Csőd és búcsú a kézilabda Eb-től

2010. január 23. szombat 09:28

Csalódást keltve nem jutott be az ausztriai Európa-bajnokság középdöntőjébe, azaz a legjobb 12 közé a magyar férfikézilabda-válogatott, miután a sorsdöntő csoportmérkőzésen 33-26-ra kikapott a remek napot kifogó cseh csapattól.

Magyarország - Csehország
26-33 (13-14)

Férfikézilabda-Eb, D csoport., 3. forduló, Bécsújhely, Arena Nova, 5000 néző. V.: Olesen, Pedersen (dán).

Góllövők: Császár 6, Katzirz 5, Krivokapic 3/3, Törő 3, Laluska 2, Gál 2, Zubai 2, Iváncsik G. 2, Iváncsik T. 1, illetve Jicha 14/1, Filip 11/2, Nocar 5, Vitek 2, Vrany 1.

Kiállítások: 12, illetve 8 perc.
Hétméteresek: 4/3, illetve 5/3.

A sorsolás ismeretében már hónapokkal korábban valószínűsíthető volt, hogy az Európa-bajnokság D csoportjában a magyar és cseh válogatott ki-ki mérkőzést játszik majd a továbbjutásért.

Ugyan a magyar csapat a világbajnok franciák elleni bravúrponttal előnyösebb helyzetben várhatta a mérkőzést, de ez is csupán annyira hathatott nyugtatólag, hogy már a döntetlen is továbbjutást érne.

Amíg az első két fordulóban a bécsújhelyi szervezők azon keseregtek, hogy 500 jegy megmaradt, a pénteki játéknapra már szerdán elfogytak a belépők. Ugyan a pletykák arról szóltak, 200 darabot mégis piacra dobnak, a jegypénztárban mindössze egy ötveneurós jegyre bukkantunk.

A lelátó megtelt, a magyar és a cseh tábor a két ellentétes sarokban foglalt helyet, s mint egy bokszringben piros, illetve kék színekben pompázott. A mérkőzésre kilátogatott a Hypo Niederösterreich két magyar csillaga, Kirsner Erika és Léránt Vivien is, s mivel az osztrák bajnok a Balkán Ligában a Krim Ljubljana együttesét fogadta, velük tartott a szlovénoknál játszó Zácsik Szandra is.

A lelátón már csupán Putics Barna árválkodott, a délelőtt során ugyanis a magyar szakvezetés benevezte az Eb-re Zubai Szabolcsot.

3000 magyar, s mintegy 1000 cseh szurkoló hangpárbaja közepette kezdődött a mérkőzés, 140 másodpercet kellett várni az első magyar gólra, Laluska gyorsan duplázott is, Jicha szintúgy.

2-2 után aztán eltűnt az önbizalom, a csehek átvették az irányítást. Jicha úgy dobott hat gólt, hogy a magyar taktika éppen az ő semlegesítésére épült, a másik két gólgyáros a jobbszélső Filip és a balszélső Nocar volt.

A mérkőzés legsportszerűbb jelenetét a 13. percben láthattuk: egy hosszú indítást a kifutó Galia kapus elütött Iváncsik Gergő elől, majd tudva, már nem ér vissza a kapuba, a reklámtáblára dőlve sérülést imitált. Iváncsik azonban nem végezte el a bedobást, bocsánatot kért Galiától, a dán játékvezető pedig kezet fogott a Veszprém szélsőjével.

Ritkán látni olyat, hogy a 18. percben már majdnem minden mezőnyjátékos megforduljon a pályán, ebből látszott, Csoknyai kapitány is keresi az ideális felállást. Eklemovics helyén Császár, ballövőben a jobbára epizodista Katzirz vitte a hátán a csapatot, amely 8-13-ról zsinórban öt gólt szerzett, s a 28. percre egyenlített (13-13).

Az utolsó pillanatokban Vitek két kapufát is érintő lövése Fazekas hátáról csorgott a hálóba, 14-13-as előnnyel a csehek mehettek öltözőbe.

