Kivonul a politika a sportvezetésből

2010. február 24. szerda 18:44

Kivonul a politika a sportvezetésből
Változóban a sport és a politika kapcsolata Pécsett: az új városvezetőség szakítani igyekszik a gyakorlattal, amely szerint saját emberei különféle vezető tisztségeket töltenek be a sportegyesületekben. Legújabban az egyébként az idén már épp elég változást megélő PVSK-Pannonpower férfikosarasainak elnökét, Tóth Bertalant hívták vissza az elnöki székből.

Többet spóroltak a kosarasok, mintha két légióst elküldtek volna

Miután - címvédőként - máris búcsúzott a Magyar Kupától, és a bajnokságban is egyre inkább csak a matematikai esélyei maradnak meg a felsőházi rájátszásra, sokan vélik úgy, hogy immár semmi szüksége a drága légiósokra a PVSK-Pannonpower kosárlabdacsapatának. Ám a csapat most egy új fordulattal bejelentette, nem válnak meg senkitől, „csak" a fizetéseket csökkentették.
Igaz, ismeri el Máté János ügyvezető, e megoldáshoz kellett, hogy a játékosok - akiknek az igyekezetével egyébként nem volt gondja a vezetőségnek, „csak" az eredményeket nem tudták hozni - intelligensen és saját felelősségüket is elismerve fogadják az ötletet. Ahogy a szakvezető fogalmaz, a haszon kettős: egyrészt az összes légióst és idősebb kosarast (a fiatalok eddig sem kerestek sokat) érintő fizetéscsökkentésből származó megtakarítást - összességében mintegy hét-tízmillió forintot - máris a jövő építésére csoportosíthatják át, másrészt az egyben tartott csapatnak mégis több esélye van az esetleges jövőbeni bravúrokra. Ráadásul, mint mondja, még több is marad a kasszában, mintha mondjuk két légióstól egyszerűen elbúcsúztak volna.
Ugyanakkor, teszi hozzá, a szerződésmódosításokba belefoglaltak egy „doppingoló" záradékot: ha ugyanis mégis sikerülne kivívniuk a nyolcba jutást, mindenki megkapja az eredeti kontraktusa szerinti járandóságát.

Az elmúlt években a város szinte valamennyi jelesebb sportegyesületénél, szakosztályánál (gondoljunk csak dr. Toller László PMFC-ben, dr. Szili Katalin vagy dr. Páva Zsolt PVSK-ban vállalt szerepére) bevett gyakorlat volt, hogy a városvezető politikusok töltötték be a különféle - többnyire társadalmi - elnöki pozíciókat.

A jobboldal tavalyi hatalomra kerülésével azonban változott a koncepció, így mára teljesen eltűntek a politikus elnökök a sportkörökből, legutóbb épp a férfikosarasok elnöki székéből állt föl dr. Tóth Bertalan. (Utódja azonban még nincs. Jelöltek már akadtak, ám az első számú - egy ismert pénzügyi szakember - az utolsó pillanatban meggondolta magát.)

Visszavonult ilyen tisztéből Nagy Csaba alpolgármester és ugyancsak lemondott már a Vasutas-atlétáknál betöltött hasonló posztjáról Csizi Péter, az önkormányzat Népjóléti és Sport Bizottságának elnöke, aki szerint e téren egybecsengett a bizottság és a polgármester elképzelése.

Amely úgy szól, hogy az elnökségi tagságok maradhatnak, ám a No. 1. pozíciókat szerencsésebb, ha nem politikusok, hanem egyéb jeles közéleti szereplők, alkalmasint üzletemberek vállalják magukra. Már csak azért is, teszi hozzá Csizi Péter, hogy a sport, eredeti küldetésének megfelelően minél inkább kimaradjon a pártpolitikai csatározásokból, és hogy egy klubról, szakosztályról alkotott képet se torzítsa az, hogy első embere melyik oldalt képviseli a politikai palettán.

- Ha egy politikus indíttatást érez magában a sport bárminemű támogatására, ami egyébként üdvözlendő dolog, biztosan megtalálja a módját anélkül is, hogy vezető szerepet vállalna a klubnál - von konklúziót a sportbizottsági elnök.


Képünkön: dr. Tóth Bertalan (jobbról) a pálya széléről is aktívan buzdította a csapatot. 


Sz. Zs. - Fotó: Dittrich Éva