Hokiszezonzáró: az elveszett Légió

2009. március 31. kedd 10:30

Hokiszezonzáró: az elveszett Légió
A pécsi Legio Sopianae jégkorongozói saját bőrükön tapasztalták meg a „minden jó, ha a vége jó" igazságát (vagy igazságtalanságát...). A bajnokságot ugyanis két szép, önbizalom-növelő győzelemmel kezdték, ám menet közben mindkét külföldi „sztárjuk" távozott. Légiósaik nélkül aztán nem is sikerült többször nyerniük, ám még így sem a legutolsó helyről várják az alapszakasz mostani zárultával a rájátszást.

Amilyen körülmények között e sportágat Pécsett játsszák, túlzás nélkül állíthatjuk, a csapattal szemben támasztható legfőbb követelmény az edzett, ugyanakkor a reményt soha föl nem adó lélek... Hogy mást ne mondjunk, még a Nemzeti Amatőr Jégkorong Bajnokságban is az övék az egyetlen gárda, amelynek igaz saját otthona sincs: a tréningek egy részére még éppen csak alkalmas a lassan muzeális értékké avanzsáló pécsi Műjégpálya, a „hazai" meccseiket azonban már Kaposváron kell megtartaniuk.

A ma 25-30 igazi megszállott, javarészt ifistákból, egykori és mai egyetemistákból álló gárda az idényt ugyanakkor nagy reményekkel kezdte. Többek között, mert két olyan hokist tudhatott soraiban, akiket nem csak ebben az osztályban süvegelnek meg játéktudásáért.

Műjégpálya - tervek és valóság

A pécsi Műjégpályát 1981-ben vehette birtokba a nagyközönség - és hamar kiderült, hogy az élsport szolgálatában befedve sokkal nagyobb haszonnal állhatna. A majd' három évtized alatt több terv is született a befedéséről, teljes átépítéséről - amelyek később legalább az elöregedő műszaki rendszer megújítására korlátozódtak, ám „természetesen" az utóbbi is várat még magára.
Ahogy Danyi Gábor a Városi Sportlétesítmények Igazgatósága (ide tartozik a Jégpálya is) igazgatója fogalmaz, a teljes felújítás mai áron minimum 80-100 millióra rúgna, épp ezért az utóbbi évtizedben az is felvetődött, hogy egy teljesen új jégcsarnokra lenne szüksége a városnak. Sőt, az ezredforduló táján a Rózsadomb aljában már a helye is „biztos volt" - aztán a reménybeli befektetők mégsem vágtak bele a munkába...
Mára annyi változott, teszi hozzá Danyi Gábor jellemezve az állapotokat, hogy az illetékesek már nem is beszélnek befedésről, sem felújításról - pedig a mai lerobbant állapotában álló létesítmény elavult műszaki berendezéseivel lassan nemcsak az élsportra lesz teljességgel alkalmatlan.

Ám a finn Veso Pylväinänt már a második meccs után hazaszólította a munkahelyi kötelezettség (Pécsett is az Elcoteqben töltötte a jégen kívüli hétköznapjait). Talán még nála is nagyobb érvágásnak bizonyult azonban, amikor a csapat motorja, játékosedzője, a korábban a német másodosztályban edződő Johannes Heinze távozása (bár a másik oldalról rá is büszke lehet a csapat, hiszen a nálunk az orvosira járó fiatalember most egy chicagói ösztöndíjat nyert el...).

Mindezek után nem csoda, hogy testben-lélekben „megroggyant" kissé a gárda, mondja most, az alapszakasz végére érve Gáborik Ákos szakosztályvezető. Hiába voltak vérmesebb reményeik, a két légiós nélkül több meccset nem sikerült már nyerniük, így a korábbi két győzelemmel az 5. helyről várhatják a rájátszást a hatcsapatos bajnokságban.

(E zárás érdekessége, hogy bár papíron még lenne egy meccsük az Erdélyből származó, fővárosi Hargitai Farkasokkal, úgy tűnik, időpont-egyeztetési problémák miatt erre már nem kerül sor, így e derbi pontjait játék nélkül kapja majd az ellenfelük.)
Maga a rájátszás április 5-én, egy nap alatt lefut majd, hiszen a rendszer szerint az első a másodikkal, a harmadik a negyedikkel, az ötödik pedig a hatodikkal vív helyosztót az egynapos fővárosi tornán.

Ezt követően - és mert menet közben a pécsi Jégpálya is nyári „műszakra" állt át, azaz jövő télig amúgy sem tudnának szakszerűen tréningezni, jövő héttől a pihenés, az alapozás, és terveik szerint kis görhokizás következik.

(A szakosztály-vezető szerint „igazi", azaz szakképzett trénerre jelen körülmények között esélyük sem lenne, hiszen a környéken nem él ilyen, egy vidéki mester „idetelepítésére" pedig természetesen nincs pénzük. Anyagi helyzetükről csak annyit, hogy éves szinten a felnőttkeret minden tagjának nagyjából százezer forintjába kerül, hogy e bajnokságban hokizhat...)

És bár Heinze távoztával pillanatnyilag edzőjük sincs, mi több, tavasszal mostani kiválóságuk, a bajnokság gólkirályi címére is pályázó kanadai-koreai Thomas Song is hazautazik, ők töretlenül bíznak benne, hogy az ősszel újra összeállhat a csapat és a mostaninál jobb eredménnyel fejezhetik be a következő szezont.


Indiánokból Légiósok

A mai szakosztály gyökerei a kilencvenes évekig nyúlnak, amikor pár hokimúlttal bíró Pécsett tanuló egyetemista a Jégpályán „edzegetve" szép lassan annyi diáktársával megszerettette a játékot, hogy ki tudtak állítani egy komplett csapatot, és beneveztek az egyetemi bajnokságba - persze még „farmernadrágban, mackófölsőben", utal a kezdet nehézségeire Gáborik Ákos. Aztán kissé szervezettebbé válva a Pécsi Indiánoknál rögbisei mellett lettek a második szakosztály. 2003-ban beneveztek az akkori amatőrligába - ám ott „nem érezték magukat túl jól", így hamar búcsúztak.

Velük párhuzamosan a Jégpálya „hivatalos" együtteseként a Pécsi Ifjúsági Jégkorong Egyesület is bontogatni kezdte a szárnyait - hogy aztán a kettő tulajdonképpeni, bár nem hivatalos fúziójából létrejöjjön a mai országos amatőrbajnokságban vitézkedő alakulat. Jelenleg éppen az egyesülés (az IJE keretei között, Legio Sopianae csapatnéven) tényleges előkészítése folyik.


Az alapszakasz végeredménye

Mérk

Gy

D

V

Lőtt gól

Kapott gól

Pont

Gólkülönbség

1.

Hargitai Farkasok

9

7

1

1

76

28

15

+ 48

2.

Jászberény HC

10

6

1

3

59

46

13

-         + 13

3.

Szigeti Bikák

9

5

-

4

45

41

10

+ 4

4.

Jégsólymok

9

5

-

4

46

60

10

- 14

5.

Legio Sopianae

8

2

-

6

40

58

4

-         - 18

6.

Hockey Monkey

9

1

-

8

41

74

2

- 33


Sz. Zs. - Fotó: najb.hu