A hajrá öt percét gyorsan elfeledte a válogatott, mert Jicha kettő, Vitek és Nocar góljaival egy 4-0-s sorozattal visszaállították az ötgólos különbséget (13-18). Elképzelés szikráját sem lehetett felfedezni a magyaroknál, nulla átlövő játékkal, szellős védekezéssel remény sem volt a felzárkózásra.

A két kapus közötti különbséget is zongorázni lehetett, igaz, Galia olyan erőtlen labdákat kapott, amelyeket csukott szemmel is kiüthetett, míg Fazekast saját játékostársai sodorták kiszolgáltatott szituációba.

15-20-nál a 40. percben Csoknyai időt kért, s bevitte Puljezevicset, hátha benne több ziccer akad el. Egyetlen fegyver maradt, Katzirz betöréseit sorra megette az ellenfél, a szegedi átlövő vagy gólt szerzett, vagy hetest harcolt ki, amit Krivokapics értékesített (19-22).

A remény szertefoszlatója azonban ismét Jicha lett, aki hülyét csinált mindenkiből, 19-25-nél már a legfanatikusabbak is legyintettek: reménytelen. Szakkönyvet kellene írni abból, hogy a csehek teljesen kiszámítható alapjátéka hogyan tudott 55 percen keresztül tökéletesen működni, s erre egy Európa legjobb 12 csapata közé pályázó együttes mennyire nem tudott reagálni.

A vége szégyenteljes 33-26-os cseh siker lett, a spanyolok elleni súlyos vereség után még tomboló magyar tábor pedig némán indult hazafelé. A válogatott az alapcélt, a csoportból való továbbjutást sem tudta teljesíteni, pedig a világbajnok franciák elleni iksz a nyitónapon ennél többet sejtetett.

- Borzasztóan bánt a kiesés. Tisztában voltunk azzal, hogy nehéz csoportba kerültünk, és nem tudtuk megoldani a feladatot - kezdte értékelését a szövetségi kapitány.

- Az átlövőink sajnos gyengén teljesítettek, emiatt sem a szélsők, sem pedig a beállósok nem tudtak helyzetbe kerülni a remekül záró cseh védőfal előtt. A védelmünk sem működött jól, az ellenfél legjobb játékosát, Jichát képtelenek voltunk megállítani. Nekem kapitányként ez volt az első világversenyen. Biztos, sokat hibáztam én is, az pedig elemzésre vár, hogy a játékosok miben hibáztak. A közvélemény továbbjutást várt, főleg az első, franciák elleni meccs után. Aztán elfelejtettünk kézilabdázni. A küzdeni akarás és a lövőszázalék is nagyon leromlott. Ami a folytatást illeti: a vezetőkkel meg kell beszélni, hogyan tovább. Sajnos, a mostani búcsú miatt az olimpiai kvalifikációs vb selejtezőjében is kemény ellenfelet kaphatunk.

A kapitány szerződése elvileg a 2012-es londoni olimpiáig szól, ám addig minden év júliusában bármelyik fél - a szakember, illetve a szövetség - következmények nélkül felbonthatja. Sinka László, a magyar szövetség elnöke - aki az európai szövetség (EHF) tagjaként a linzi csoportban megfigyelő, az MTI-nek elmondta: döbbenten áll a történtek előtt.

- Az extra kezdés után nem lenne szabad így szétesnie a magyar válogatottnak. Alaposan ki kell elemezni, mi történt, de ezzel természetesen megvárjuk a szövetségi kapitány beszámolóját. Méltatlan volt a szereplés a válogatotthoz, és itt nem csak a vereségekre, hanem a mutatott játékra gondolok.

Martin Liptak, a cseh válogatott szövetségi kapitánya: - A spanyolok elleni súlyos vereség után fel tudtunk állni, és már a franciák ellen bebizonyítottuk, hogy tudunk jól játszani. Most, a magyarok elleni ki-ki meccsen pedig keményen harcoltunk. Támadásban, kapusteljesítményben és védekezésben is jobbak voltunk az amúgy jó játékosokból álló magyar csapatnál.

További eredmény, D csoport., 3. forduló:
Franciaország - Spanyolország 24-24 (10-10)

A csoport végeredménye:
1. Spanyolország 5 pont
2. Franciaország 4
3. Csehroszág 2
-------------------------
4. Magyarország 1




KORÁBBAN ÍRTUK:


Kézilabda Eb: súlyos vereség a spanyoloktól

A magyar férfikézilabda-válogatott nem tudta megismételni a franciák elleni jó játékát, és szerdán 34-25-re kikapott az olimpiai bronzérmes spanyol csapattól az ausztriai Európa-bajnokság bécsújhelyi csoportjában. Így aztán pénteken a csehek ellen pontot kell szereznie a középdöntőbe jutáshoz.

Magyarország - Spanyolország
34-25 (17-9)

Férfikézilabda Európa-bajnokság, D csoport, 2. forduló, Bécsújhely, Arena Nova, 5000 néző. V.: Reisinger, Kaschütz (osztrák).

Góllövők: A. Entrerrios 7/3, Tomas 7, Romero 5/3, Malmagro 4/1, Ugalde 3, R. Entrerrios 2, Aguinagalde 2, Rodriguez 2, Prieto 1, Morros de Argila 1, illetve Gulyás 5, Krivokapics 5/3, Eklemovics 4, Iváncsik G. 3, Ilyés 2, Gál 2, Törő 2, Katzirz 2.

- A két pont igazából semmit sem ér, ha a magyarok ellen nem toldjuk meg még kettővel - nyilatkozta a mérkőzés előtt Iker Romero, s a spanyolok ennek megfelelőn kezdték a mérkőzést. 6-2-es előnyüknél Csoknyai István időt kért, próbálta rendezni a sorokat, de a jó támadójáték és kapusteljesítmény hiányában reménytelennek tűnt a helyzet.

A 14. percben 9-3-nál Puljezevics helyére érkezett Fazekas, aki pillanatok alatt négy bravúrt is bemutatott, ám a védekezésről mindent elmond, hogy hiába védett hetest is, a kipattanó labdákat csak a spanyolok találták meg. A 23. percben már 12-6 volt az állás, az öt-hatgólos különbségről a 27. percben sikerült elmozdulni, amikor Iker Romero előbb hetesből, majd kétszer átlövésből is betalált (8-16), az impotenciát látva a 17-9-es félidei állás még hízelgőnek is tűnt.

A félidőben pedig az jutott az ember eszébe, amit évekkel korábban a teljesen elkeseredett diósgyőri szurkolók írtak ki a saját stadionjukban: "Minden szar!"

Fordulás után a helyzet nem sokat változott, Iváncsik Gergő hetest rontott, Fazekas jobb bokája kifordult, előbbit nem, utóbbit lehetett orvosolni. Csoknyai mester csak fújtatott a kispadnál, mindent kipróbált, talán még Nagy Kornélt csatába küldhette volna előbb, a nullát produkáló Eklemovics, Császár irányítópárost nem tudta volna alulmúlni.

Küzdött a csapat, Fazekas minden blokkot, védést önkívületben megeresztett sakálüvöltéssel díjazott, de Krivokapics büntetőit leszámítva sok pozitívumot nem lehetett felfedezni. 16-21-ről pillanatok alatt 16-24-re módosult az állás. A 49. percben Tor Lian, az európai szövetség elnöke is feladta a szenvedést, s kivonult a nézőtérről.

Az 52. percben érkezett Nagy Kornél, aki egyből hetest harcolt ki, majd Gulyás dobott gólt, s egy laza hátrabukfenccel leterítette Christian Kaschütz játékvezetőt. A közönség azonban csupán kínjában kacagott, az ellenfél könnyedén növelte előnyét, Csoknyai pedig csak becsületből kérte ki idejét az 55. perc elején, 31-22-es hátránynál miben is bízhatott volna.

"Harcoljatok, harcoljatok" - kántálta egyre fáradtabban a közönség, ahol már a vezérszurkoló nehézfiúk is visszavették pólójukat, s összetörten szemlélték a pályán zajló gálát.

