Nekiláttak az új sportkoncepciónak

2009. július 09. csütörtök 18:25

Az utánpótlás- és létesítményhelyzet, a támogatások objektívabb megítélése és a városban űzött sportágak valamiféle rangsorba állítása bizonyult a négy alappillérnek a polgármesterváltás után átszervezett új Sportbizottság első, csütörtök délutáni ülésén. Mindez az év végén lejáró, így megújítandó Pécs városi sportkoncepció keretei között.

Amint arról a közelmúltban beszámoltunk, a Csizi Péter vezette Népjóléti és Sportbizottság sporttal kapcsolatos munkáját a konkrét feladatokra életre hívott eseti bizottság fogja ellátni a jövőben (lásd kapcsolódó írásaink között, jobbra).

Ezek sorában az első jelentős kihívás a 2004-ben megalkotott és az idén decemberben hatályát vesztő 4. Pécsi Sportkoncepció megújítása lesz, amelynek előkészítő ülését tartották meg csütörtök délután a Városháza üléstermében - a rangját dr. Páva Zsolt polgármester köszöntő szavaival is emelve.

A 4. Sportkoncepció letöltéséhez KLIKK IDE!

Az eredetileg tervezett tizenötről végül húszfősre kiterjesztett testületet tizenketten képviselték a nem titkoltan „ismerkedő" jellegűnek kikiáltott első ülésen. A téma fontosságát és a felfokozott érdeklődést jelezte viszont, hogy a bemutatkozó felszólalások rögtön lényegi kérdéseket igyekeztek megragadni.

Több figyelmet és pénzt kell fordítani az utánpótlásra; meg kell határozni, mely sportágakat részesíti előnyben a város, illetve melyek életben maradását kell a piacra bízni; a város sportlétesítményeinek helyzete, benne az újak építésétől a meglévők állagmegóvásáig; a sportegyesületek önkormányzati támogatásának elbírálási szempontjaiból minél jobban kiszűrni a szubjektív elemeket, így szakmaibbá és kiszámíthatóbbá téve a támogatást; meghatározni a profi látványsportra, illetve a helyi fiatalokra építő amatőrsportra fordítandó összeg mostaninál lokálpatriótább arányát - ezek voltak azok a legfontosabb felvetések, amelyekről, ha most csak röviden is, de mint az új Sportkoncepció lényeges elemeiről, szó esett.

Bár egy város sportkoncepciója elsősorban mindig helyi jellegű, a hozzászólásokból kiderült, hogy ugyanakkor fontos országos, sőt nemzetközi harmonizációja, vagyis megfeleltetése az EU-s, illetve országos sportjogszabályoknak, irányelveknek.

A „lényeget" azonban - miközben többen is tettek hasonló értelmű megjegyzéseket - Herbai János, a városi lövészklub elnöke fogalmazta meg, aki szerint „alkothatunk mi e kérdésben papíron nagyot, ám minden koncepció csak annyit ér, amennyit aztán a hétköznapokban megvalósítanak belőle..."

E mondat jelentőségét annak tükrében értékelhetjük igazán, ha tudjuk, hogy a ma érvényben lévő dokumentumban például a létesítményfejlesztés címszó alatti 12, tételesen nevesített nagyprojektből (a milliárdos stadiontól a jég-, torna- és atlétikai csarnokok, uszoda, sportkollégium vagy grundok építéséig bezárólag) nemhogy nem készült el bármelyik is, de egyetlen egynek (!) a megvalósításába sem fogtak bele mind a mai napig.


Képünkön: Csizi Péter elnök köszönti az eseti bizottság tagjait

Sz. Zs.