Lionel Messié lett az Aranylabda

2009. december 01. kedd 10:59

Lionel Messi (képünkön), az FC Barcelona argentin játékosa nyerte a France Football magazin által alapított Aranylabdát, a futballvilág egyik legnagyobb presztízsű elismerését.

A 22 éves Messi az első argentin aranylabdás. A voksoláson - amelyen 96 újságíró adhatta le szavazatát - a második helyen a portugál Cristiano Ronaldo, a Manchester United majd a Real Madrid játékosa, a harmadikon pedig Xavi, az FC Barcelona spanyol labdarúgója végzett.

Messi 473 ponttal végzett az élen, Cristiano Ronaldo 233-at, Xavi 170-et kapott. Az első öt közé négy olyan futballista került, aki az év során játszott a bajnokságot, spanyol kupát és Bajnokok Ligáját nyert FC Barcelonában, Xavi mögött ugyanis Andres Iniesta és Samuel Eto'o végzett a negyedik, illetve ötödik helyen.

A 2009-es Aranylabda-szavazás végeredménye

  1. Lionel Messi
      (argentin, Barcelona) 473 pont
  2. Cristiano Ronaldo
      (portugál, MU, Real Madrid) 233
  3. Xavi
      (spanyol, Barcelona) 170
  4. Iniesta
      (spanyol, Barcelona) 149
  5. Samuel Eto'o
      (kameruni, Barcelona, Inter) 75
  6. Kaká
      (brazil, Milan, R. Madrid) 58
  7. Zlatan Ibrahimovic
      (svéd, Inter, Barcelona) 50
  8. Wayne Rooney
      (angol, MU) 35
  9. Didier Drogba
      (elefántcsontparti, Chelsea) 33
10. Steven Gerrard
      (angol, Liverpool) 32
11. Fernando Torres
      (spanyol, Liverpool) 22
12. Cesc Fabregas 
      (spanyol, Arsenal) 13
13. Edin Dzeko
      (bosnyák, Wolfsburg) 12
14. Ryan Giggs 
      (walesi, MU) 11
15. Thierry Henry
      (francia, Barcelona) 9
16. Iker Casillas
      (spanyol, R. Madrid),
     Luis Fabiano (brazil, Sevilla), 
      Nemanja Vidic
      (szerb, MU) 8-8
19. Diego Forlán
      (uruguayi, A. Madrid) 7
20. Yoann Gourcuff
      (francia, G. Bordeaux) 6
21. Andrej Arsavin 
      (orosz, Arsenal),
      Julio Cesar
      (brazil, Inter),
      Frank Lampard
      (angol, Chelsea) 5-5
24. Maicon
      (brazil, Internazionale) 4
25. Diego
      (brazil, Bremen, Juventus) 3
26. John Terry
      (angol, Chelsea),
       David Villa (sp., Valencia) 2-2
28. Franck Ribéry 
      (francia, Bayern München),
      Yaya Touré
      (elefántcsp., Barcelona) 1-1

A harmincas jelöltlistáról egyedül Karim Benzema, az Olympique Lyontól a nyáron a Real Madridhoz szerződött francia játékos nem kapott voksot.

A díj 54 éves történetében még egyetlen győztes sem diadalmaskodott ilyen elsöprő fölénnyel, az átadóünnepségre vasárnap kerül sor Párizsban.

"Nagy megtiszteltetés ez a számomra" - mondta első nyilatkozatában Messi, aki idén spanyol bajnoki címet, spanyol Király-kupát és Bajnokok Ligáját nyert, és kilenc találattal a BL gólkirálya lett.

A szalvétára írt szerződéstől az Aranylabdáig - Lionel Messi portréja

Rengeteg argentin labdarúgóra mondták már, hogy ő lesz az új Maradona, ám hosszabb ideig senki sem tudott a nagy elődhöz hasonlót produkálni. A jelek szerint azonban Lionel Messi számára nem jelent terhet a minden idők egyik legjobb játékosához való hasonlítgatás: az FC Barcelona klasszisa ugyan még csak 22 esztendős, de már három éve ott van a világ legjobbjai között, és a 2009-es évben minden létező egyéni és csapattrófeát begyűjtött.

Messi Rosarióban született, és ő volt a legkisebb gyerek a családban: édesapjának, az egyik legnagyobb argentin acélgyárban, az Acindarban dolgozó Jorgénak négy gyermekről kellett gondoskodnia.

Messi két bátyja, Rodrigo és Matías egyaránt futballozott az egyik helyi kölyökklubban, a Grandoliban, amelynek edzője, Salvador Aparicio éppen keresett valakit, mert csapatából hiányzott egy srác.