A csehek 12 gólos legyőzése után ezúttal 34-25-re nyert Spanyolország, s második nagyarányú győzelmével bebiztosította helyét a középdöntőben. Magyarországra egy ki-ki mérkőzés vár pénteken Csehország ellen, a két teljesen ellentétes nap után megjósolhatatlan a csata végkimenetele.


A D csoport további eredménye:
Franciaország - Csehország 21-10 (16-10)

Az állás:
1. és már továbbjutott Spanyolország 4 pont
2. és már továbbjutott Franciaország 3
3. Magyarország 1
4. Csehország 0

A csoportból az első három helyezett jut a középdöntőbe.

A csoport további programja:
péntek, 3. forduló:
Franciaország - Spanyolország 18.15
Magyarország - Csehország 20.15





KORÁBBAN ÍRTUK:


Bravúrdöntetlen a kézi-vb nyitányán

A győzelem is közel volt a világbajnok ellen: Magyarország - Franciaország 29-29

Fantasztikus játékkal döntetlent ért el az olimpiai és vb-címvédő franciák ellen a magyar férfikézilabda-válogatott az ausztriai Európa-bajnokság első mérkőzésén. Csakis azért lehet hiányérzetünk, mert az utolsó pecekben négygólos előnyt engedett ki a kezéből Csoknyai István csapata.



Magyarország - Franciaország
29-29 (16-16)

Férfi kézilabda Eb, D csoport, 1. forduló, Bécsújhely, Arena Nova, 5000 néző. V.: Nikolic, Stojkovic (szerbek).

Nem számítottak ennyi megszállott magyar szurkolóra a bécsújhelyi szervezők sem, mert három pocakos biztonsági emberrel akarták megakadályozni, hogy az Arena Nova különböző szektoraiba jegyet kapó magyar drukkerek az egyik kapu mögötti sarokban egyesítsék erejüket. A kilátástalan küzdelmet végül percek alatt feladták, így összehangolt szurkolás fogadta a magyar válogatottat.

A lelátóra Putics Barna és Zubai Szabolcs ült fel (hiszen a szakvezetés csupán 15 játékost nevezett), a csapatban ott volt viszont Császár Gábor, aki kézműtétjét követően nemcsak névlegesen akart a keretben maradni.

Őrült iramban kezdte a mérkőzés a magyar válogatott, a kapuban Fazekas bravúrokat mutatott be, elöl a gyors indulást az Iváncsik fivérek szolgáltatták, élményszámba ment, ahogy Tamás estében középre tett labdáját Gergő az üres kapuba dobta.

A hírek szerint az olimpiai és világbajnok francia csapat félve várta az első mérkőzést, talán ez, talán a lendületes ellenfél tette, hogy a 10. percben 6-5-re a magyaroknál volt az előny. Az Eb-újonc Schuch igyekezetébe a kelleténél több agresszivitás is becsúszott, tíz perc után két kiállításnál járt, nem is engedte vissza a magyar szakvezetés a pályára. Fazekas hiába védett hetest, Laluska kiállítása megfordította az állást, a 14. percben már 9-7 volt oda.

Pedig a szerb anyanyelvű játékosok Matic edző vezérletével megpróbáltak hatni a Nikolic, Stojkovic bírópárosra, kevés sikerrel. A pályán háború dúlt, előbb Dinart gyomrozta meg Ilyést, majd Narcisse közelről lőtte fejen Fazekast - mindkétszer a kézfogás hozta meg az enyhülést -, Laluskának pedig szétszaggatták a mezét, így 5000 néző előtt kellett szexi sztriptízt bemutatnia.

A franciák stabil hatosfalát Ilyés és Krivokapics tudta csak őrületbe kergetni a bátor közbelövésekkel vagy betörésekkel, a védekezésben azonban olykor hajmeresztő dolgokat műveltek a fiúk. Az emberét padló alá döngölő Katzirz kiállítást kapott, Gál pedig a megszerzett labdát olyan hanyagul passzolta az egy méterre, ziccerben álló ellenfélhez, mintha ez lett volna a teljesítendő feladata.

