Remek pólónyitány a római vb-n

2009. július 20. hétfő 13:58

Remek pólónyitány a római vb-n
Meggyőzően könnyed és nyugodt játékkal, a Kanada felett aratott 9 gólos, hétfői matinés győzelemmel kezdte meg szereplését a római vizes világbajnokságon a magyar férfi vízilabda-válogatott.

Magyarország - Kanada
15-6 (4-1, 4-1, 5-3, 2-1)

Vízilabda-világbajnokság, férfiak, 1. forduló, A csoport.
 
A magyar góldobók: Biros 3, Hosnyánszky, Kiss G., Kis G., Madaras, Varga II. Zs. 2-2, Varga Dániel, Varga Dénes 1-1.

A bemutatkozáshoz kellemesebb riválist keresve se nagyon lelhetett volna Kanada nemzeti együttesénél Kemény Dénes olimpiai bajnoki címvédő, bár időközben részben átalakult csapata.

Az észak-amerikaiak a világpóló középmezőnyének alsó régiójához tartoznak, akik ellen a formacsiszolásra kiválóan alkalmas, edzőmeccs jellegű „gyakorlóórát" tarthatott a magyar válogatott, amely aktuális római ellenfelét 12-3-ra verte a tavalyi, pekingi ötkarikás játékokon.

Varga Dániel már az első támadásból betalált, s ez afféle jeladás is volt, mert innentől kezdve sorozatban hullottak a magyar gólok, ráadásul nemcsak mennyiségileg, de a minőséget tekintve is rendben volt a magyar „találékonyság". Például mindjárt az elején a tetszetősség követelményének is bőséggel eleget tett a háromszoros olimpiai bajnok csapatkapitány, Biros Péter pattintása (2-0), vagy Varga II. Zsolt lefordulásos közeli találata (4-1).

A második játékrészben akkor hördülhetett fel az amúgy erősen foghíjas lelátó népe, amikor a pekingi bajnokok egyike, Hosnyánszky Norbert egészen bravúrosan, úgy a félpályáról (!) ejtett a kanadai kapuba (7-2), bár közvetlenül előtte Biros is így cselekedett - igaz, ő jóval közelebbről.

A nagyszünetet követően a válogatott másik háromszoros olimpiai aranyérmese, Kiss Gergely balkezes bombája minősült különösen mutatósnak (11-3), míg Kis Gábor alakítása a klasszikus magyar centerezés legszebb hagyományait elevenítette fel (13-5).

Szépségdíjas gólokból kijutott a zárónegyedben is, a „tíz közte" állapot létrejöttekor például Madaras Norbert vágta be igen messziről a bal alsó sarokba a labdát, szépségdíjas kapufás gólt szerezve (15-5).

A vége 15-6 lett, amivel az eddigi egymás elleni összecsapások sora jubileumi állomáshoz érkezett: a 25. találkozón is - akár csak az előző 24-en - a magyar válogatott győzött.

A Kemény-legénység második csoportmeccsét szerdán (18:20 ó) Németország együttesével játssza.

KORÁBBAN ÍRTUK:

Jakabos háromszor is úszik a vb-n

Részvételi csúcs, dresszparádé, új rajtkövek a pénteken kezdődő római versenyen

Minden korábbinál nagyobb lesz az indulók száma az úszók, vízilabdázók, műugrók, műúszók és hosszútávúszók világbajnokságán: Rómában 185 országból 2556 sportoló áll rajthoz a július 17. és augusztus 2. között esedékes, sorrendben 13. vizes vb-n. Köztük egyedüli pécsiként Jakabos Zsuzsanna, az ANK úszója.
A nemzetközi szövetség (FINA) közzétett nevezési listája alapján részvételi csúcs várható az öt szakág legjobbjait mozgósító világbajnokságon. Az eddigi rekordot Melbourne tartotta: az ausztráliai vb-n 2007-ben 167 országból 2158-an versenyeztek. Az olasz fővárosban a legnagyobb vizes "osztagot" az úszók alkotják: ebben a szakágban 164 országból csaknem másfél ezren állnak rajthoz.

A műugrók kezdik, az úszók zárják a viadalt

A pénteken kezdődő viadal első napján a műugrás selejtezőit rendezik, a hivatalos megnyitó szombat este 9 órakor kezdődik.

A világbajnokság hivatalos honlapjáért KLIKK IDE!

A női pólóválogatott július 19-én Kína ellen száll először medencébe, a találkozót 9:30-kor rendezik, vagyis ezzel indul a vízilabdatorna a vb-n. Július 21-én este 9-kor az olaszok, két nappal később pedig Üzbegisztán lesz Petrovics Mátyás szövetségi kapitány csapatának ellenfele. A középdöntőt július 25-én, a negyeddöntőt 27-én, az elődöntőt 29-én, a helyosztókat 31-én játsszák.

