gerrard és Torres is bekerült az év csapatába

A Puskás-díj kiosztása után, a hivatásos labdarúgók (FIFPro) szavazatai alapján kihirdették az év csapatát, amely így fest:
Casillas (Real Madrid) - Terry (Chelsea), Vidic (Manchester United), Evra (Manchester United), Daniel Alves (Barcelona) - Xavi (Barcelona), Iniesta (Barcelona), Gerrard (Liverpool) - Cristiano Ronaldo (Manchester United, majd Real Madrid), Torres (Liverpool).
Mind a 11 játékos jelen volt a névsor kihirdetésén.

A Puskás-díj rövid története

A FIFA elnöke, Sepp Blatter október 20-án jelentette be, hogy új díjat alapítottak Puskás Ferenc emlékére, az egykori Aranycsapat klasszisáról elnevezett trófeát minden évben a legszebb gólt szerző labdarúgó kapja.

A díjról szóló szerződést Blatter és Puskás Ferenc özvegye írta alá a szintén a magyar legendáról elnevezett felcsúti futballakadémián. A FIFA futballbizottsága, melynek Franz Beckenbauer az elnöke és korábbi világklasszis játékosok a tagjai, összeállított egy tízes listát, amelyre a szurkolók szavazhattak a FIFA hivatalos honlapján. A gálára mind a tíz jelöltet meghívták, de csak a voksoláson győztes találatot hirdetik ki, a sorrendet nem.

Az esztétikai élmény mellett a gól fontossága is szempont, így legalább élvonalbeli bajnoki találkozón kell születnie, hogy jelölt lehessen. A futballkaput és benne labdát formázó elismerést női játékos is kiérdemelheti.

A Puskás-díj ötlete Csorba Istvántól származik. Blatter szerint három éve keresték meg a FIFA-t az elképzeléssel, amelyet egyértelműen támogatott, de szerzői és névhasználati jogok miatt csak idén sikerült valóra váltani a terveket. A Puskás-díj eszmei atyja időközben elhunyt, de lánya jelen lesz a zürichi gálán.

"Hogy miért éppen Puskás? A futballtörténelemben van, aki több gólt szerzett nála, de a FIFA számára a személyiség is rendkívül fontos tényező, mert példaképeket szeretnénk a fiatalok elé állítani" - mondta az október 20-i bejelentés alkalmával Blatter. "Puskás pedig példa nélküli tehetsége mellett fantasztikus ember volt a pályán kívül is, azaz a díjjal nemcsak a góljait, hanem a személyiségét és a játékhoz való hozzáállását is elismerjük."

A Puskás-díj átadásán jelen volt Bajnai Gordon miniszterelnök, Orbán Viktor, a Puskás Ferenc Akadémia alapítója, továbbá a legendás játékos özvegye és Kisteleki István, a magyar szövetség elnöke is.

A Puskás-díj odaítélésének feltételei:
- gyönyörű gól legyen (ebbe beletartozhat a távoli lövésből, kitűnő összjátékból vagy fej fölüli lövésből született gól)
- a mérkőzés fontossága (felnőtt válogatott találkozón, konföderációk által kiírt sorozatokon és élvonalbeli nemzeti bajnoki találkozókon elért gólok számítanak, a fontosabb gól a jobb)
- a gól nem a másik csapat hibájából, vagy szerencsével született
- a gólszerző nem viselkedhetett sportszerűtlenül a meccsen, illetve nem doppingolhatott
- csak azok a gólok számítanak, amelyek 2008 júliusa és 2009 júliusa között estek.

Lionel Messi lett az év legjobbja

Lionel Messit, az FC Barcelona argentin válogatott futballistáját választották 2009 legjobb játékosának a szövetségi kapitányok és válogatottak csapatkapitányainak szavazatai alapján. A Barcelona a 22 éves középpályás vezérletével nyerte meg a Bajnokok Ligáját, a klubvilágbajnokságot és a spanyol bajnokságot, a Király-kupát, a spanyol Szuperkupát és az európai Szuperkupát is. Messi idén az Aranylabdát is megnyerte.

A nőknél ismét Marta diadalmaskodott, a brazil játékos karrierje során - rekordot jelentő módon - negyedik alkalommal hódította el a FIFA elismerését.

"Szeretném mindenkinek megköszönni, aki rám szavazott" - mondta a díj átvétele után a dél-amerikai támadó. "Ez az elismerés azért különösen fontos a számomra, mert játékostársaim és az edzők szavaztak rám. Szeretném megosztani mindezt a csapattal, a Barcelona tagjaival, nekik is köszönhetem ezt a magas kitüntetést. Ennél csodálatosabban nem is fejeződhetett volna be ez az esztendő."