A 21. percben 13-10-es hátránynál Csoknyai István időt kért, rendezte a sorokat, s miután Fazekas megoldhatatlan feladatot jelentett a világklasszis franciáknak, Gál vezérletével 15-15-re alakult az állás. Dühöngött is Claude Onesta, aki az utolsó másfél perc előtt időt kért, ám Narcisse bombájára még jött válasz Krivokapicstól (16-16).

A félidei statisztika árulkodott: Fazekas kapujára 27 lövés ment, ebből 11-et megfogott (41 százalékos teljesítmény), míg a másik oldalon a világklasszis Thierry Omeyer neve mellett 6 százalék állt, 17 lövésből mindössze egyet védett.

Szünet után Törő gólja hangrobbanást idézett, 17-16-ra ismét a magyaroknál volt az előny. Aztán két perc alatt majdnem sikerült "öngólt" lőni, két elkapkodott lövéssel Omeyer visszajött a meccsbe, 22-20-ra már a világbajnok vezetett.

Szerencsére akadt válasz magyar részről, Fazekast Puljezevics váltotta, támadásban Schuch kapott lehetőséget beállós poszton, a 48. percben pedig Ilyés, majd Katzirz találataival 25-23-ra alakult az eredmény. Puljezevics pazar védéseit megirigyelhette Onesta, aki lekapta Omeyert, jött Karaboué.

De kit érdekelt mindez, amikor Gulyás átlövését Katzirz bombája fejelte meg, és 27-23-nál kétségbeesetten kért időt az ellenfél. Álomjátékká vált az utolsó tíz perc, taktikailag, fejben, erőnlétben is alulmaradt az ellenfél, Karabatic olyannyira elveszítette a fejét, hogy reklamálás miatt ki is állították.

Schuch harmadik kiállítása után egészpályás letámadásra váltott a francia csapat, három gyors labdaszerzést is gólra váltott, 29-25-ről egygólosra szűkült az előny. Három perccel a lefújás előtt Csoknyai István is időt kért, gólt azonban már csupán Karabatic szerzett (29-29)

A pontszerzés több mint álom, ám a négygólos előny után csalódás is egyben. A döntetlennel azonban így is komoly lépést tett a középdöntő felé a válogatott, amely így akár pontot is vihet Innsbruckba.

A D csoport nyitómeccsére a magyarok fellépése előtt került sor, ezen a találkozón
a spanyolok nagyon magabiztosan, 37-25-re verték Csehországot.

A válogatott legközelebb szerdán 20:15-kor a spanyolokkal játszik.



KORÁBBAN ÍRTUK:


A legerősebbel kezdünk a kézi-vb-n

A magyarok célja a továbbjutás, de ez a szoros mezőnyben nem lesz könnyű

Hétfőn elutazott Ausztriába, és kedden megkezdi Európa-bajnoki szereplését a magyar férfi válogatott a bécsújhelyi D-csoportban. Együttesünk a nyitányon a lehető legnehezebb rivális, az olimpiai és világbajnoki címvédő Franciaország ellen lép pályára. A magyar szövetség a csoportból való továbbjutást tűzte ki teljesítendő célul, de a szoros mezőnyben ez sem lesz könnyű. Az utóbbi évek egyik legkiszámíthatatlanabb kontinensbajnokságára készülhetünk.

A folytatás is komoly erőpróbákat tartogat, hiszen a szerdai vetélytárs a pekingi bronzérmes spanyol együttes lesz, a pénteki csoportzáró találkozón pedig azzal a cseh válogatottal kerülnek szembe a mieink, amely éppen az Eb-selejtezők során azonos pontszámmal végzett a franciákkal és hazai pályán le is győzte a világ hivatalban lévő legjobbjait.

Az Ausztria öt városában január 31-ig tartó kontinensviadalon résztvevő 16 válogatott négy négyes csoportban vetélkedik a három-három továbbjutó helyért, a legjobb 12 közé kerülésért.

