Fellobbant Vancouverben a láng

2010. február 13. szombat 08:48

Magyar idő szerint szombat hajnalban fellobbant a XXI. téli olimpia lángja Vancouverben. A kandelábert minden idők egyik legnagyobb jégkorongozója, Wayne Gretzky vezérletével négyen gyújtották meg. A bevonuláskor a magyar zászlót Sebestyén Júlia vitte, a végül mégis induló grúzok gyászszalagot viseltek elhunyt szánkósuk emlékére.

Egy hegycsúcsról induló snowboardos váratlan érkezésével indult el a megnyitóünnepség, aki az olimpia öt karikán át beugorva a vancouveri BC Place-stadionba üdvözölte a nézőket. A kanadai zászlót felvonták, a rendező ország himnuszát a mindössze 16 esztendős Nikki Yanofsky énekelte el. A ceremóniát a terület négy őslakos indián törzsének képviselői folytatták, akik anyanyelvükön, illetve angolul és franciául köszöntöttek mindenkit.

Knoch vasárnap hajnalban, jó csoportban rajtol

A rövidpályás gyorskorcsolyázók szombaton lépnek először jégre – magyar idő szerint már vasárnap hajnali 2 órakor kezdődik a versenyük, a pécsi Knoch Viktor és Darázs Péter 1500-on, Huszár Erika 500-on, míg a női váltó 3000 méteren áll rajthoz.
Az 1500-asok 03:24-kor már elődöntőt futnak, 04:18-kor pedig már a finálé is elrajtol
Az ugyancsak pécsi szövetségi kapitány, Telegdi Attila szerint „érezni rajtuk a feszültséget, de ez így is van rendjén. Ami az esélyeket illeti, a sorsolás és a pályabeosztás jónak tűnik, egyéniben különösen. Remélem, nem sorsolják át a pályákat, mint az olykor megtörtént korábban, ez alapján Knoch Viktor kifejezetten jó csoportba került, elvben gond nélkül tovább kell jutnia, Darázs Petinek viszont nehezebb dolga lesz. Huszár Erika sem panaszkodhat, jó csoportba, jó pályára került. Egy biztos, aki továbbmegy, annak rendkívül nehéz dolga lesz, viszont a második fordulótól már tényleg bármi megtörténhet."



A megnyitó rendhagyó módon folytatódott, hiszen az eddig mindig záróakkordnak meghagyott bevonulást előrehozták a szervezők, hogy így a sportolók is élvezhessék az előzetesen lélegzetelállítónak beharangozott műsort.

A sportolók bevonulását megkezdő Görögország után 22 percet kellett várni, hogy a zászlóvivő Sebestyén Júlia vezetésével felbukkanjon a 16 fős magyar küldöttség. (Rajta kívül még a román delegáció vonult fel magyar származású zászlóvivővel, ott a csíkszeredai sportlövő, Tófalvi Éva érkezett elsőként a stadionba). A boldogan integető és ugráló sportolók mellett azonban akadt megható és olimpiatörténeti szempontból is érdekes pillanat.

A grúzok a tragikusan elhunyt szánkózó, Kumaritasvili emlékére gyászszalaggal érkeztek, elmaradt a megszokott integetés, viszont a csarnok 55 ezer főnyi közönsége felállva tapsolt a hétfős delegációnak. "A grúz küldöttség a tragikus pénteki szánkóbaleset ellenére részt vesz a vancouveri téli olimpián. A nemzeti csapat úgy döntött, hogy hű marad a játékok szellemiségéhez. Minden sportolónk az elhunyt versenyzőtársnak ajánlja szereplését" - jelentette be korábban Nikoloz Rurua, Grúzia sportminisztere.

A zászlókat olyan nagyságok vitték, mint a jégkorongsport klasszisának számító Zigmund Palffy (Szlovákia), Jaromir Jagr (Csehország), Peter Forsberg (Svédország), de ugyancsak hokis vezette a fehérorosz (Oleg Antonyenko), a finn (Ville Peltonen), a norvég (Tommy Jakobsen) és az orosz küldöttséget (Alekszej Morozov) is.

Olimpiai bajnokat vonultatott fel több nemzet is, így a németeknél a háromszoros bobbajnok, Andre Lange, az osztrákoknál a torinói szánkóbajnok, Andreas Linger, míg a franciáknál a biatlonista Vincent Defrasne vitt a zászlót, de a feladatra aranyérmes sportolót választott Kanada és Olaszország is a gyorskorcsolyázó Clara Hughes, valamint a sífutó Giorgio di Centa személyében.