A voksoláson 147 válogatott szakvezetője és csapatkapitánya vett részt. Messi 1073 pontot kapott, a tavalyi győztes Ronaldo 352-vel lett második, Xavi pedig 196-tal a harmadik.

Xavi: "A sportoló sohasem fárad bele a sikerekbe"

Bajnai Gordon szombat óta Zürichben tartózkodik hozzá hasonlóan ugyancsak aktív futballista fiával, valamint lányával, Orbán Viktor - a felcsúti Puskás Ferenc Akadémia alapító elnöke - pedig hétfőn délben érkezett meg a FIFA főhadiszállásának otthont adó svájci városba.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség székhelyén - FIFA-Strasse 20 az épület címe - először Bajnai jelent meg gyermekeivel, illetve Magyarország svájci nagykövetével, Nagy Erzsébettel. A miniszterelnök tíz percig beszélgetett Joseph Blatterrel, a FIFA elnökével, aki a "FIFA száz éve" című könyvvel ajándékozta meg vendégét, a két Bajnai gyereknek pedig egy-egy futball-labdát adott abból a sorozatból, amelynek darabjait majd a jövő évi, dél-afrikai világbajnokságon használják.

Bajnai Gordon szerint Magyarország is képes világszínvonalú teljesítményre, illetve maga a sport szeretete a két legfontosabb üzenete a Puskás -díjnak. "Nemcsak a magyar emberek, de Magyarország is képes lehet világszínvonalú teljesítményre hittel, szorgalommal, kitartással és jó értelemben vett vagánysággal. És nemcsak futballban, vagy sportban, hanem az élet más területein is" - mondta Bajnai, aki úgy vélte, ez a legfontosabb üzenete a Puskás-díjnak, hiszen az Aranycsapat három éve elhunyt legendás futballistája ezekkel az erényekkel érte el, hogy róla egyedülálló módon díjat nevezett el a FIFA.
"Puskás mai napig példaként szolgál a fiataloknak" - mondta Bajnai az MTI-nek, hozzátéve, hogy Puskást sportszerűsége és jelleme emelte ilyen magasra, az élete a futballról és a sport szeretetéről szólt, s talán ez ismét ráirányítja a fiatalok figyelmét a sport fontosságára.

Kisteleki István, Bajnai Gordon, Sepp Blatter

A miniszterelnök beszámolt arról, hogy a Blatterrel folytatott beszélgetése során szóba került a 6+5-ös szabály, s ez ügyben a magyar kormány támogatásáról biztosította a svájci sportvezetőt. "A nemzeti bajnokságok nemzeti jellege kiveszett, ez a szabály ezt változtatná meg. Túlszaladt a globalizáció, s a terv bevezetésével kiegyenlítődhetne a futball világa, s ez a magyar labdarúgás hasznára is válna" - fogalmazott Bajnai, aki a bundaügyről is szót ejtett, s üdvözölte a magyar szövetség "gyors és kemény" fellépését.

Bajnai arra kérdésre, hogy a Puskás-díj tíz jelöltje közül melyik gól tetszik neki a legjobban, úgy válaszolt, hogy amelyiket Grafite szerzett a Wolfsburg színeiben a Bayern München ellen.

Orbán - akivel együtt érkezett Puskás Ferenc özvegye, Erzsébet és Mezey György, a Videoton, valamint a Puskás Ferenc Akadémia szakmai igazgatója - szerint a Puskás-díj sokat jelent Magyarország számára. "A magyar futball mostani helyzetében mindent meg kell becsülni. Labdarúgásunknak a múltjára kell építenie, amikor a szakadékból történő kilábalás útját keresi. Puskás Ferenc neve még ma is fogalom, s azt hiszem, a kilábalás szempontjából óriási jelentőségű ez a most első alkalommal átadandó díj" - mondta Orbán, majd a továbbiakban arról beszélt, hogy - sajnos - a magyar labdarúgás egyelőre inkább a múltjából, semmint a jelenéből tud építkezni, mivel vészesen csökkent a futballal foglalkozó gyermekek száma.

"Nálunk a múlt még mindig nagyobb motivációs erő, mint a jelen. A magyar futball múltjának felemlegetése nem múltba fordulás, hanem a kitörési, elrugaszkodási pont keresése. Nekünk minden más futballnemzetnél nagyobb szükségünk van a múlt megbecsülésére"- nyilatkozta.

A délutáni program a Kongresshausban nemzetközi sajtóértekezlettel kezdődött, amelyen az akkor még jelölteknek számító játékosok - hiszen csak később hozták nyilvánosságra a győztes kilétét - válaszoltak az újságírók kérdéseire. A nők képviseletében a brazilCristiane, a német Inka Grings, Birgit Prinz, az angol Kelly Smith, továbbá a 2008-as év FIFA-játékosa, a szintén brazil Marta volt jelen, s természetesen felvonult az esztendő legjobb öt férfi labdarúgója is: Lionel Messi, Xavi és Andrés Iniesta (Barcelona), valamint Cristiano Ronaldo és Kaká (Real Madrid).

Az öt világsztár szinte egyenszerelésben - kopott farmernadrágban, sportcipőben, pólóban és dzsekiben - vonult be a színpadra, s válaszaik is meglehetős hasonlóságot mutattak - már amikor valamennyien ugyanazt a kérdést kapták.

Természetesen mindannyian karrierjük kiemelkedő eseményének éreznék, ha megkapnák a FIFA díját, amelynek legutóbbi két győztese, Ronaldo és Kaká most is jelen volt. Ronaldótól azt is megkérdezték, mit szól ahhoz, hogy Sir Alex Ferguson azt nyilatkozta, a távozásával nem gyengült a Manchester United - most pedig már öt bajnoki vereségnél tart a gárda, holott a szezon még a felénél sem tart.

"Nincs ezzel gond, a United továbbra is remek csapat, jól áll a bajnokságban - második -, a hátránya korántsem behozhatatlan a Chelsea mögött. Igaz, hogy az utolsó két bajnoki meccsét elveszítette, de ez csak átmeneti hullámvölgy. Nekem nagyon hiányzik nekem Manchester, a város, a barátok, a hangulat. Számos barátot hagytam ott, de most már a Real Madrid labdarúgója vagyok, s arra kell fókuszálnom, hogy minél jobban teljesítsek új csapatomban."

"Soha, senkivel szemben nem éreztem irigységet, szívből gratulálni fogok a nyertesnek" - válaszolta arra a kérdésre, hogy miképp reagálna arra, ha nem ő nyerne. S hogy mit szól a Barcelona álomszezonjához? "Nem hinném, hogy a Real Madrid gyengébb csapat lenne. Úgy érzem, a Madrid esélye semmivel sem rosszabb, mint mondjuk a Barcáé a Bajnokok Ligája vagy a Primera División megnyerésére. A világbajnokságon nagy, színvonalas, feledhetetlen viadalra számítok, amelyiken Portugália is komoly szerepet fog játszani, magam pedig tudásom legjavát fogom nyújtani."

Lionel Messitől - többek között - azt kérdezték, hogyan lehetséges, hogy miközben folyamatosan parádézik a Barcelona csapatában, az argentin válogatottban csak szenved. "Nem is tudom" - szabadkozott a 22 éves, szűkszavúnak tetsző argentin. "Való igaz, hogy roppant nehéz selejtező-sorozaton vagyunk túl, kevésen múlt, hogy nem estünk ki, és e közben nem remekeltünk, sem a válogatott, sem én. De azért - bármi is történt - ott vagyunk a dél-afrikai vb-n, s mindenki tiszta lappal indul, az már egy egészen más verseny lesz. Amelyiken Argentina és Lionel Messi is másképpen fog futballozni, mint a selejtezőn."

Messitől azt is megkérdezték, a testmagassága nem jelent-e behozhatatlan hátrányt? "Amennyivel elmaradunk a centik terén a többiektől a Barcelona csapatában, ügyességben, gyorsaságban azt bőven kompenzáljuk. Szerencsére a futball bármennyire is erősporttá vált az utóbbi évtizedekben, azért továbbra is a technikás, ügyes labdarúgók és csapatok dominálnak" - mondta Messi, amire a hasonló termetű Xavi és Iniesta is bólogatott.

Xavitól, a Barca középpályásától az [origo] is kérdezett: hat trófeát nyert a csapat ebben az idényben, tavaly Spanyolország Európa-bajnok lett, képes-e még motiválni magát? "A sportoló sohasem fárad bele a sikerekbe. Bízom benne, hogy a 2010-es év ugyanolyan sikeres lesz nekem és csapataimnak, mint a 2009-es volt" - válaszolta Xavi.


Képünkön: Cristiano Ronaldo, a Real Madrid spanyol labdarúgóklub portugál csatára (k) beszédet mond, miután átvette az év legszebb gólját szerző futballistának járó Puskás Ferenc-díjat Puskás Ferenc özvegyétől (b) és George Weahtól, az AC Milan korábbi aranylabdásától (j) a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) éves díjkiosztó gáláján Zürichben.
 

MTI/origo - Fotó: MTI/ Illyés Tibor