Rátgéberék tarolnak: a társasági adó révén több százmillió érkezik idén a pécsi sportkluboknak

2012. január 22. vasárnap 18:41

Rátgéberék tarolnak: a társasági adó révén több százmillió érkezik idén a pécsi sportkluboknak

Szép summához jut(hat)nak a pécsi egyesületek a társasági adó kedvezményekből. Bár azt a cégek dönthették el, hogy melyik klubot szeretnék támogatni, az egyes sportszövetségeknek előbb jóvá kellett hagyniuk a benyújtott programokat. Ezek értelmében a férfi kosarasok közel harmincmilliót, a PSN Zrt. három sportágra kilencvenet, a Pécs 2010 valamivel több, mint tizenhétmillió forintot zsebelhet be, de a legtöbb pénzt a Rátgéber Kosárlabda Akadémia kapta, ők 130 millió forinttal gazdagodtak. Mint azt Czerpán István, a Pécsi VSK elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, a társasági adóból befolyt pénznek köszönhetően megszűnhetnek a klubok napi megélhetési gondjai.

Több százmillió forint folyt be az elmúlt napokban a pécsi egyesületek kasszájába a társasági adó kedvezmény révén. Mint ismert, a törvény értelmében kevesebb adót kell fizetniük azoknak a vállalkozásoknak, melyek látványsportágak - labdarúgás, kosárlabda, vízilabda, kézilabda, jégkorong - szponzorálására költenek.

A sportszövetségek többsége már elbírálta a kluboktól beérkezett programokat a támogatás elköltésére vonatkozóan, a napokban pedig nyilvánosságra hozták, pontosan mennyi pénz jut az egyesületeknek.  

A pécsi sportágak közül a legnagyobb összeget a kosárlabda nyerte el, az első osztályú férfi csapatot működtető PVSK-Marketing Kft. huszonkilenc milliót, az utánpótlásban jeleskedő PVSK Kosárlabda Szakosztály hetvenmilliót, a Rátgéber Kosárlabda Utánpótlás Akadémia pedig 130 millió forintot nyert el.

Lépésről lépésre

1. A sportklub elkészíti ún. "sportfejlesztési programját" (szakmai és pénzügyi tervét) és ezt elküldi (minden évben) szeptember 15-ig a sportági szakszövetségnek.
2. Amennyiben a programot a szakszövetség jóváhagyja, a klub megkeresi azokat a cégeket, amelyek a társasági adójuk törvényileg lehetséges részét hajlandók ennek a klubnak felajánlani.
3. Ha esetleg a sportklub mégsem tudna összeszedni annyi ígérvényt a cégektől, amennyi a sportfejlesztési program végrehajtásához szükséges, módosíthatja, azaz csökkentheti a program költségvetését (és természetszerűleg magát a program szakmai tartalmát is).
4. A sportklubnak felajánlott társasági adót a szakszövetség más sportklub részére nem csoportosíthatja át, tehát a vállalkozások biztosak lehetnek abban, hogy csak az a klub kaphatja a pénzüket, amelynek valóban szánták.

A vasutas klub a befolyt összeget az utánpótlás fejlesztésére fordítja majd, egyik legfontosabb céljuk a gyereklétszám emelése. Az egyesület a növendékekkel foglalkozó szakemberekre és többek közt a főpályaudvar mellett található kosárlabda csarnok felújítására is áldozna, az átépítés körül azonban még sok a bizonytalanság, egyelőre hiányzik ugyanis az önerő.  

- A társasági adó kedvezménnyel hatalmas lehetőséghez jutott nem csak a PVSK, hanem az egész magyar sport is, hiszen a korábbi években tapasztalt alulfinanszírozottságot felválthatja egy jóval kiegyensúlyozottabb működési mód, a klubok napi megélhetési gondjai megszűnhetnek - szögezte le Czerpán István, a PVSK ügyvezető elnöke.

Úgy véli, a befolyt támogatás miatt az edzőknek ezentúl érdemes lesz a kluboknál maradni, ahelyett, hogy más munkalehetőség után nézzenek, a gyerekek pedig jobb körülmények között sportolhatnak.

Ugyancsak az utánpótlás fejlesztésére fordítja az elnyert mintegy kilencvenmillió forintot a Pécsi Sport Nonprofit (PSN) Zrt. is. A város tulajdonban lévő cég három egyesület (vízilabda, kézilabda, jégkorong) sorsát egyengeti, a pályázatok elbírálása után negyvenötmillió jut a pólós utánpótlásra, negyvenkettő a kéziseknek, a hokisok pedig ötmillióval gazdagodtak.

A támogatás mellé szigorú elszámolási rendszert is kaptak az egyesületek, negyedévente ellenőrzik ugyanis, hogy valóban arra fordították-e a pénzt, amire a pályázatban ígéretet tettek. Az elnyert pénzhez önerőt is fel kell mutatni, az utánpótlás esetén tíz, az eszközbeszerzés esetében harminc, a felnőtt sport esetében pedig ötven százalékot más forrásból kell biztosítani.

Mivel a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) csúszásban van, egyelőre nem lehet tudni, a pécsi focicsapatok mennyi pénzhez jutnak.


Képünkön: kosarazó pécsi gyerekek - ők is jobb körülmények közt edzhetnek ezentúl.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva