Megszólalnak a MiZo-Pécs tulajdonosai

2007. november 06. kedd 13:18

Megszólalnak a MiZo-Pécs tulajdonosai
FRISSÍTVE! Cikkünk első részének közlése után (lásd alább az előzményeket), hétfő délután a Pécsi Női Kosárlabda Kft. ügyvezetői is megszólaltak - a klub sportcsarnokbeli irodájában, mindketten egyszerre.

Rózsa Gábor és Jancsó János mindenek előtt azt tartották fontosnak hangsúlyozni, hogy az üzletrészvásárlásban nem üzleti szempontok, hanem a csapat, a sportág szeretete motiválta a hét tulajdonost.

- Mindannyian saját pénzünkkel szálltunk be, és a fölvett negyvenmilliós hitel fölötti kezességvállalással saját cégünket, sőt, saját ingatlanjainkat, én például a saját házamat adtam jelzálogba - közölte Jancsó János.

- Mindezek miatt jelentős változásokra kell számítani a klub életében, ami elsősorban a szorosabb, átláthatóbb, felelősebb gazdálkodásban nyilvánul majd meg. Az említett hitelből kifizettük a csapat játékosokkal szembeni minden (!) korábbi tartozását, hasonló lépések vannak folyamatban beszállítóinkkal is. A fenti szerződéssel a MiZo-t üzemeltető kft. ügyviteli könyvei is pozitívba fordultak, így egészen más alapállásból tárgyalhatunk a jövőben régi és reménybeli támogatóinkkal is.

A PécsiÚjság.hu azon kérdésére, hogy (a tőkepótlással számolva) valóban reális vételár-e ma 20 millió forint a város egyik sportjelképének számító női kosárcsapat feléért, az volt a válasz, hogy egy ilyen klub nulláról történő felépítése legalább öt esztendő, évi kétszázmillióval számolva, azaz az elvi eszmei értéke lehet akár 7-800 millió forint is.

De: a MiZo a korábbi években súlyos, veszteséges gazdálkodást görgetett maga előtt, ráadásul senki sem jelentkezett, hogy ennél többet lenne hajlandó adni érte. Épp ezért az ügyvezetők szerint a 40 milliós hitel visszafizetési terheivel esetükben igenis egy nagyon kockázatos, már-már mecénási indíttatású befektetésről van szó.

Pontosabban arról, hogy hét pécsi kosárlabdabarát magára vállalta azt a megoldást, amelyre a nagytőke egyelőre nem mutatkozik vevőnek, és saját pénzükkel álltak kedvenceik mellé.

Az ügyvezetők ugyanakkor kifejtették, hogy bár a helyzet most fordul, és a gazdasági szempontok a szakmaiak elé kerülnek, egyrészt a csapattal szembeni elvárások változatlanok, azaz bajnoki és kupaaranyért kell harcolni, az Euroligában pedig a 16 közé jutni. Másrészt a szakmai munkába ezután sem kívánnak beleszólni, azaz Rátgéber László keze legrosszabb esetben a legközelebbi játékos-igazolások során lesz némileg megkötve...

Reggel, majd a nap folyamán ezt írtuk:

A Pécsi Női Kosárlabda Kft.-nek eddig a pécsi önkormányzat (49%) és a Pécsi Női Kosárlabda Utánpótlásért Alapítvány (51%) volt a két tulajdonosa. A mostani tőkepótlás egyúttal utóbbi résztulajdonosi hányadának megosztását is jelentette: azaz az Egyed Mihály elnökölte Alapítvány 5,11 milliós névértékű üzletrészéből 5,0 millió forint értékűt az említett szerződéssel, 1, azaz egy forintért eladott a Sport Marketing és Management 2007 Kft.-nek.

Utóbbi ügyvezetője, a csapat szimpatizánsaként fellépő és zsebébe nyúló Jancsó János szerződésben vállalta a rá eső 20 milliós tőkepótlást, továbbá a jövőben esetleg szükségessé váló hitelfelvételhez 40 millió forintnyi készfizető kezességet.

