Öt pécsi focista már járt Eb-n a válogatottal, Gera, Dibusz, Márkvárt léphet a nyomukba

2015. december 11. péntek 11:11

Öt pécsi focista már járt Eb-n a válogatottal, Gera, Dibusz, Márkvárt léphet a nyomukba

A labdarúgó Európa-bajnokságokon eddig öt pécsi kötődésű labdarúgó kapott kisebb-nagyobb szerepet, köztük olyan legendák, mint Rapp Imre és Dunai Antal, aki az 1972-es tornán kiharcolt véleményes tizenegyeséről is beszélt a Pécsi Újság.hu-nak. Jövőre, a franciaországi Eb-n - amelynek sorsolását szombaton tartják - várhatóan gyarapodik a pécsi dicsőséglista, Gera, Dibusz és esetleg Márkvárt is tagja lehet az utazó keretnek. 

Az Európa-bajnokságok története 1960 óta íródik, akkor egészen az elődöntőig oda-visszavágós rendszerben mérkőztek a csapatok. A magyar válogatott az első fordulóban Szovjetunióval került össze és a moszkvai 3-1-es meccs után a Népstadionban is vereséget szenvedett, így kiesett.

A focitörténelem második Európa-bajnokságát 1964-ben rendezték, már harminc nevezővel. A magyar csapat az elődöntőig menetelt, ahol a házigazda Spanyolországgal szemben maradtunk alul hosszabbítás után, majd a bronzmeccsen 3:1-re megvertük Dániát, így megszereztük a válogatott első és eddigi egyetlen bronzérmét Európa-bajnokságon.

A magyar válogatott keretében a '64-es tornán két pécsi érdekeltségű labdarúgó is szerepelt. Solymosi Ernő egy évet töltött a Pécsi Dózsánál, 1972-ben itt fejezte be profi pályafutását. Az EB-n mindössze huszonhárom évesen, de már olimpiai bronzérmesként játszhatott. A selejtezők során négy mérkőzést is végigjátszott, az NDK ellen pedig sorsdöntő pillanatban tizenegyesből volt eredményes. Spanyolországban a bronzmérkőzésen küldte pályára Baróti Lajos szövetségi kapitány, míg Gelei József harmadik számú kapusként nem kapott szerepet a tornán.

Az 1968-as torna már hivatalosan is Európa-bajnokság néven futott, ekkor már csoportmérkőzéseken dőlt el kik jutnak a nyolcaddöntőbe. Magyarország kilenc ponttal végzett az ötös számú csoport első helyén, ám a negyeddöntőben a Szovjetunió a végállomást jelentette. 

A negyedik Európa-bajnokság záró szakaszát 1972-ben Belgiumban rendezték. A magyar válogatott ismét csoportgyőztesként jutott tovább a legjobb nyolc közé, ahol Románia ellen a hazai 1-1 és az idegenbeli 2-2 után, semleges pályán, Belgrádban sikerült 2-1-el továbbjutni.

Az elődöntőben Szovjetunió ellen egy góllal maradtunk alul, míg a bronzmeccsen a házigazda belgák győztek le minket.

A tornán három pécsi kötődésű labdarúgó is részt vett. Konrád János a baranyai megyeszékhelyen kezdett el focizni, tíz évig volt a Pécsi Dózsa profi labdarúgója. A hátvéd 270 mérkőzésen öt gólt szerzett, az EB-n a csoportmérkőzéseken egyszer volt keretben, Norvégia ellen, ám pályára nem lépett.

Három pécsi is a keretben

A hosszú, sikertelen időszak után Norvégiát pótselejtezőn múlta felül a magyar labdarúgó-válogatott, így 2016-ban ott lesz Franciországban az Európa-bajnokság döntő szakaszában.
Bernd Storck szövetségi kapitány keretében jelenleg három pécsi is szerepel, a Fradi kapusa, Dibusz Dénes, az ugyancsak a Ferencvárosban játszó Gera Zoltán, és a Puskás Akadémiát erősítő Márkvárt Dávid. 

Az idén nyáron 77 évesen elhunyt kapuslegenda Rapp Imre szintén tíz évet játszott Pécsett, ahol csaknem háromszáz mérkőzés alatt öt gólt is szerzett tizenegyesből. Az Európa-bajnokságon tagja volt a döntőre utazó keretnek, de nem jutott szóhoz.

Ezzel szemben a profi pályafutását a Pécsi Dózsánál kezdő csatár, Dunai Antal három meccset is végig játszott a csoportkörben, sőt Norvégia ellen gólt is szerzett. A negyeddöntő első mérkőzésén kezdőként, míg a visszavágón csereként bizonyíthatott Románia ellen. A Belgium elleni bronzmeccset szintén végigjátszotta, ám gólt ekkor nem szerzett. Az Eb után egyből lecsapott rá az Újpesti Dózsa, Dunai így négy év után búcsút intett Pécsnek.

- Óriási dolog volt, hogy bejutottunk a döntő legjobb négy csapata közé - emlékezett vissza a Pécsi Újság.hu-nak az egykori pécsi legenda. - A Szovjetunió ellen játszottunk az elődöntőben, ahol kiharcoltam egy tizenegyest, bár szerintem a játékvezető csak kedvelt engem. Az oldalvonal mellett ápoltak, háttal voltam a büntetőnek, így csak vártam, hogy mikor ugrik fel a kispad örömében. Nem ugrott fel senki, kimaradt a büntető, így középkezdés helyett kirúgással folytatódott a meccs. Negyedik helyen zártuk a tornát, de csalódottak nem voltunk. A labdarúgás ma annyira népszerű, hogy már a pingvinek is fociznak, és hosszú idő után végre ismét nagy lehetőség előtt állnak a magyar labdarúgók, akik most Európa és a világ előtt is megmutathatják mire képesek - mondta az egykori csatár, aki persze nagyon szurkol a magyar csapatnak.


Erdélyi Bianka - Fotó: Dittrich Éva