Fair Play Nap és díjátadó gála szombaton Pécsett
2010. március 26. péntek 15:11
A fair play díjátadó tervezett programja 11 órakor kezdődik, mindeki számára nyitott kerekasztal-beszélgetéssel, ahol neves véleményformáló személyiségekkel a kultúra és a sport közösségformáló erejéről, Magyarország és Pécs imázsáról lesz szó, illetve, hogy milyen szerepet tölt be Magyarországon a sport és a kultúra, és milyen összefüggés van e két terület és azok közönsége között.
A beszélgetés résztvevői: Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke és Rubovszky Rita, a Hungarofest Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, aki a sport és kultúra kapcsolatáról folytatott kutatások eredményét prezentálja.
A beszélgetésen részt vesz továbbá: Erőss Zsolt (hegymászó), Jakabházy László (egykori jégkorongos), Kollár László (a bikali Élménybirtok és Puchner Kastélyszálló cégvezetője), Spala Korinna (táncművész, a Táncművészeti Főiskola tanára), Szekeres Pál (paralimpiai bajnok vívó, a Magyar Mozgáskorlátozottak Sportszövetségének elnöke) és Sztojkovics Éva (volt válogatott kosárlabdázó).
Délután 4 órától kezdődik az a közel másfél órás ünnepség, ahol sport tematikájú árnyjátékkal közreműködik a Bóbita Bábszínház és Spala Korinna, a Pécsi Balett egykori tagja. A díjátadóra érkezőket élőszobrok „fogadják" („olimpiai csarnok").
A ceremóniával egy egyidőben a pécsi gyerekeket, családokat is megszólítja a pécsi Fair Play Nap programja. Március 27-én a Színház téren ízelítőt kaphatnak a kulturális főváros program keretében a nyár folyamán megvalósuló pécsi Olvasóligetek hangulatából, ahol különböző kiadók által felajánlott olvasnivalókat forgathatnak.
A program keretében rajzverseny is lesz óvodásoknak, kisiskolásoknak arról, hogy számukra mit jelent a sportolás, melyik a kedvenc sportjuk. A rajzok közül a Nemzetközi Fair Play Díjazottak választják ki a számukra legkedvesebbet. (Eső esetén a program elmarad).
A fair play díj története
A Nemzetközi Fair Play Bizottság 1964-es megalakulása után a magyarok az elsők között csatlakoztak a sportszerűségi mozgalomhoz, amikor a hazai sportvezetők 1967-ben létrehozták a Magyar Fair Play Bizottságot. A fair play összetett fogalom, amely számos olyan értéket foglal magába és testesít meg, amelyek nem csupán a sportban, hanem a mindennapi életben is alapvető fontossággal bírnak.
Az UNESCO és a NOB Fair Play Bizottsága évente határoz arról, hogy az előző év során milyen személyek vagy szervezetek érdemelték ki akár sportszerű magatartásukkal, akár a fair play eszményét képviselő és hirdető tevékenységükkel a Nemzetközi Fair Play Díjat.
Ez a rangos elismerés hazánkban kevésbé ismert, a díjátadó eddig külföldön volt. A 2009-es évben a világ minden tájáról beérkező 68 jelölés alapján a Bizottság 18 díjazottat választott ki, akiknek Pécsett adja át e rangos nemzetközi elismerést. A díjat három kategóriában ítélik oda: sportszerű cselekedetért, a sportszerűség népszerűsítéséért és az életút elismeréseként adják.
A korábbi években fair play díjat kapott például: Biros Péter (vízilabdázó), Kozmann György (kenus), Sebastien Loeb (rally versenyző), Wayne Gretzky (jégkorongos), Pete Sampras (teniszező). Ők az ismert nevek, legtöbbször azonban csak a szakújságírók számára ismert sportolók részesülnek ebben az elismerésben.
A díjátadó gálát egy kerekasztal beszélgetés előzi meg, melyen szó esik a sport és a kultúra kapcsolatáról. A 2008-as évben a Hungarofest kutatást indított a hazai kulturális fogyasztói szokásokról. Az adatfelvétel országszerte kulturális rendezvényeken történt, a kérdőíveket kitöltők száma csak a 2008-as évben megközelítette az 5000 főt.
Az elemzés számos meglepő és tanulságos eredménnyel szolgált. A Hungarofest kutatásából kiderül többek között az is, hogy a prémium kultúra törzsközönségének közel kétharmada aktívan sportol. Szoros összefüggés mutatkozik továbbá a kulturális programok látogatásának gyakorisága és az aktív sportolás között, míg a sport passzív befogadása (csak szurkolók) és a kulturális aktivitás között a viszony inkább fordítottnak bizonyult. A kutatás eredményeiről bővebben Rubovszky Rita, a Hungarofest Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója számol be a március 27-i tematikus nap keretében.
Az előző évek fair play történeteiből:
Kozmann György: Kolonics György halála után elvállalta a pekingi olimpiai szereplést, s nyert végül egy bronzérmet új társával Kiss Tamással.
Pavle Kostov és Petar Cupac: A horvát vitorlások kölcsönadták hajójukat. Ennek köszönhetően a dánok olimpiai bajnokok lettek.
Overdose stábja: A különdíjat azzal érdemelte ki Overdose stábja, hogy a párizsi versenyen az elrontott rajt utáni ismételt versenyben nem engedte elindulni a lovat, vagyis a gyors pénzszerzés helyett a négylábú egészségének megőrzését tartotta szem előtt.
pecs2010.hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egyre melegebbre fordul, napsütéses...
- Ezúttal Kölkednél hatoltak be...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Hamarosan minden településen lesz...
- Szívszorító: gazdára lelt Vándor, a...
- Tízmilliókat nyúlt le ügyfeleitől egy...
- Lezártak egy sávot az M6-oson...
- Kihirdették a nemzeti park...
- Felújították az elítéltek imatermét...
- Úgy tűnik, meghosszabbítja az...