Parádés tollascentrum-avató GALÉRIA!
2009. március 18. szerda 00:17
A Multi Alarm Rt. vezérigazgatója, Zsolt László által megálmodott és tető alá hozott létesítmény - amint már korábban bemutattuk - a sportág világversenyeinek kívánalmait is messzemenően kielégíti. Hogy ezen „apróságok" közül csak kettőt felvillantsunk: a csarnok rövidebb oldalának falai (amellyel a játékosok a pályán szemben állnak), barátságos, „szemvédő" kék színt sugároznak; ugyanígy a pályákat megvilágító lámpatesteket sem közvetlenül a játéktér fölé, hanem a pályák közé függesztették a szabványosan kilenc méter magas mennyezetre, hogy az éppen a plafon felé pillantó játékosnak ne zavarja az erős fény a szemét...
NÉZZE MEG KÉPGALÉRIÁNKAT: KLIKK IDE!
Az ünnepi „bemelegítés" résztvevői közül a magyar ifiválogatottal (amelynek a Multi Alarmból már Németh András, Sátori Dávid, Sátori Laura, Fekete Sára és Szatzker Márton is tagja) megmérkőző osztrák és finn ifjúsági válogatottak Pécsett edzőtáborozó tollaslabdázói a csarnok emeletén kialakított szálláshelyek komfortjáról is meggyőződhettek.
Tollaslabda-történet és játékszabályok dióhéjban
A sportág több ezer éves múlttal büszkélkedhet, a játék elődeit az ókori görögök, kínaiak, japánok, aztékok is játszották már. Az európai arisztokrácia köreiben a 17. századtól indult hódító útjára, Angliában Beauford herceg badmintoni birtokán kezdődött, innen a ma is ismert nemzetközi elnevezése, a badminton. 1934-ben megalakult világszervezetüknek ma 164 ország a tagja. 1992 óta olimpiai sportág. (Érdekesség, hogy az első hivatalos ütés az olimpián egy magyar játékos, Dakó Andrea nevéhez fűződik.) Hazánkba Dániában járó testnevelő tanárok hozták be a '30-as években, az első hivatalos bajnokságot 1960-ban rendezték, a Magyar Tollaslabda Szövetség 1969-ben alakult.
A versenytollaslabda lényege messze áll a strandokon közkedvelt változatétól, ahol a cél általában az, hogy a játékosok minél tovább a levegőben tartsák a labdát. Itt a teniszéhez hasonló vonalazású pályán a feladat úgy átütni a labdát az ellenfél térfelére, hogy az ne tudja visszajuttatni.
A játéktér 13,4 x 5,15 (egyéni) vagy 6,1 (páros) méteres, a háló magassága 1,55 méter. Férfi és női egyéni, páros, valamint vegyespáros versenyszámok léteznek.
Egy mérkőzés két nyert játszmáig, egy játszma 21 pontig tart.
Már a nívósabb felvezető meccsek közé sorolhattuk az aktuális magyar és szlovén egyéni bajnok, Tóth Henrik és Istok Utrasa párharcát - ám az est fénypontját kétségkívül az aktuális világelső, olimpiai ezüstérmes malajziai Li Csong Vej, valamint a tavalyi Európa-bajnok dán Kenneth Jonassen bemutató-meccse jelentette.
Nem szégyen bevallani, e sorok írója nem nevezhető tollaslabda-szakírónak (hiába, Pécsett korábban nem kápráztatták el a nézőket e sportág képviselői...), ám annak megállapításához, hogy kedd este valóban igazi világsztárok páratlanul parádés labdameneteit láthattuk, az avatatlan szem is éppen elegendőnek bizonyult.
Azt már a bemelegítéskor megállapíthatta az igen érdeklődő, a szép megoldásokra fogékonyan reagáló, és a sportág pécsi gyökereihez képest meglepően nagy létszámú publikum (amiről menet közben Zsolt László úgy nyilatkozott, hogy „ne tévesszen meg senkit, a többségük nem pécsi, hanem az ország minden tájáról idesereglett versenyzőkből tevődik össze"), hogy nem akármilyen menetek elé nézünk.
A két labdazseni aztán valóban felvonultatta a játék minden szépségét: a leheletfinom ejtésektől a bombalecsapásokig (utóbbi terén 298 km/órás sebességű labdájával a dán korábban világrekordernek is vallhatta magát...) mindent bevetettek egymás ellen.