Ekkor látta meg az akkor ötesztendős Lionelt, éppen egy labdát rugdosott a falnak, és arra gondolt: a kicsi megfelelő lesz. Messi édesanyja, Celia azonban először nem akarta elengedni legkisebb fiacskáját, azonban az utókor legnagyobb szerencséjére a nagymama rábeszélte lányát arra, hogy a srác focizhasson.

Amint pályára lépett, rögtön kiderült, hogy az ellenfeleknek esélyük sincs arra, hogy elvegyék tőle a labdát, vagy akárcsak szabálytalankodjanak vele. Messire egy évvel később le is csapott a Newell's Old Boys, amelynek korosztályos csapatában Carlos Morales volt az edzője öt esztendőn keresztül.

A szakember azonnal látta, hogy hihetetlen adottságokkal rendelkező futballpalántát kapott, ugyanakkor aggódott is miatta. Messi tízesztendősen mindössze 125 centiméterre nőtt, éppen ezért a Newell's vezetősége a családdal egyeztetve alapos kivizsgálásra küldte őt, ahol kiderült, hogy a növekedési hormon nem megfelelően működik a szervezetében. A helyzet azért nem volt súlyos, hiszen létezett kezelés a betegségre, amit Messi 1998 januárjában kezdett el: naponta kellett injekcióznia magát.

Egy szalvétára írták az első szerződését

Problémát csak az okozott, hogy a hormoninjekció igen drága készítmény volt, havonta 1000 dollárba került - amit a családi kassza nem bírt. Eleinte még sikerült állni az orvosi kezelés költségeit, azonban a gazdasági válság sújtotta Argentínában a helyzet egyre rosszabb lett. A Newell's sem tudott segíteni, és bár a fővárosi sztárklub, a River Plate is érdeklődött, nekik sem volt elég pénzük ahhoz, hogy állják a kezelés összegét.

A család éppen ezért úgy döntött, hogy szerencsét próbálnak Európában. A Barca próbajátékra hívta Messit, aki az édesapjával együtt utazott el Barcelonába, de eleinte csak különböző fizikai vizsgálatokon vett részt. Amikor viszont végre mérkőzést játszhatott, a klub akkori sportigazgatója, Carlos Rexach azonnal döntött: kell nekik az argentin srác.

Ekkor már a papa is türelmetlen volt; 2000 októberében az egyik megbeszélésen azt mondta Rexachnak: ha nem szerződtetik azonnal a fiát, visszamennek Argentínába. Rexach erre gyorsan felkapott egy szalvétát az asztalról, és írásban ígéretet adott arra, hogy megkötik a szerződést.

Korosztályos világbajnoki cím és kiállítás Budapesten

Így is történt, Messi pedig a Barca utánpótlás-központjának, a La Masiának a lakója lett. Az ifjú argentin már 2003 novemberében bemutatkozott a nagycsapatban, az FC Porto elleni barátságos mérkőzésen viselte először a nagycsapat kék-gránátvörös mezét. Ekkor már nyílt titok volt, hogy a Barca ifjúsági csapatában van egy elképesztően tehetséges ifjonc, akit nem is rejtegettek sokáig: 2004 októberében az Espanyol elleni bajnokin Frank Rijkaard az utolsó hét percre becserélte őt Deco helyére.

Messi ezzel akkor a klub történetének legfiatalabb játékosa lett, aki pályára lépett a Primera Divisiónban. Még abban a szezonban meglőtte az első gólját is, az utolsó fordulóban az Albacete ellen, ami szintén rekord volt a Barca történetében, azóta már mindkét kategóriában Bojan Krkic számít csúcstartónak.

Az, hogy ő korosztályának legjobb játékosa, nem sokkal később hivatalossá vált, hiszen 2005 nyarán legnagyobb sztárja volt az U20-as világbajnok argentin válogatottnak. Messi csapatának hét mérkőzéséből ötön gólt szerzett, az egyenes kieséses szakaszban minden meccsen eredményes volt, a döntőben kettőt lőtt, így aztán a világbajnoki trófea mellett a gólkirályi címet és a torna legjobb játékosának járó díjat is hazavihette.

Bő egy hónappal később pedig a nagyválogatottban is debütált, még ha ez nem is úgy sikerült, ahogyan ő szerette volna: a magyarok elleni barátságos mérkőzésen a Puskás Ferenc-stadionban a 64. percben cserélték be - egy perccel később pedig kiállították, mert a játékvezető szerint visszakönyökölt az őt rángató Vanczák Vilmosba.