A másik 20 milliót az önkormányzat, ugyancsak eleget téve tulajdonosi kötelezettségének, egy korábbi közgyűlési határozat értelmében tette meg. Méghozzá oly módon, hogy módosította a MiZo-val kötött korábbi három éves szerződését, és az idei 42,4 milliós alaptámogatás 15,9 milliós maradékát 4,1 millióval kipótolta (26,5 milliót az első félévre már megkaptak a kosarasok) - és ezt az összeget támogatás helyett tőkepótlásként juttatta a kft.-nek.

A tényekhez tartozik, derül ki a helyzet pozitívumaként az ügylethez csatolt dokumentumokból, hogy a kft.-nél hosszú idő után pozitív irányba fordult a mérleg, azaz a 2006-os esztendőt 2,6 milliós nyereséggel zárták.

A csapatot üzemeltető kft. tulajdonosi szerkezete így az alábbiak szerint módosult:
Sport Marketing és Management 2007 Kft.: 50%
Pécs önkormányzata: 49%
Pécsi Női Kosárlabda Utánpótlásért Alapítvány: 1%

Az üzlet folyományaként a kft. a jövőben kettős ügyvezetéssel működik: Rózsa Gábor mellett - díjazás nélkül - Jancsó Jánost is teljes jogú ügyvezetővé nevezték ki, az ügyleteket ezután ketten együtt jegyezhetik.

Természetesen szerettük volna megszólaltatni utóbbi két érintettet is, ám egyiküket egyelőre nem értük el, másikuk az ünnepi hétvége magánjellegű programjára hivatkozva későbbi nyilatkozat lehetőségét kérte. Amint ez megtörtént, frissítjük írásunkat.

FRISSÍTVE:

Rózsa Gábor eladta - Rózsa Gábor megvette!

Hétfőn reggeli oknyomozásunk további érdekességekkel és meglepetésekkel szolgált.

Egyrészt kiderült, hogy az ügyletet egyik eladóként jegyző Pécsi Női Kosárlabda Kft. ügyvezetője, Rózsa Gábor „kettős" szerepben említhető. Az eladói mellett ugyanis a vevői oldalon szintén szerepel a neve: a cégbírósági bejegyzésekből kiderül, hogy ő maga is társtulajdonosa az egy forintért 50 százalékos tulajdonrészt szerző Sport, Marketing és Management 2007 Kft.-nek!
 
Rajta kívül a másik hat résztulajdonos: Albert Tamás (a MiZo-Pécs Intézőbizottságának elnöke - aki a Dunántúli Napló 2005. 04. 30-án megjelent és e sorok szerzője által jegyzett interjújában éppen azt jelölte meg a szakosztály tulajdonrészét akkor megvásárló - és most részben neki továbbadó - PVSK Női Kosárlabda Utánpótlás Alapítvány tulajdonszerzése legfőbb hozományaként, hogy a klub társadalmi tulajdonban marad...), Botykai Zoltán, Gémes Róbert (Iványi Dalma élettársa), Gyuris Gábor, Jancsó János és Molnár János.

Több mint érdekes továbbá, hogy a cég minden bizonnyal kimondottan erre az ügyletre jött létre.

Ezt jelzi legalábbis, hogy a cégbírósági bejegyzésen még meg sem száradt a tinta: 2007 november 1-jei a pecsét dátuma!
 
Legalábbis furcsának tekinthetjük azt a további körülményt is, hogy Pécs város Közgyűlése (mint 49 %-os tulajdonos) október 31-ei ülésén adta áldását az ügyletre - tehát egy olyan szerződésre, amelyben a vevő akkor még nem is szerepelt a hivatalos céglistán.

FRISSÍTVE:

Albert Tamás pontosít

Albert Tamás kérésére közöljük, a fent hivatkozott cikk megjelenése idején nem az intéző-, hanem a felügyelőbizottság tagja volt, ám azóta e tisztéről is lemondott. A klub társadalmi tulajdonban maradásának fontosságáról pedig úgy vélekedik, hogy két éve ez valóban fontos, ám rövid távú szempont volt, és már akkor úgy tervezték, hogy a későbbiekben a még hatékonyabb működtetés érdekében be kell vonni a magántőkét is a tulajdonosi körbe.

Szűcs Zsolt