Mindennapi diáksport az egészségért

2008. március 25. kedd 21:45

Mindennapi diáksport az egészségért
Heti öt óra testnevelés (és öt angol vagy német), különleges, a gyerekek fejlődésére összpontosító programmal, állandó sportorvosi felügyelettel, az élsportra történő célzott kiválasztással. Emellett a hagyományos közismereti tárgyak magas szintű oktatásával, számos szakkör, különóra lehetőségével. Mindezt igazán gyerekközpontú nevelési szemlélettel. Címszavakban ezt ígérik a kozármislenyi Janikovszky Éva ÁMK új, egyesületi típusú sportiskola, mint magyarországi mintaprojekt bevezetése kapcsán az ötlet megálmodói, életre hívói.

"Képzelje, a lányunkat egy sportosztályba írattuk be - pedig okos..." illusztrálta bevezetőjében egy személyesen megélt példával a programról szóló tájékoztatóját Parti Zoltán, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) projektvezetője. Hozzátéve, ez, illetve az ilyen típusú iskolák először is azért tehetnek sokat, hogy a sport mai társadalmi megítélését kitűnen jellemző megjegyzés előbb-utóbb mondjuk így hangozzék: "Képzelje, a lányunkat egy sportosztályba írattuk be - mert okos..."

De milyen is az az "ilyen" típusú iskola? Ahogy Elbert Gábor, az ÖTM szakállamtitkára, a projekt mentora fogalmaz, főként a testnevelés, de az általános nevelési elvek szempontjából is más, mint a maiak. Ismét egy példával előhozakodva, itt egy tesiróra semmiképpen sem úgy néz majd ki, mint manapság sok: azaz a tanár vagy berúg egy labdát középre, aztán "hadd szóljon", vagy futunk körbe időre; esetleg a fele társaság nem is hozott felszerelést, de sebaj - és egyébként is öt perccel kicsengetés előtt uzsgyi, mert matekdoli következik...

Célirányos nevelés

A gyerekeket folyamatos sportorvosi ellenőrzés alatt tartják, emellett speciális vizsgálatokkal igyekeznek felmérni, melyik sportágban teljesedhet ki a tehetségük a legjobban. Ebben a téma egyik legjelesebb hazai szaktekintélye, dr. Petrekanits Máté is segédkezik majd különleges felmérési módszereivel. (A TF sportélettani laborjának vezetője évtizedes tapasztalattal bír a fiatal sportolók "pályaorinetációjában", de az ő szakvéleménye alapján választják ki például a hazai vadászpilótákat vagy a különleges katonai egységek specialistáit is.).

A vizsgálatokkal már 8-10 éves korban, majd' 90 %-os biztonsággal meg tudják mondani, hogy egy gyerek genetikai adottságai alapján milyen alapvető fizikai adottságú felnőtté válhat. Ez pedig nagyon fontos a neki legmegfelelőbb sportág korai kiválasztásához, hiszen így rengeteg energia, pénz és nem utolsó sorban csalódás előzhető meg, amely az esetleges sikertelenséggel és a későbbi váltás kényszerével szokott járni.

De még ha a jobbik esetet vesszük is, amikor minden diák megcsinálja, amit mondanak, és a testnevelő is lelkes-alapos, a mai rendszer azért rossz, mert egy tantervben előírt konkrét mozgásanyagot akar elsajátíttatni, ahelyett, hogy a gyerekek általános kondicionális és koordinációs készségét igyekezne céltudatosan fejleszteni.

Egy mai "átlagos" iskolásgyerek az érettségiig 14 650 órát ül szép fegyelmezetten, jó görbe háttal az iskolapadban, hallhattuk. Ez pedig épp elég ahhoz, hogy a váz- és izomrendszere maradandó "károsodást" szenvedjen - ha nem egészíti ki megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás.

"Ebben (is) nyújt újat a kozármislenyi módszer. Itt mindennap, minden foglalkozáson a gyerekek képességfejlesztésére helyezik a hangsúlyt. Emellett - és itt kapcsolódik be az egyesület, amelyről ez a sportiskolatípus a nevét kapta - igyekszünk az élsport alapjait is megteremteni."

A Kozármislenyben szeptembertől induló három-három első, illetve ötödik osztályban a mindennapos testnevelést - a Nemzeti Alaptanterrvel harmonizálva, de azt kiegészítve - úgy intergrálják az órakeretbe, hogy részleteiben is a minél jobb eredményt szolgálja. Például ha lehet, utolsó órának teszik, így máris mód nyílik a meghosszabbítására.

Emellett itt természetesek lesznek a csoportbontások, a sportágakra szakosodó órákat pedig a testnevelők mellett a Kozármisleny SE edzői gárdája vezeti majd. Az órák emellett is szervesen kapcsolódnak majd a délutáni edzésekhez, így helyben nyílik meg a legmagasabb szintű élsporthoz vezető út is.

Az iskola mindemellett további választási lehetőséget is kínál: aki mégsem szeretné az emelt számú testnevelés órák mellett a plusz tréningeket, az intézmény országosan is elismert színvonalú művészeti képzéséből választhat kedvére valót: akár tánc- vagy zenetanulást.

A projekt anyagi feltételeit firtató kérdés kapcsán az egyik ötletgazda, a sportegyesületi elnök
Feleki Attila kifejtette, hogy Kozármislenyben ez ma nem elsősorban beruházás kérdése, hiszen a szükséges sportlétesítmények mind rendelkezésre állnak. Az óvoda-iskola, a tornaterem, a sportcsarnok, a műfüves csarnok és a szabadtéri pályák komplexuma nemzetközi mércével is megállja a helyét.

Beruházást már csak egy nagyobbat, egy uszodát terveznek, amellyel kiteljesedhet a létesítményellátottság. A projekt sikere tehát alapvetően a hozzáálláson, az akaraton - ahogy az ÖTM képviselői fogalmaztak, a munkán és az alázaton - múlik. És úgy tűnik, a remek infrastruktúra mellett Kozármislenyben ebből sincs hiány.


Képünkön: A sportcsarnok az élsport mellett eddig is kivette a részét a testnevelési órákból és a diáksportból

Sz. Zs., Fotó: www.kozarmisleny.hu