Az első BL-győzelem kiegészítő játékosként

A 2005-2006-os idény elején a Barca gyorsan meg is hosszabbította szerződését egészen 2014-ig. Fiatal kora ellenére gyorsan bejátszotta magát a csapatba, ám 2006 márciusában megsérült, és így a szezon hajráját ki kellett hagynia: csak a lelátóról nézhette, amint a Barca megnyeri a Bajnokok Ligáját. A diadalnak persze így is a részese volt, elvégre a sorozatban hat mérkőzésen játszott, és egy gólt is szerzett.

Természetesen a 2006-os világbajnokságra utazó argentin keretben is ott volt, ám a válogatottban José Pekerman csak kiegészítő emberként vette őt számításba. Szerbia és Montenegró ellen csereként beállva góllal és gólpasszal járult hozzá a 6-0-s diadalhoz.

A hollandok elleni csoportmeccsen már kezdett, majd Mexikó ellen ismét csere volt, sőt, szerzett is egy gólt, amit azonban les címén nem adtak meg. A Németország elleni negyeddöntőt viszont a kispadról nézte végig, ami miatt Pekermant később nagyon sokat kritizálták, hiszen a szurkolók szerint a mozgékony Messi beállítása nyerő húzás lehetett volna - ezt már soha nem tudjuk meg, az viszont tény, hogy az argentinok tizenegyesekkel búcsúztak.

Diego Maradona nyomdokaiban

A 2006-2007-es idényben Messi végképp a világklasszisok körébe lépett, és egyre többször nevezték az új Maradonának - ami korábban is gyakori volt. Abban a szezonban Messi úgy szerzett 14 gólt a bajnokságban, hogy lábközépcsont-törése miatt három hónapot kihagyott, de még időben felépült ahhoz, hogy 2007. március 11-én pályára léphessen a Real Madrid elleni rangadón - amelyen mesterhármast rúgott.

És hogy az "új Maradona" kifejezés mennyire illik rá, azt két góllal is bizonyította: a Getafe elleni kupameccsen valósággal lemásolta az argentin legenda angolok elleni gólját, amikor az 1986-os világbajnokságon a félpályáról megindulva a teljes védelmen átcselezte magát.

Maradona azon a találkozón szerzett egy másik gólt is, amit csak "Isten kezének" aposztrofáltak, és Messi ezt sem hagyta ki: az Espanyol elleni bajnokin ugyanúgy kézzel ütötte be a labdát a kapuba, mint nagy elődje.

A Barca ezzel együtt is trófea nélkül maradt az idényben, és a 2007 nyarán megrendezett Copa Américán sem sikerült aranyérmet nyernie. Ekkor már egyértelmű volt, hogy fiatal kora ellenére a világ legjobbjai közé tartozik, ám a 2007-2008-as szezonban megint trófea nélkül maradt, ráadásul 2008 tavaszán megint hetekre kidőlt a sorból - három szezon alatt negyedszer szenvedett ugyanolyan jellegű sérülést. Nem csoda, hogy klubja ódzkodott attól, hogy elengedje az argentin válogatottal a 2008-as olimpiára, ám Messi mindenképpen játszani akart Pekingben, így az egyesület végül megegyezett a szövetséggel.

Az argentinok Messi vezérletével megnyerték az ötkarikás játékokat (két gólt szerzett a tornán, a döntőn pedig ő adta a gólpasszt Ángel di Maríának), hogy az olimpiáról visszatérve a szokottnál is nagyobb kedvvel futballozzon klubjában.

Egy tökéletes idény

A 2008-2009-es szezonban pedig minden összejött. Végre elkerülték a nagyobb sérülések, és csak pár meccsről hiányzott, végig kiemelkedően futballozott, és klubtársaira sem lehetett panasz, így aztán a Barca minden létező trófeát begyűjtött.

A katalánoké lett a spanyol bajnoki cím, a spanyol kupa és a Bajnokok Ligája is, Messi pedig mindegyik sorozatban rendkívül fontos gólokat szerzett. Duplázott például a Real Madrid elleni, 6-2-re megnyert bajnokin; eredményes volt a spanyol kupa döntőjében; és a BL-fináléban is bevette a Manchester United kapuját, ráadásul fejesből!

A bajnokságot végül 23 góllal zárta, a BL-ben pedig kilenc találatig jutott - utóbbi sorozatnak ő lett a gólkirálya, egyben a legjobb játékosa is.

