Sportnapközik Pécsett: körkép

2009. július 10. péntek 19:42

Sportnapközik Pécsett: körkép
Július elejével nemcsak hogy minden oktatási intézményben véget ért a tanítás, de az azóta eltelt röpke egy-két hét már arra is bőven elég lehetett, hogy a tanulásban megfáradt diáksereg lassan kissé unatkozni kezdjen, azaz valami hasznosnak tűnő elfoglaltság után nézzen. Ezek közül is az érdekesebbek, egyben hasznosabbak közé sorolhatjuk a különféle sporttáborokat, még inkább sportnapköziket, amelyekből város- és megyeszerte is évről évre bővül a kínálat. A bátrabbak, vagy utazni vágyók számára pedig szerte az országban szinte már felmérhetetlenül bőséges a merítési lehetőség. Az alábbiakban elsősorban a helyi táborokból csemegézünk, de mellékelünk egy sor olyan linket is, amelyek a hazai sporttáborok színe-javát gyűjtik csokorba.

Ha már sport, kezdjük kis „bemelegítéssel": mire is készüljenek gyerekek és szüleik, ha e mozgásra épülő programokra szánják rá magukat, merre induljanak a keresgélés során - és elsősorban milyen sportágat válasszanak?

Utóbbi ugyanis bőséges, és bár a legnépszerűbbek országszerte, így Pécsett is a tenisztáborok, -napközik, focizni, kosarazni, lovagolni, és hogy ne menjünk végig abc-rendben az összes sportágon, akár vadvizi túrázni vagy barlangászkodni is lehet e körben.

Szülők nélkül: egy hétig vagy csak egy napig?

Választhatnak a kedves szülők „ottalvós" és „hazamenős" tábort, budapestit és vidékit, sőt, olyant is, ahová szülőkkel együtt várják a gyerekeket (tini korosztálytól fölfelé kétséges, hogy a gyerekek körében ezeknek nagy sikerük lenne...), vagy a szigorúbbak közül olyant, ahol csak este nyolc és takarodó között szabad hazatelefonálni.

A sportágválasztás égető kérdésen enyhíthetünk azzal is, ha olyan tábort (de napközi is akad ilyen) választunk, ahol többféle sportot is kipróbálhatnak a gyerekek. Ám talán magánál a sportágnál is fontosabb, hogy olyan helyre kerüljön a vakációzó gyerek, ahol nem unatkozhat, ahol folyamatosan és célszerűen lekötik az energiáit. Nem egy olyan tábort is találtunk a sorban, ahol a szervezők további pluszokkal igyekeznek utóbbi feltételnek megfelelni, így a sportot nyelvtanulással, de akár kerámiakészítéssel, origamival és ezer más kiegészítő tevékenységgel kombinálják.

Az általában reggel nyolctól délután négyig-ötig tartó napközik és az ottalvós táborok közti választásnál (a távolságon és persze a pénztárcán túl) fontos szempont, hogy bírja-e majd a gyerek a megszokott környezet, anyu-apu hiányát.

Szakemberek, táboroztatók tapasztalatai szerint egyébként igen, és bár némi honvágy a többségnél mindig föllép, olyan esetekről nemigen hallani, amikor valaki tényleg „hazasírná" magát...

A hozzáértők ugyanakkor azt ajánlják, hogy táborba csak hét-nyolcéves kortól küldjék a gyerekeket, az öt-hatéveseket inkább olyan nyári foglalkozásra írassák be, ahonnan este hazavihetjük őket.

A gyerekek sokkal többet bírnak, mint amit a szülők hisznek

Sok szülő azért választja inkább a biztonságos gyöngyfűzős vagy drámajátékos tábort, mert attól tart, hogy az iskolai tesiórákon kívül nem túl sokat sportoló csemetéje nem bírja majd a megpróbáltatásokat. A tapasztalatok ugyanakkor ennek is ellentmondanak, a tábor közösségében ugyanis, amikor húsz-harminc-negyven másik gyerek csinálja mellette ugyanazt, nem lesz probléma.

A gyerekek edzettebbek, mint a szülők, és úgy fel lehet pörgetni őket, hogy öt perc pihenő után úgy folytatják az utat egy hosszabb túrán is, mintha mi sem történt volna. Bátran engedje el mindenki a gyerekét, mondja a sportpedagógus, hozzátéve azonban, hogy a korábban tényleg kevesebbet mozgó gyerekkel ne rögtön egy edzőtáborban kössünk ki...

Figyeljünk ugyanakkor oda a tábor „személyzetének" szakképzettségére, a létszámra (az nem túl szerencsés, ha egy tanár ötven gyereket felügyel). Arra, hogy a megfelelő mennyiségű (tehát elég is legyen, de ne tehertaxival kelljen a táborba cipelni...) és minőségű felszereléssel indítsuk útnak a gyereket (a naptejen, szúnyogriasztón át a legalapvetőbbnek tűnő kényelmes sportcipőig).

