Csődben a sport Dunaújvárosban

2009. február 23. hétfő 17:59

Csődbe ment, és visszalép az NB II. Nyugati csoportjának tavaszi küzdelmeitől a Dunaújváros FC focicsapata, amelynek elődje 2000-ben még bajnok volt, jelentették be a napokban (a csoporttárs PMFC szempontjából érdekes, hogy a csapat őszi pontjait nem törlik, a tavaszi meccseket az ellenfeleknek 3-0-ás gólkülönbségekkel írják jóvá). A városban az élsportot képviselő más csapatok is anyagi gondokkal küzdenek, a legújabb hír szerint már a női kézisek is sorra igazolnak más klubokba.

A Népszabadság a focicsapat fő szponzorát, Héger Józsefet idézte, aki szerint a csapat tönkremeneteléért elsősorban a dunaújvárosi önkormányzat a felelős, mert a stadiont eddig havi ezerforintos bérleti díj fejében használhatták, most pedig több mint tízmillió forintot kellett volna fizetniük a pályahasználatért.

Cserni Béla, a dunaújvárosi önkormányzat ifjúsági és sportbizottságának elnöke viszont azt mondja: a bérleti díjhoz a város minden sportszervezetnek 80 százalékos alaptámogatást nyújt, de a sportbizottság negyedévente még ezt az összeget is megfejelheti, így a fociklubnak az éves bérleti díjból csupán a négy-öt százalékot kellett volna ténylegesen kifizetnie. A DFC vezetői által emlegetett ezerforintos használati díjról egyébként csak egy szándéknyilatkozat létezik, szerződés nem született.

Az elmúlt években nemcsak a labdarúgás került mély válságba, hanem az egész dunaújvárosi versenysport. Kálmán András, a város polgármestere szerint a probléma a Dunaferr privatizációja előtti időszakra nyúlik vissza. Becslése szerint a vasmű a kilencvenes évek végén - több csatornán keresztül - évi kétmilliárd forinttal támogatta a dunaújvárosi sportot.

Ez az összeg már a 2004-es privatizáció előtt évi 400-500 millió forintra csökkent. A vasmű helyére nem lépett más cég, sőt a magánosítás óta a Dunaferr ukrán tulajdonosa is folyamatosan kurtította az apanázst - az idén 225 millió forintot adnak a helyi sport támogatására.

Valerij Naumenko, a vállalat vezérigazgatója többször is kijelentette: a Dunaferr nem érdekelt a versenysport támogatásában, mivel annak a vasmű szempontjából csekély a reklámértéke, de a dolgozók sportolását támogatja a cég.

A Dunaferr 2004-es privatizációját megelőzően a sportlétesítmények tulajdonjoga előbb átmenetileg az államhoz, majd 2005 végén a városhoz került. Korábban évi 200 millió forintot költött a város különböző sportcélú támogatásra, a létesítmények megszerzése óta viszont további évi bruttó 300 millió forint kell fordítaniuk a sportingatlanok üzemeltetésére.

Már a kézisek is válságban

A Dunaferr nőikézilabda-csapatának válogatott beállósa, Balogh Barbara a klub bizonytalan anyagi helyzetében nem tudta tovább vállalni a játékot, és a Magyar Kupa-negyeddöntőre készülő Budapest Bank-FTC-RightPhone együtteséhez igazolt. A klub másik három játékosával is szerződést bontott.

A tavasszal még a bajnokságban és Magyar Kupában is ezüstérmes, az EHF-kupában elődöntős Dunaferr NK sorra veszti el legnagyobb értékeit, és a klub további működése sem biztosított. A meghatározó játékosok közül Borbás, Pigniczki (képünkön), Mörtel, Ungureanu, Lovász, Knezovics és Szűcs már a korábban továbbállt, többen még bíztak a csodában.

Balogh Barbara eddig bírta. A macedóniai Európa-bajnokságon élete első felnőtt világversenyén szereplő beálló több hónapig vívódott, majd meghozta döntését: fájó szívvel, de távozik Dunaújvárosból.

Menedzsere, Szörnyi Attila elmondása szerint a Budapest Bank-FTC-RightPhone 2011. júniusáig kötött vele szerződést, a klub vezetői benne látják a nyáron távozó Szamoránsky Piroska utódját.

A következő néhány hónapban azonban még egymás mellett kézilabdáznak, mivel Balogh már hétfőn edzésbe áll a zöld-fehéreknél. Azt egyelőre még nem tudni, hogy szerdán pályára lép-e a Győr elleni Magyar Kupa-negyeddöntőn, de két válogatott beállóval egyértelműen nagyobb eséllyel venné fel a harcot a fővárosi csapat.

Hétfő délután pedig Balogh Barbara, Vincze Melinda, Temes Bernadett és Laluska Eszter után a vezetőedző, Imre Vilmos is távozott a női kézilabdacsapattól. A tréner a jövőben csak a válogatott szövetségi kapitányi posztját látja el.

A szezon rajtja óta egyébként már tizenegy játékos hagyta el az együttest a rossz anyagi körülmények miatt, most pedig Imre Vilmos is úgy döntött, hogy elég volt a tarthatatlan állapotokból. A csapat délelőtt már nem edzett, helyette a szakember megpróbálta a tárgyalóasztal mellett tisztázni a dolgokat. Nem sikerült, a klub és Imre közös megegyezéssel felbontották a szakember szerződését.

Délelőtt a klub hivatalos honlapja arról is beszámolt, hogy - csak a legmeghatározóbb játékosokat említve - Borbás, Pigniczki, Mörtel, Ungureanu, Lovász, Knezovics és Szűcs után Balogh Barbara is a váltás mellett döntött. A válogatott beállós az FTC-t erősíti 2011-ig.

A tömeges szerződésbontásokkal szinte biztossá vált, hogy az ötszörös bajnoki és Magyar Kupa-, valamint többszörös európai kupagyőztes csapat nem folytatja a szereplést az idény végét követően.

fn.hu, origo - Fotó: fn.hu