Az egyesület igyekezett hosszú távra bebiztosítani szolgálatait: szeptemberben 2016-ig kitolták a szerződését, a kontraktusban szereplő kivásárlási záradékot 250 millió euróra növelték, míg Messi fizetése a hírek szerint évi 9,5 millió euróra nőtt. Ő pedig remek játékkal igyekszik meghálálni mindezt: a Primera División első tizenkét fordulójában hét gólt ért el, és emellett négy gólpasszt is adott.

Ehhez képest meglepő, hogy egyes vélemények szerint nincs is csúcsformában, bár elsősorban az argentin válogatottban nyújtott gyengébb teljesítményével szoktak érvelni (tíz mérkőzésen három gólt szerzett, bevette a franciák és a spanyolok kapuját is). Bele sem merünk gondolni, hogy milyen statisztikai mutatókkal rendelkezne, ha még csúcsformában is lenne...

Névjegykártya

Név: Lionel Andrés Messi.
Születési idő: 1987. június 24.
Születési hely: Rosario, Argentína.
Magasság, testsúly: 169 centiméter, 67 kilogramm.
Első mérkőzése a spanyol élvonalban: 2004. október 16., RCD Espanyol - FC Barcelona 0-1.
Első gólja a spanyol élvonalban: 2005. május 1., FC Barcelona - Albacete 2-0.
Első mérkőzése az argentin válogatottban: 2005. augusztus 17., Magyarország - Argentína 1-2.
Első gólja az argentin válogatottban: 2006. március 1., Argentína - Horvátország 2-3.
Válogatottság: 41 mérkőzés, 13 gól.
Eddigi sikerei: U20-világbajnok (2005), olimpiai bajnok (2008), spanyol bajnok (2005, 2006, 2009), spanyol kupagyőztes (2009), Bajnokok Ligája-győztes (2006, 2009), európai Szuperkupa-győztes (2009).

2004-2005 FC Barcelona 7 1
2005-2006 FC Barcelona 17 6
2006-2007 FC Barcelona 26 14
2007-2008 FC Barcelona 28 10
2008-2009 FC Barcelona 31 23
2009-2010 FC Barcelona 11 7


Halmozza a trófeákat

A 2009-es esztendő eredményei alapján aligha kérdéses, hogy jelenleg Messi a világ legjobb labdarúgója. Mivel az évben sem világ-, sem Európa-bajnokságot nem rendeztek, így adott volt, hogy várhatóan a Bajnokok Ligája megnyerése felértékelődik, és Messi klubszinten minden trófeát megnyert - de egyénileg is szinte mindent begyűjtött.

Az argentin volt a Bajnokok Ligája gólkirálya, egyben őt választották a legjobb csatárnak és a legjobb játékosnak is. Ezen kívül a Spanyol Profi Liga (LFP) voksolásán is ő lett az idény legjobbja, a spanyol sportnapilap, a Marca által kiírt Trófeo Alfredo di Stéfano is az övé lett az előző szezonban, első helyen végzett a barcelonai labdarúgó-szaklapnál, a Don Balónnál, valamint begyűjtötte a spanyol bajnokság legjobb latin-amerikai játékosának járó EFE-trófeát is.

Megkapta a francia Onze Mondial által az év legjobbjának odaítélt Onze d'Ort - már csak a FIFA World Player-díj hiányzik a gyűjteményből.

Meccsdömping a trófeáért

Messi az év során szinte alig hagyott ki mérkőzést klubjában, illetve a válogatottban, és ennek köszönhetően az évtized aranylabdásai közül valószínűleg az övé lesz a legtöbb találkozó. November végéig a Barca klasszisa összesen 59 tétmérkőzésen lépett pályára, amihez decemberben akár még hat találkozó is jöhet: klubjának idén még egy BL-meccse és három bajnokija van hátra, valamint előttük állnak még a klub-vb összecsapásai.

Ha Messi mindegyiken szerepel, akkor 64 mérkőzésen játszik az esztendő során, márpedig ebben az évtizedben egyetlen győztes sem játszott ennyit. A csúcsot Luis Figo tartja, aki 2000-ben 61 alkalommal lépett pályára. Messi a szerzett gólok számát tekintve már most a legjobb az évtizedben, egyelőre holtversenyben Michael Owennel, aki 2001-ben szintén 36 alkalommal talált be. De Messi még növelheti a góljainak számát.