Nagy-Britanniát az olimpiai ezüstérmes szkeletonos, Shelley Rudman, az Egyesült Államokat az ötszörös olimpikon szánkózó, Mark Grimmette képviselte.

Utóbbi mellett akadt még két legenda, egyikük a japán gyorskorcsolyázó, Okazaki Tomomi 1998-ban, 500 méteren nyert bronzérmet, ezúttal már a hatodik olimpiájára készül.

Csakúgy, mint Hubertus von Hohenlohe herceg, aki Mexikó egyszemélyes csapataként vonult fel a megnyitón, s aki csak azért nem a hetedik olimpiáját élvezheti, mert négy éve nem kapott pénzt arra, hogy képviselhesse országát Torinóban. A síelő már 1984-ben, Szarajevóban is versenyzett úgy, hogy a mexikói szövetséget három évvel korábban ő maga alapította. Az 51 éves sportember műlesiklásban és óriásműlesiklásban indul.

Összesen 15 ország képviseltette magát mindössze egy sportolóval, emellett öt nemzet, Kolumbia, a Kajmán-szigetek, Ghána (az általunk is bemutatott ghánai Kwame Nkrumah-Acheamponggal), Pakisztán és Peru először vett részt téli játékokon, de önálló államként Szerbia is most debütált.

A bevonulást követően Nelly Furtado és Bryan Adams közös duettet adtak elő, ezt követte a háromszoros Grammy-díjas Sarah McLachlan "Ordinary Miracle" című száma.

A közel félórás zenés-táncos műsorban Kanada tradicionális zenei és történelmi világa elevenedett meg, majd Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke köszöntötte a résztvevőket, s fejezte ki részvétét Kumaritasvili halála miatt.

John Furlong, a szervezőbizottság (VANOC) vezetője a játékok szellemére hívta fel a figyelmet, s azt tanácsolta mindenkinek, amikor versenyzenek, gondoljanak Kumaritasvilire. "Vegyétek vállatokra az ő olimpiai álmát, s versenyezzetek az ő szellemével a szívetekben!"

Magyar idő szerint 5.31-kor Kanada főkormányzója, Michaelle Jean bejelentette: "A játékokat megnyitom." Ezt követően KD Lang adta elő Leonard Cohen világslágerét, a Halleluját.

Az olimpiai zászlót Kanada nyolc híressége hozta be a csarnokba, köztük a legendás jégkorongozó, Bobby Orr, a Forma-1-es világbajnok autóversenyző, Jacques Villeneuve, illetve a színész Donald Sutherland. Az olimpiai himnusz hangjai után egyperces gyászszünettel adóztak Nodar Kumaritasvili emlékének.

A sportolók nevében a kanadai nőijégkorong-válogatott csapatkapitánya, Hayley Wickenheiser mondta el az olimpiai esküt.

5.54-kor megérkezett a láng a csarnokba, egy kerekes székes sportoló, Rick Hansen gurult be vele, s adta át a gyorskorcsolyázó olimpiai bajnoknak, Catriona LeMay Doannek, akitől Steve Nash kosárlabdázó, majd Nancy Green alpesi síző olimpiai bajnok vette át, végül minden idők egyik legjobb jégkorongozója, Wayne Gretzky kapta meg.

A lángot végül, Hansen kivételével négyen gyújtották meg, kisebb technikai baki közepette: a négy jégkristályt szimbolizáló "hasábok" közül ugyanis az egyik nem nyílt ki. Gretzky ezt követően kifutott a lánggal a csarnok elé, ahol az őrjöngő tömeg előtt szabadtéren is meggyújtotta az olimpiai fáklyát.




KORÁBBAN ÍRTUK:


Kik lehetnek a téli olimpia sztárjai?

Öt sportoló, akinek nem a részvétel, hanem a győzelem a fontos Vancouverben

Vancouverben pénteken rendezik a XXI. téli olimpia megnyitóünnepségét. Az ötkarikás esemény február 28-ig tart, 16 magyar sportoló áll rajthoz, s 15 sportág 86 versenyszámában avatnak győztest.


A magyar versenyzők közül a legjobb eredményeket - akárcsak négy évvel ezelőtt - a rövidpályás gyorskorcsolyázók szállíthatják. A nőknél az ötfős váltó mellett egyéniben hárman állhatnak rajthoz, a megszerzett kvóták alapján 1500 méteren mindhárom (Huszár Erika, Heidum Bernadett, Darázs Rózsa), míg 1000 méteren kettő, 500-on pedig egy korcsolyázó.

