Lőttek a saját sportfegyvereknek
2010. március 28. vasárnap 20:38
Herbai János: „Sikerült még egy nagyot belénk rúgni"
A Csonka Zsófia jóvoltából az országnak már ugyancsak egy olimpikont adó, továbbá sok-sok magyar bajnokot nevelő Pécs Városi Lövész Klub szempontjából sajnálatos, hogy „kiindulópontként" akaratukon kívüli részeseivé váltak a novemberi rémálomnak: az ámokfutó egyetemista ugyanis korábban az ő klubjukban is megfordult. (Bár, ahogy Herbai János klubelnök már akkor fogalmazott, amint kiderült, hogy a fiatalember egy más típusú - a szituációs - lövészethez vonzódik jobban, már jóval régebben eltanácsolták.)
A megyei szövetséget is elnöklő sportvezető a mostani szigorításokat kollégáihoz hasonlóan meggondolatlanul eltúlzottnak tartja. Mint mondja, a pszichológiai vizsgálatot önmagában üdvözli, már csak azért is, mert így a lövészklubok vezetőiéről az ő vállukra kerül át e felelősség. Ugyanakkor, mondja, szerinte egy kellően intelligens „ámokfutójelölt" simán „átveri" majd a pszichológust is, akinek vélhetően csak valamiféle felszínes felmérésre nyílik majd a hétköznapokban módja.
A klubok többségét valóban ellehetetlenítik majd a fegyverek őrzésére vonatkozó szigorú biztonsági előírások, szerencsére a klub fegyvereit ők eddig is előírásszerűen tárolták. Magánszemélyeknek pedig bértárolást a jövőben sem vállalnak majd, így a dolog eme része őket tulajdonképpen nem érinti. A klubnak egyébként jelenleg közel 160 tagja van, közülük 130-an eddig is a klub fegyvereit használták.
- Életszerűtlen, hogy a szakosztálynál kell tartani a magánkézben lévő fegyvereket is. Egyrészt, ilyen drága fegyvert nem azért vesz valaki, hogy egy klubban tárolja. Már csak egy praktikus szempont miatt sem, hiszen a lőterek nyitva tartási ideje általában sokkal tágabb, mint a fegyverraktáraké, így hétvégén vagy esténként nem gyakorolhatna a klubban, mint eddig. Másrészt, az sem biztos, hogy a három évet, vagy a magasabb minősítést mindenki kivárja, illetve el szeretné érni, így a szakosztályok tömegbázisa veszhet el, márpedig többek között éppen az ő tagdíjukból tartjuk el az élsportolókat is - tette hozzá Herbai János.
A februárban a fővárosban elfogott, tömeges gyilkosságot tervező diák esete pedig végleg betette a hatóságoknál a kaput, és - a sportlövők szerint átesve a ló túlsó oldalára - most olyan szigorítást fogadtak el, amely bezárásra kényszerítheti a sportlövőklubok jó részét.
A kormány döntése értelmében az igazolt hároméves egyesületi tagság mellett az érintetteknek szükségük lesz a sportági szakszövetség által megállapított A-, vagy másodosztályú minősítésre, továbbá előzetes pszichológiai alkalmassági teszten is részt kell venniük.
A döntést Krzyzewsky Miklós, a sportlövő-szövetség elnöke az mti-nek úgy kommentálta, hogy sportszempontból két komoly kifogásolni való van a jogszabályban. Az egyik a hároméves sportlövői klubtagság, a másik, hogy ez is csak az A- és B-szintű lövőknek.
Ezzel Krzyzewsky szerint tönkreteszik a sportlövészetet, az amatőrök ugyanis tömegesen hagyják majd el a sportágat, márpedig az ő tagdíjaik tartják el a legjobbakat. Az elnök megismételte korábbi kijelentését, amely szerint ugyancsak a valóságtól elrugaszkodott elképzelés az, hogy a fegyvereket a klubokban kellene tárolni, mivel ehhez nem adottak a feltételek.
- Egy aberrált lövöldöző miatt kollektíve büntetik a sportlövészeket. A kormány feláldozza a százados sportlövő-hagyományokat, hatalmasat rúg egy olyan sportba, amelynek képviselői nagyon sokat tettek le az asztalra - replikázott Kovács Tibor szövetségi főtitkár, aki szerint ezzel a rendelkezéssel visszamegyünk a kommunizmusba, ugyanis gyakorlatilag megszüntetik a polgári lövészetet.
- Mi lesz a gyerekekkel? Mi lesz az élsporttal? Tragédia - hangsúlyozta a főtitkár, hozzátéve, hogy ráadásul diszkrimináció is, hogy csak a sportlövők fegyverhez jutását szigorítják, miközben több korábbi felmérés szerint például az őrző-védő cégek fegyveres alkalmazottainak tizede mentálisan alkalmatlan feladata ellátására.
Emellett a sokkal veszélyesebb és gyakoribb baleseteket okozó vadászfegyverekhez jutást sem korlátozták, ráadásul csak Budapesten hatezer magánszemély 16 ezer (ebből 1700 önvédelmi célú pisztoly) fegyvert tart otthonában.
Képünkön: Az olimpikon Csonka Zsófia gyakorlás közben a pécsi lőtéren. A tömegbázis elvesztése azélversenyzőket is érzékenyen érintheti.
Sz. Zs. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Napos idővel indul a szombat, aztán...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Cserbenhagyásos baleset szemtanúit...
- Bankjegyekkel teli tárcát talált két...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Nemlétező dolgokat árult egy férfi,...
- Kezdődik az advent, a várakozás, a...
- Csaknem országszerte kellően...
- Fórumon vitatták volna meg a pécsi...
- Pécsett már maláriát terjesztő és...