Apró adalék a sportág „tőkeigényéhez": a dán már az első 4-5 percben öt új labdát kért - amit forintban ötszázasával kell számolni, merthogy ezen a szinten természetesen nem műanyag diszkonttermékeket püfölnek. A labda tollai hús-vér ludakból származnak, a csúcsminőséget jelzi, hogy egy állat általában csak két (!) olyan tollacskával büszkélkedhet, amely a végső célnak megfelel, azaz úgy tíz libából jön ki egy labda - tessék osztani-szorozni... Ugye, ezek után nem meglepő, hogy a világ tollaslabdagyártó nagyhatalmát (is) úgy hívják: Kína...
Visszatérve a pályára: miközben a látványosabb megoldásokkal rendre a kontinensbajnok rukkolt ki, a játékot végül a maláj fiatalember 2-0-ra (22-20, 21-16) nyerte a dán ellen.
Mindeközben a karzaton egy sokkal inkább szerény, semmint büszke házigazdát láthattunk a lépten-nyomon gratulálók gyűrűjében. Zsolt László a folyamatosan érkező jókívánságokat sorra „továbbpasszolta", mondván, „ez nem rólam, hanem a játékról, a sportról, a gyerekekről, és persze, ma a két világsztárról szól...".
Valóban, tőle sportszerű ezt hallani - de azért e páratlan beruházás kapcsán ezúttal csak idekívánkozik az unalomig ismert mondat, ha befejezetlenül is: ez az ünnepi este nem jöhetett volna létre, ha...
KORÁBBAN ÍRTUK:
Világsztárok avatják a tollascsarnokot
A friss bajnok Multi Alarm SE a profik mellett az amatőr játékosokat is várja
Bár a házigazda Multi Alarm SE játékosai már hetekkel ezelőtt birtokba vették, és a múlt héten a sajtónak is bemutatták már, hivatalosan és ünnepélyesen március 17-én, kedden nyílik meg az ország első igazi tollaslabdacentruma. A jeles alkalomból két igazi világsztár, az aktuális világranglista-vezető és az Európa-bajnok méri össze tudását.
A március 17-ei, egész napos tollasünnep első felvonásaként az osztrák, illetve finn ifjúsági válogatottal mérkőznek meg a pécsi egyesület tollaslabdázói. Az ünnepi megnyitó fénypontjaként este hétkor a világranglista vezetője, az olimpiai ezüstérmes malajziai Li Csong Vej, valamint a tavalyi Európa-bajnok dán Kenneth Jonassen méri össze tudását a nemzetközi szövetség előírásainak megfelelő, kilenc pályával, edzőteremmel és az alkalmi edzőtáborokba érkező játékosok elszállásolására is alkalmas szobákkal bővelkedő álom-sportkomplexumban.
Li Csong Vejt az Ázsiában hihetetlenül népszerű sportág jelenlegi legjobbjának tartják, teljesítménye és tudása alapján a tollaslabda Federerjének nevezik, játéka minden bizonnyal felejthetetlen élményt nyújt majd a rendezvényre kilátogatóknak.
A 34 éves Jonassen - aki korábban 298 km/órával tartotta a lecsapás sebességi világrekordját - jelenleg a dán válogatott játékos-edzője, s a világ egyik legtechnikásabb játékosának tartják.
Világhírű tollaslabdázóval, persze, a Multi Alarm SE is büszkélkedhet, hiszen az indonéz Budisantoso Dariono személyében a földkerekség egyik legelismertebb edzője dirigálja a csapat tréningjeit. Aki korábban már maga is nevelt olimpiai bajnok játékost - a pécsieket pedig alig pár esztendő alatt gyakorlatilag a semmiből előbb a legmagasabb osztályba, majd az idén év elején máris a sportág hazai csúcsára, az I. osztályú csapatbajnokság trónjára vezette.
A Multi Alarm SE az élversenyző-képzés mellett az utánpótlás-nevelés, továbbá a szabadidős tollaslabdázás mellett is elkötelezettnek vallja magát. Ahogy a szakosztályvezető Károlyi Ákos fogalmaz, a Basamalom utcai csarnok kapui az "utcáról betérő", a játékot kipróbálni akaró reménybeli tollaslabdázókat is szívesen látják.
Képünkön: A végül győztes Li Csong Vej (háttal) és Kenneth Jonassen labdamenete
Sz. Zs. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Napos idővel indul a szombat, aztán...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Cserbenhagyásos baleset szemtanúit...
- Hoppál Hunor a tévében pörköl oda a...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Bankjegyekkel teli tárcát talált két...
- Fórumon vitatták volna meg a pécsi...
- Csaknem országszerte kellően...
- Pécsett már maláriát terjesztő és...
- Nemlétező dolgokat árult egy férfi,...