Kevés a játékvezető Baranyában, nem jut minden megyei meccsre három spori

2017. augusztus 27. vasárnap 14:25

Kevés a játékvezető Baranyában, nem jut minden megyei meccsre három spori

Egyre kevésbé vonzó a labdarúgó játékvezetői pálya a fiatalok számára. Baranyában ugyan - a többi megyével összevetve - viszonylag sok spori fújja a sípot, ám már az előző szezonban is előfordult, hogy alacsonyabb osztályú mérkőzésekre nem jutott három bíró. A mostani bajnokságokban is gondok lehetnek.

Egészen pontosan kilencvenkilencen vettek részt a baranyai labdarúgó játékvezetők bajai edzőtáborában. A létszám a pótteszt után emelkedni fog, de jó esély van arra, hogy nem jut majd minden megyei bajnoki mérkőzésre egy bíró és két asszisztens.

- A probléma az előző bajnokság tavaszi felében jelentkezett először, ekkor előfordult, hogy megye III-as vagy IV-es mérkőzésekre nem tudtunk három játékvezetőt küldeni - nyilatkozta Czakó Dénes, a Magyar Labdarúgó-szövetség Baranya Megyei Igazgatóság Játékvezetői Bizottságának elnöke.

Baranya egyébként még így is jobb helyzetben van, mint több más megye, korábban gyakran előfordult, hogy az itteni igazgatóság bírókat „adott kölcsön".

Bruttó 5 és 12 ezer forint között kapnak

A megye I-es nagypályás mérkőzéseket dirigáló játékvezető bruttó 12 ezer forintos díjazásban részesül, míg asszisztensei 8000 forintot kapnak. Egy osztállyal lejjebb ezek az összegek 10, illetve 7 ezer forintra csökkennek. A megye III-ban és IV-ben működő sporiknak hétezer, míg segítőiknek ötezer forintot fizetnek meccsenként - szintén bruttóban. Az összegek mellé utazási költségtérítés is jár.

- A tavalyi megyei bajnokságokban összesen 118 játékvezető, asszisztens, illetve ellenőr működött Baranyában. Sajnos a létszámunk folyamatosan csökken, attól tartok, hogy nem leszünk elegen. Ennek több oka is van: a megyei bajnokságokban működő játékvezetők díjazása 2010 óta nem változott. Több helyen a labdarúgást körülvevő társadalmi környezet sem vonzó, a fiatalok jelentős része pedig tanulás vagy munkavégzés miatt marad távol a futballpályáktól.  

Mint megtudtuk, a létszámhiány mellett az is gond, hogy a játékvezetői társadalom idősödik. Czakó Dénes kérdésünkre elmondta, akik már régóta működnek, többségében maradnak, ám az elsősorban az alacsonyabb osztályokban tevékenykedő fiatalok esetében nagy fluktuáció figyelhető meg. Ebből következően a harmadik és negyedik osztályban lehet bíróhiányra számítani.

Hogy pontosan mekkora a baj, a póttesztet eredményesen teljesítők száma mellett befolyásolja az is, hogy hány mérkőzést rendeznek majd egy-egy fordulóban. Könnyen lehet ugyanis, hogy további csapatok lépnek vissza a szerepléstől.


Képünkön: edzésben a játékvezetők. 

Palotás P. - Fotó: MLSZ