A római világbajnokságra utazó úszók névsora

Férfiak:
Takács Krisztián (50 gyors, 50 pillangó)
Povázsay Zoltán (100 és 200 gyors)
Bernek Péter (200 és 400 gyors, 200 hát)
Kis Gergő (400 és 800 gyors, 200 és 400 vegyes)
Gyurta Dániel (50, 100 és 200 mell)
Szele Dávid (50 mell)
Cseh László (200 pillangó, 200 és 400 vegyes)
Kovács Norbert (200 pillangó)
4x200 gyorsváltó

Nők:
Dara Eszter (50 és 100 gyors, 50 és 100 pillangó)
Verrasztó Evelyn (100 és 200 gyors, 200 vegyes)
Mutina Ágnes (200 és 400 gyors)
Jakabos Zsuzsanna (200 hát, 200 pillangó, 400 vegyes)
Pecz Réka (100 mell)
Bordás Beatrix (50 pillangó)
Tompa Orsolya (100 pillangó)
Hosszú Katinka (200 pillangó, 200 és 400 vegyes)
4x100 gyorsváltó
4x200 m gyorsváltó
4x100 vegyes váltó

A férfi vízilabda-válogatott július 20-án, hétfőn 10:50-kor kezdi meg szereplését Kanada ellen. A németek elleni csoportmeccset két nappal később 18:20-kor, a Dél-Afrika elleni találkozó pedig július 24-én, pénteken 13:30-kor lesz. Ha Kemény Dénes szövetségi kapitány együttese megnyeri a csoportját, egyből a július 28-ai negyeddöntőbe kerül. Az elődöntőt július 30-án, a döntőt és a bronzmeccset pedig augusztus elsején, szombaton rendezik.

Összesen 16 úszó vesz részt a viadalon, Kiss László szövetségi kapitány szerint a nyolc-nyolc férfi és női indulóból a háromszoros olimpiai ezüstérmes Cseh László mellett Kis Gergő, Gyurta Dániel, Verrasztó Evelyn és Hosszú Katinka esélyes az éremszerzésre.

Az úszóversenyek július 26-án vasárnap kezdődnek. Cseh László július 28-án kedden a 200 méteres pillangóúszás selejtezőiben lesz érdekelt, a szám döntőjét egy nappal később rendezik. A 200 vegyes előfutamait július 29-én, a finálét 30-án rendezik, a 400 vegyes döntője pedig az utolsó napon, augusztus 2-án lesz.

A két vegyesúszó számban Kis Gergő is rajthoz áll. Az ajkai versenyző az első napon, július 26-án 400 méteres gyorson bizonyíthat, a 800 gyors futamait 28-án és 29-én rendezik.

Gyurta Dániel már az első napon vízbe száll, ugyanis július 26-án lesznek a 100 méteres mellúszás elő- és középdöntői, míg a finálét 27-én este rendezik. Az 50 méteres táv versenyeit július 28-án és 29-én, a 200 méteresét pedig július 30-án és 31-én tartják.

A pécsi Jakabos Zsuzsanna három számban is indul. 200 pillangón kezd 29-én, 200 háton folytatja a sort 31-én, majd fő számával, a 400 vegyessel zárja, immár augusztus 2-án.

Bármilyen dresszben úszhatnak a magyarok

A magyar úszók végül mindannyian a saját maguk által választott dresszben versenyezhetnek - közölte a magyar szövetség (MÚSZ). „A csapat létszáma csaknem fele a pekinginek, de sokkal erősebb ez az együttes, ezt a múlt vasárnap befejeződött egri országos bajnokság eredményei is megmutatták - mondta Kiss László.

- A nőknél három, a férfiaknál pedig egy váltót indítunk. Az ob után Debrecenben és Balatonfűzfőn edzőtáboroznak a vb-indulók, együtt az ifjúsági Eb-re készülőkkel egészen a római elutazásig.

Gyárfás Tamás, az MÚSZ elnöke elmondta, hogy az ob után háromórás vitát követően döntött úgy az elnökség, hogy az Arena sportszergyártó céggel fennálló szerződés ellenére mindenki olyan dresszben úszik, amilyenben akar.

Rómában mutatkoznak be az új, „gyorsabb" rajtkövek

Itt használják majd először az új rajtköveket, amelyek tovább segíthetik az úszókat az új rekordok elérésében. A svájci Omega cég által kifejlesztett új eszközt még az olimpia előtt engedélyezte a FINA, és azt „próbaüzemben" ki is próbálhatták az úszók. Az olimpián végül nem alkalmazták az új eszközt, mivel a nemzeti szövetségek nem tudták időben beszerezni azokat a verseny előtti gyakorláshoz.

Az új rajtkövek előre dőlő ék alakot formáznak, ami nagyban segíti a versenyzők elrugaszkodását. Ezekről várhatóan jóval hosszabban tudnak majd repülni a rajtolás után az úszók, mielőtt a vízben csobbannának.

A tökéletes elrugaszkodáshoz egy állítható szögű lábtámaszt is használhatnak majd a versenyzők, így - a sprint futószámok térdelőrajtjához hasonlító - összekuporodott testhelyzetből tudják majd elindítani az elrugaszkodó mozgást.


Képünkön: A kanadai Constantin KUDABA (j) és Dusko DAKIC (b) próbálja megszerezni a labdát SZIVÓS Mártontól (k) a férfi vízilabdatorna 1 fordulójának A-csoportjában játszott Kanada - Magyarország mérkőzésen a Foro Italico sportkomplexumban július 20-án.

Sz. Zs., origo, mti, telesport - Fotó: MTI/EPA/Srdjan Suki