2009 Lionel Messi 59/36
2008 Cristiano Ronaldo 51/33
2007 Kaká 51/21
2006 Fabio Cannavaro 53/3
2005 Ronaldinho 51/27
2004 Andrij Sevcsenko 50/35
2003 Pavel Nedved 47/17
2002 Ronaldo 27/19
2001 Michael Owen 53/36
2000 Luis Figo 61/20


Kiegyensúlyozottan a legjobbak között

Messi sikere már csak azért sem meglepetés, hiszen az elmúlt két év eredményeiből szinte automatikusan következett, hogy idén ő lesz az első. A Barca sztárja ugyanis 2007-ben harmadik, 2008-ban pedig második volt a szavazáson, vagyis idén az elsőségnek "kellett" jönnie. Ez is bizonyítja, hogy Messi mennyire egyenletesen teljesít, hiszen több, mint tíz esztendeje nem volt olyan játékos, aki három egymást követő esztendőben is dobogón végzett az Aranylabda-szavazáson.

Míg az 1960-1970-es években ez nem volt ritkaság (elmondhatta magáról ezt Raymond Kopa, Bobby Charlton, Johan Cruyff, Franz Beckenbauer, Kevin Keegan, Karl-Heinz Rummenigge és Michel Platini is), addig az utóbbi időszakban csak Ronaldo hajtott végre ilyen bravúrt: ő 1996-ban, 1997-ben és 1998-ban is az első háromban volt a France Football voksolásán. Messi mellett most Cristiano Ronaldo dicsekedhet ugyanezzel.

Fiatalon az elitben

Lionel Messi mindössze 22 esztendősen kapta meg az Aranylabdát, és ezzel a díj történetének harmadik legfiatalabb győztese. Az argentin klasszisnál csak két játékos szerezte meg még ifjabban az Aranylabdát: 1968-ban George Best szintén 22 éves volt, amikor az első helyen végzett, 1997-ben pedig a brazil Ronaldo mindössze 21 esztendősen bizonyult Európa legjobbjának. Kaká és Cristiano Ronaldo után Messi győzelme tovább erősíti azt a tendenciát, amely szerint a világ labdarúgásának elitje fiatalabb.

A tökéletes futballista?

Szinte lehetetlen olyan szempontot találni Messi játékában, amiben ne tartozna a világ legjobbjai közé. Viszonylag kis termete ellenére meglepően erőszakos, nem hagyja magát könnyen elnyomni a hátvédek által, ha lendületből cselez, akkor pedig valósággal esélytelen őt szerelni. Rendkívüli gyorsaság mellett is félelmetes biztonsággal vezeti a labdát, fantasztikusan cselez, remekül fedezi a labdát, és a rúgótechnikája is kiváló.

Nem jön zavarba akkor sem, ha fejelni kell, mint azt a Manchester United elleni BL-döntőn is megmutatta. Játékintelligenciájának köszönhetően az összjátékban is kiváló (bár néhány ellenszurkoló szerint néha túlságosan is egyénieskedő), ami a gólpasszainak számán is látható. Leginkább a sérülékenységét szokták felhozni, ha valami negatívumot keresnek Messiben - de az idén alig hagyott ki mérkőzést.

Tehetséges unokatestvérek

Nem Lionel az egyetlen a családban, aki profi futballista, hiszen két unokatestvére is a labdarúgásból él. Édesanyja testvérének két gyermeke, Maximiliano Ariel és Emanuel Biancucchi azonban csak a híres rokon árnyékában játszik. Közülük Maxi a sikeresebb: a Messinél két évvel idősebb támadó Argentínában a San Lorenzóban ugyan nem nagyon játszott, de légiósnak állva több játéklehetőséghez jutott.

Paraguayban a Sportivo Luquenóval bajnokságot nyert, 2007 óta pedig a brazil Flamengo profija, és a riói gárdában szerepelt már a Libertadores- és a Sudamericana-kupában is, valamint két állami bajnokságot is nyert. Öccse, Emanuel a Newell's Old Boysban kezdett el focizni, de tavaly nyáron az 1860 Münchenhez igazolt, ahol többnyire a tartalékok között szerepel - idén októberben azonban a Bundesliga 2-ben is bemutatkozhatott.

Szebbnél szebb gólok

Az egyik spanyol sportnapilap, az El Mundo Deportivo még márciusban szavazást hirdetett olvasói között, hogy válasszák ki Messi legszebb Barcelona-játékosként szerzett találatát. Tíz gólra lehetett szavazni, amelyek közül természetesen a Getafe elleni szóló végzett az első helyen - ez a gól kapta a voksok 90 százalékát, több, mint egymillió szavazatot!

A videó megtekintéséhez KLIKK IDE!

mti/origo