És mi lesz az utánpótlással?...

2010. október 19. kedd 18:59

És mi lesz az utánpótlással?...
Pécsett nincs könnyű dolguk az utánpótlás-szakosztályoknak, hiszen a működésükhöz szükséges pénzt csak nagyon nehezen tudják előteremteni. Azok a sportágak, amelyek nem tartoznak a látványsportok közé, csak a szülők és az ismerősök segítségével tudnak működni.

A PMFC-nél nincs nehéz dolguk a gyerekeknek, kiváló körülmények között edzhetnek. Dárdai Páltól (képünkön), a klub utánpótlás-szakosztályának vezetőjétől megtudtuk, azért náluk is kell a gyerekeknek tagdíjat fizetniük. "Nem fizet ugyanis mindent a tulajdonos" – mondta.

A labdarúgókhoz képest azonban jóval rosszabb helyzetben van néhány más sportág. Kersics Antal, a PVSK judoszakosztályának elnöke például azt mondja, a judónak alig van támogatója, hiszen nem vonz sok nézőt.

– Mi körülbelül 110 gyermekkel foglalkozunk. Önkormányzati pályázatokból, tagdíjakból és az anyaegyesületünktől kapott pénzből tudjuk fenntartani magunkat. De ez az állapot valójában az egész országra jellemző, mindenhol küzdenek anyagi gondokkal. A judo általában csak a versenyzők szüleinek érdekes. Ők kísérik el a gyerekeket, leginkább ők támogatják a szakosztályunkat.

A vízilabdásoknál sem könnyebb a helyzet, ráadásul nekik az is problémát jelent, hogy csak egy uszoda van Pécsett.

– 115 gyermek sportol nálunk, de az utánpótlás-szakosztályt így is csak a tagdíjakból, önkormányzati és a Nemzeti Utánpótlás-nevelési és Sportszolgáltató Intézet pályázataiból és egyéni szponzorokból, elsősorban a szülők támogatásából tudjuk fenntartani. A pécsi vízilabda legnagyobb gondja az, hogy a városban csak az Abay Nemes Oszkár Sportuszoda alkalmas vízilabdázásra. A Pécsi Sport Nonprofit Zrt. a körülményekhez képest minden lehetőséget megad, de nagy szükség lenne még egy sportuszodára. Nem fér el kényelmesen egymás mellett minden vizes sportág – mondta Lukács Gergely, a Pécsi Vízmű PVSK-Füszért vízilabdázója, aki az utánpótlás-korosztály edzője is egyben.

A PVSK Női Kosárlabda Utánpótlás-szakosztályánál a 2010/2011-es szezonban körülbelül 110 gyermek pattogtatja a labdát. A szakosztály gazdasági működését a játékosoktól beszedett tagdíjból fedezi, ehhez jön még hozzá az önkormányzati támogatás, valamint kisebb cégek szponzorációja.

– A kosárlabda-utánpótlás helyzete Magyarországon finoman szólva sem nevezhető problémamentesnek. Nem megfelelő az infrastruktúra, kevés a jól felkészített szakember, és az utánpótlás-versenyrendszerekben is lehet hibákat találni – mondta el Tiszay László, a PVSK Női Kosárlabda Utánpótlás-szakosztály technikai vezetője. – Pécsett szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hisz egy olyan bázist tudott kialakítani ez a város, mely évről évre kosárlabdázókat ad a Pécs 2010 felnőttcsapata számára. Budapesten az utánpótlás-nevelés, főképp a Vasas Csata jóvoltából színvonalas, de sajnos kevés olyan vidéki város van az országban, ahol magas szintű képzés folyik.

Képünkön: Idősebb Dárdai Pál, a PMFC utánpótlás-szakosztályának vezetője.

Tasi Tímea - Fotó: Dittrich Éva