A magyar keret

Kapusok:
Fazekas Nándor (MKB-Veszprém)
Nenad Puljezevics (TSV Hannover-Burgdorf, német)
Jobbszélsők:
Gulyás Péter (MKB-Veszprém)
Iváncsik Tamás (MKB-Veszprém)
Jobbátlövők:
Milorad Krivokapics (Pick-Szeged)
Laluska Balázs (Cimos Koper, szlovén)
Irányítók:
Császár Gábor (Chambéry)
Nikola Eklemovics (MKB-Veszprém)
Nagy Kornél (Dunaferr)
Beállók:
Gál Gyula (Tatabánya-Carbonex)
Schuch Timuzsin (Constanta, román)
Zubai Szabolcs (Pick-Szeged)
Balátlövők:
Ilyés Ferenc (TBV Lemgo, német)
Katzirz Dávid (Pick-Szeged)
Putics Barna (GWD Minden, német)
Balszélsők:
Iváncsik Gergő (MKB-Veszprém)
Törő Szabolcs (Arrate, spanyol).

Szövetségi kapitány: Csoknyai István
Edző: Vladan Matics
Kapusedző: Szathmári János

A középdöntőben két hatos csoportban, Bécsben (AB ág) és Innsbruckban (CD ág) folytatódnak a küzdelmek. A csapatok a másik két továbbjutó csoportellenfelük elleni eredményüket magukkal viszik, és megmérkőznek az azonos ág másik csoportjának három továbbjutójával.

A bécsi záró hétvége végküzdelmeire a középdöntő csoportok első három-három helyezettje marad versenyben. A csoportelsők és -másodikok keresztbe játszanak egymással az elődöntőben a fináléba jutásért, a harmadikok pedig - a bronzmérkőzést és a döntőt megelőzően - az 5. helyért.

Csoknyai István szövetségi kapitány még szombaton 17 fősre szűkítette keretét. Miután az Interwetten-kupa felkészülési tornát kihagyni kényszerült Császár Gábor és Katzirz Dávid is felépült sérüléséből, a telki edzőtáborozáson részt vett csapattagok közül a szakvezetés döntése alapján Grebenár Gábor maradt itthon.

Amint az hétfő este kiderült, végül tizenöt játékost nevez a franciák elleni mérkőzésre a kapitány. Bár a többiekkel utaztak ők is, ketten - Zubai Szabolcs és Putics Barna - nem öltöznek be. Kettejük közül egyikőjük még szerepet kaphat a kontinensviadalon.

A szabályok alapján arra is lehetőség van, hogy egy válogatott a határidőig például csak 15 játékos nevét adja meg, és menet közben nevezze be a tizenhatodikat. A továbbjutó válogatottak a csoportkör után két játékost cserélhetnek a 16 fős keretükben, de az újak csak azok közül kerülhetnek ki, akik szerepelnek az EHF-nek előzetesen leadott 28-as bő keretben.

A Sport Televízió a magyar válogatott összes mérkőzését élőben közvetíti az Európa-bajnokságról és egy sor további találkozót is sugároz a csoportkörből és a középdöntőből, egészen a záró hétvégi éremcsatákig.

A szövetségi kapitány a magyarok esélyeiről

A magyar csapat a D jelű csoportba került Franciaországgal, Spanyolországgal és Csehországgal együtt, ahonnan majd az utolsóként végzett csapat búcsúzik a csoportküzdelmek után. Az egymás elleni eredményeket azonban mindenki viszi tovább a középdöntőbe. Valamiféle erősorrend a mi kvartettünkön belül ugyan felállítható, de előre lefutott meccs nincs.

„Az elnökség hivatalosan az első körből való továbbjutást tűzte ki célul, de kicsit csalódott lennék, ha nem végeznénk az első nyolcban - mondta a hvg.hu-nak Hajdu János, a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) szakmai igazgatója, aki a 2009-es horvátországi világbajnokságon a válogatott szövetségi kapitánya volt. - Ez már csak a világbajnoki selejtezősorozat miatt is fontos lenne. Az ausztriai egy nagyon erős Európa-bajnokság lesz, alig van kakukktojás a csapatok között. Éppen ezért nehéz jósolni, még a csoportok végeredményét illetően is."