A férfiaknál 500-on és 1500-on mindkét magyar (a pécsi Knoch Viktor, Darázs Péter), 1000 méteren pedig csak egyikőjük indulhat. Torinóban Huszár Erika a negyedik helyen ért célba 1500 méteren, Knoch Viktor pedig ötödik lett ugyanezen a távon.

A rövidpályás szakág versenyzői mellett a magyar műkorcsolyázók is odaérhetnek a legjobbak közé. A negyedik olimpiáján résztvevő Sebestyén Júlia, valamint a Hoffmann Nóra, Zavozin Maxim jégtáncpáros jó szereplés esetén az első tíz között végezhet. Az alpesi sízők, a sífutók, valamint a sílövő Tagscherer Imre a középmezőny végén érhetnek célba.

Az olimpiát két központban, Vancouverben és a tőle mintegy 120 km-re fekvő Whistlerben, négy helyszínen bonyolítják le. Vancouver központjában kerül sor a jeges sportok eseményeire, Whistlerben az északi és alpesi sízők, valamint a bobosok, a szkeletonosok és a szánkósok küzdelmeire, Nyugat-Vancouverben, a Cypress-hegységben a hódeszkások és a síakrobaták versenyeire, Richmondban pedig a nagypályás gyorskorcsolyázók viadalaira. A sportolókat két olimpiai faluban, Vancouverben és Whistlerben szállásolják el.

A téli játékok történetében először fordul elő, hogy a megnyitó- és a záróünnepséget fedettcsarnokban rendezzék. A BC Place Stadion Kanada második legnagyobb fedett létesítménye, 60 ezer néző befogadására alkalmas, és nevezetessége a különlegesen kialakított tetőszerkezet, amelyet a légnyomás tart a helyén.

A szervezőbizottság (VANOC) közel kétezer munkatárssal dolgozott a "Ragyogó szívvel" jelmondatú játékok előkészületein, s nagyságrendileg 900 millió kanadai dollárt költött a több mint tízezer fős biztonsági személyzetre (katonák, rendőrök), amely a résztvevők és a nézők biztonságára ügyel majd. Az olimpiára mintegy 1,6 millió jegy került forgalomba, tízezer akkreditált médiamunkatársra számítanak, s a becslések szerint közel hárommilliárdan láthatják a versenyeket a televíziók képernyői előtt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tájékoztatása szerint az ötkarikás esemény ideje alatt 2500 doppingvizsgálatot végeznek el, s az ellenőrzések időzítése és a sportágak szerinti megoszlása is átgondoltabb lesz Torinóhoz képest.

A NOB végrehajtó bizottsága 2006. november 28-án úgy határozott, hogy a síakrobatika versenyszámai közé felveszi a krosszt, így a vancouveri játékokon már ebben a kategóriában is hirdetnek győztest mind a férfi, mind a női mezőnyben.

A XXI. téli játékok lángja tavaly október 30-án kelt útra a kanadai Victoriából, s az ország összes tartományán, valamint 1036 településen át, több mint 12 ezer futó részvételével tette meg az olimpiák történetének eddigi leghosszabb, 45 ezer km-es belföldi stafétáját.

A pénteki - magyar idő szerint szombat hajnali három órától sorra kerülő - ünnepélyes megnyitót eddig teljes titoktartás övezte, a VANOC vezetője, John Furlong csak annyit árult el, hogy február 12-én a világ valami nagyon különöset láthat majd a tévéképernyőkön.



A legnagyobb sztárok - avagy az aranyesélyesek

Számos induló - köztük a magyarok - számára elsősorban a részvétel fontos. Vannak akik azonban éremért, érmekért utaznak Vancouverbe. Öt olyan sportolót gyűjtött össze az FAZ, akik a hétvégén kezdődő téli olimpia kiemelkedő sztárjai lehetnek.

Lindsey Vonn (alpesi sí - képünkön)

Nagyon korán eldöntötte a kétszeres összetett Világkupa-győztes, hogy síelő lesz. A kis Lindsey egy sípálya mellett nőtt fel, és annyira tehetségesnek bizonyult, hogy 11 éves korában az édesapja az egész családot Coloradóba költöztette. Ideális körülmények között készülhetett, és az eredmények nem is maradtak el.

Első profi versenyét 2000-ben nyerte, első Világkupa-diadalára négy évet kellett várni. Újabb négy év elteltével megnyerte az összetett Világkupát, és tavaly sem talált legyőzőre.

Az olimpián három számban (lesiklás, szuper G, kombináció) abszolút favoritként állhat rajthoz, de feltehetően öt számban indul el, amennyiben a decemberben összeszedett kisebb kézsérülése nem hátráltatja.

Négy éve Torinóban egy komolyabb sérülés miatt meg kellett elégednie egy hetedik, és egy nyolcadik hellyel. Idén óriásiak az elvárások vele szemben, de az amerikai fejben is verhetetlennek tűnik, amióta nem édesapjával, hanem férjével Thomas Vonnal készül.

Sidney Crosby (jégkorong)

Nincs könnyű dolga annak a fiatal kanadai sportolónak, aki a világ legerősebb hokiligájában akar meghatározó szerepet játszani. Az Európából „importált" sztárok mellett a kanadai játékosok sokszor esetlennek tűntek, így nem csoda, hogy hatalmas várakozás előzte meg a 18 éves Sidney Crosby bemutatkozását az NHL-ben.

Az óriások mellett a maga 180 centiméterével eltörpülő Crosbyval a liga leggyengébb csapata, a Pittsburgh Penguins esélyessé vált, és a legutóbbi két szezonban bejutott a Stanley-kupa döntőjébe. Tavaly meg is nyerték az alapszakaszonként 30 gólt átlagoló center vezérletével a kupát. A még mindig csak 22 éves játékos a góljai mellett a társakat is remekül szolgálja ki, nem csoda, hogy a klubja évente 9 millió dollárral próbálja marasztalni.

Négy éve Kanada hokiválogatottja a szégyenteljes hetedik helyen zárta az ötkarikás játékokat, idén azonban a hazai szurkolók egyértelműen aranyérmet várnak Crosbyéktól.

Jevgenyij Pluscsenko (műkorcsolya)

Címvédőként érkezik Vancouverbe a 27 éves orosz, akit a rajongói csak Cárként becéznek. Jevgenyij Pluscsenko a torinói aranyérmét követően visszavonult, ám tavaly úgy döntött, hogy ismét jégre lép. A zsenialitása nem kopott meg az elmúlt években, a tallinni Európa-bajnokságon meggyőző produkcióval, és nem mellesleg hatalmas fölénnyel utasította maga mögé a riválisokat.

A pályafutását évekre megszakító térdsérülésének nyoma sincsen, az ugrásai ugyanolyan dinamikusak, mint négy éve, ráadásul az előadásmódja sokat javult. Tudatosan játszik a közönséggel, és természetesen a bírákkal Pluscsenko, hihetetlen önbizalmának köszönhetően úgy tűnik, könnyedén állja a legnehezebb figurákat is.

Shaun White (snowboard)

Verhetetlen? Az idei eredmények alapján nagyon úgy tűnik. Sokan eleve úgy tartják, hogy kizárólag az a kérdés, ki végez a dobogó alsó fokain Vancouverben. A teljes élmezőnyt már 15 éves korábban lealázó Shaun White a félcsőben idén nem talált legyőzőre, új, rendkívülien bonyolult figuráit a riválisok képtelenek leutánozni.

A reklámszerződéseivel évente több mint 10 millió dollárt bezsebelő White a tavalyi év nagy részét gyakorlással töltötte egy privát használatú félcsőben, és a múlt heti X-Games-en olyan trükkökkel kápráztatta el a közönséget, amelyek láttán az ellenfelei is csak pislogtak.

Ole Einar Björndalen (biatlon)

Ötszörös olimpiai-, tizennégyszeres világbajnok, Világkupa-győzelemből jelenleg 91-et számlál. Ő az egyetlen sílövő, aki mind a 4 egyéni számot megnyerte egy olimpia keretein belül. Ole Einar Björndalen a biatlon legnagyobb sztárja, és 36 éve ellenére minden bizonnyal idén is ott lesz a dobogón, mint az öt számban.

A norvég zseni szerényen úgy nyilatkozott néhány hete, hogy megelégedne két éremmel is, de akik ismerik tudják, hogy Björndalen maximalista. Nem véletlen, hogy Kannibálnak becézik. A torinói játékokon meglepetésre csak egy ezüst-, illetve bronzérmet nyert, idén azonban semmit nem bízott a véletlenre, a legutóbbi két Világkupa-versenyt ki is hagyta, hogy a legjobb formában érkezzen Vancouverbe.

Sífutásban a fiatalok közül már többen is megelőzik, a lövőállásban azonban senki sem olyan gyors, mint a veterán norvég. Idei VK-győzelmeit is elsősorban annak köszönheti, hogy fejben megverte riválisait.

mti/fn.hu