"Úgy gondolom, a D csoportban bárki kieshet a négy csapat közül. Ha számokat kell mondanom, akkor úgy jósolnék, hogy a franciák ellen negyvenszázaléknyi esélyünk van, a csehek ellen hatvan százalék, a spanyolok ellen pedig 51 százalékot mondok." Az erőket tekintve tehát nagyon szoros és izgalmas Európa-bajnokság áll a csapatok és a szurkolók előtt, ahol az osztrákokon és az ukránokon kívül bárki felállhat a dobogóra.

"Szerbia, Dánia, Franciaország, Horvátország vagy Magyarország mind-mind odaérhet, szerintem a harmadik és a tizenkettedik helyezett között csak minimális különbség lesz. A pillanatnyi forma dönt majd a meccseken, és így torna végeredményét illetően is, akárcsak a tavalyi világbajnokságon."

Emberanyagban nem áll rosszul a magyar válogatott, hiszen nemzetközi szinten is kiemelkedő játékosaink vannak. A válogatottsági gondokkal küzdő Nagy László távolmaradását nyilvánvalóan megérzi majd a csapat, amely a kedden kezdődő torna előtt sérülésekkel is küzd.

Ha posztonként nézzük végig: balszélsőként ott van Ilyés Ferenc, aki mostanában ugyan kevesebbet játszik klubcsapatánál, a német TBV Lemgonál, de évek óta alappillére a válogatottnak. Katzirz Dávid ugyanezen a poszton remélhetőleg teljesen felépül a sérüléséből. Csoknyai István szövetségi kapitány két klasszis irányítóval számolhat: a csapatkapitánnyá avanzsált Nikola Eklemovics és Császár Gábor remekül kiegészítik egymást.

A jobbátlövő helyén Laluska Balázs és Milorad Krivokapics személyében megint csak két megbízható játékossal rendelkezünk, széleken pedig az Iváncsik-testvérek neve garanciát jelent. Kapusposzton Fazekas Nándor már a világbajnokságon, és korábban a Bundesligában is nagyszerűen védett.

"Nyugodtan mondhatom, hogy az elitmezőnyhöz tartozó játékosaink vannak a keretben, emiatt nem kell aggódnunk - tette hozzá Hajdu. - A kézsérüléssel bajlódó Császár Gábor már edz, jól mozog, erőseket lő és az segíti, hogy nagyon akar játszani Ausztriában. Nagy Laci esetével most már ne foglalkozzunk. Ő úgy döntött, az Eb-n inkább pihen, nekünk pedig azokra a játékosokra kell figyelnünk, akik a csapatot alkotják. Nyilván könnyebb lenne vele, de meg kell találnunk azokat az embereket, akik támadásban és védekezésben helyettesíteni tudják. Bárhogy is szeretünk valakit, pótolhatatlan ember nincs."

Férfi Európa-bajnokság, 2010. január 19-31., Ausztria

Csoportbeosztás:

A-csoport (Graz): Horvátország, Oroszország, Norvégia, Ukrajna
B-csoport (Linz): Dánia, Izland, Ausztria, Szerbia
C-csoport (Innsbruck): Németország, Svédország, Lengyelország, Szlovénia
D-csoport (Bécsújhely): MAGYARORSZÁG, Franciaország, Spanyolország, Csehország

A D-csoport (Bécsújhely) menetrendje:

Január 19.
18:15 Spanyolország - Csehország
20:15 Franciaország - Magyarország
Január 20.
18:15 Csehország - Franciaország
20:15 Magyarország - Spanyolország
Január 22.
18:15 Franciaország - Spanyolország
20:15 Magyarország - Csehország

A csoportból az első három helyezett jut tovább. A középdöntőben a továbbjutók a C-csoport (Németország, Lengyelország, Svédország, Szlovénia) továbbjutóival mérkőznek január 24-én, január 26-án (mindkét versenynapon 16:15-kor, 18:15-kor és 20:15-kor) és január 28-án (16:30-kor, 18:30-kor és 20:30-kor) Innsbruckban.


Képünkön: Gál Gyula lő kapura Daniel Narcisse mellett a Franciaország - Magyarország mérkőzésen.

mti/nso/sportforum/hvg/origo - Fotó: MTI/Kovács Anikó