Mindezek betartásával valóban kellemes emlékekkel tér majd haza csemeténk a táborokból. A napköziknél természetesen ugyanez a helyzet, csak „kicsiben", ráadásul annyival egyszerűbb a dolgunk, hogy az estére ismét hazatérő gyerekek hátizsákjába csak az aznapra szükséges holmit kell becsomagolni.

Pécsett a tenisz a legnépszerűbb sportág

Pécsett évek óta a tenisztáborok viszik a prímet, olyan egyesület, klub nincs is, ahol ne szerveznének egész nyáron át egyhetes - többségében napközis, azaz nem táborjellegű - kurzusokat. Mi több, népszerűségüket jelzi, hogy körkérdésünk során akadt hely, ahol a következő hetekre máris telt házat jelentettek - „még egy" gyerek persze mindenhová bármikor befér...

A Makár Tanya Sportcentrumban napközibe és táborba is várják az 5-14 év közötti gyerekeket a hétfőtől péntekig tartó turnusokban. A klub különlegessége, hogy sem a túl erős UV-sugárzás, sem a szakadó eső nem akadály, ilyen esetekben ugyanis a szabadtéri salak helyett a kétezer négyzetméteres sportcsarnokban tartják a foglalkozásokat. A teniszoktatást aerobik, fallabda és úszás egészíti ki, természetesen a megfelelő étkeztetéssel. Csoportok, testvérek számára különféle kedvezményeket is kínálnak, a tanfolyam elvégzéséről minden résztvevőnek oklevelet állítanak ki. Bővebb infó: (06-72) 22-44-00.

Hasonló tenisztáborba, a Diófa utcai E-ON-sporttelepre várja az 5-15 éves gyerekeket a Pécsi Elektromos SE. A már lefutott kurzusok mellett minimum öt fő jelentkezése esetén július 13-17-ig, és augusztus 10-14-ig tartanak még a foglalkozások. A szervezők gondoskodnak a felszerelésről, a kiegészítő programokról (fürdés, úszás, társasjáték) és a napi háromszori étkezésről, a gyerekeket fürdőruhával, törülközővel, papuccsal, sport- és váltóruhával, sportcipővel, naptejjel, baseballsapkával várják. Jelentkezni az alábbi telefonszámon lehet: Mitterhuber Mónika, (06-30) 33-45-450.

A Balokányligetből Uránváros szélére, a Műjégpálya szomszédságába (Veress E. u.) költözött Pécs Városi Tenisz Club a hónap eleji hivatalos megnyitója után a versenyeztetés mellet máris megkezdte a tenisznapközik szervezését is. A július 13-án, 20-án, 27-én induló kurzusokra a Babolat Tenisziskolával közösen várják a 6-18 éves fiatalokat. A több tudásszint szerinti teniszoktatás mellett természetesen itt is számos kiegészítő program (fürdés, társasjáték, vetélkedők), illetve teniszfelszerelés, ajándék póló és napi háromszori étkezés várja a résztvevőket. A két honlapcímen túli infó: Horváth Rita, (06-20) 98-38-593.

A teniszoktatás mellett foci, kosár- és kézilabda, úszás és egyéb játékok várják az óvodásokat-iskolásokat a Bártfa utcai Koncz Teniszcentrumban. A napi program ugyancsak 8-16 óráig tart, és az ebéd is része. Bővebb információ: (06-72) 326-860.

Tenisz mellett foci, lovaglás, sporttánc, extrém sportok, túrázás

A focitáborok között a legrégibb múltra a PVSK nyári táborai kívánkoznak, amelyre 8-12 éves fiúkat várnak a Verseny utcai sporttelepre. A napi edzéseket itt is változatos foci- és egyéb sportprogramokkal (lábtengó, vetélkedők, játékok) színesítik a klub utánpótlásedzői. Érdeklődni az egyhetes turnusok vezetőinél lehet az alábbi számokon: Varga Balázs (06-20) 499-8685; Mészáros Bálint (06-20) 967-7918; Bolboaca Augustin (06-30) 989-7675; Csordás István (06-30) 224-6581.

Mecsextrém: az ínyencfalat

Igazi ínyencprogram várja a gyerekeket egész nyáron az árpád-tetői Mecsextrém Parkban. A kalandtáborok között különféle játékok, versenyek, extrém sportok, lovaglás (lóápolással, felszerszámozással), kincskeresés, kirándulás, túrázás szerepelnek. Az ötnapos, naponta 10-17 óráig tartó foglalkozások kétszeri étkezést (ebéd, uzsonna) tartalmaznak), egy turnusban 15 gyereket várnak, igény esetén akár életkor szerinti csoportokat is szerveznek.

Kuriózum a Mecsextrém szaknapközi, ahol a vadász erdőkerülőtől a vadetetésen, a légpuskás lövészeten, a gyógynövény- és térképismeret elsajátításán túl nordic walking, falmászás, íjászat, ugróiskola a gumiasztalon vagy tájékozódási futás fokozza az izgalmakat. A jelentkezőktől orvosi igazolást kérnek! Bővebb információ: (06-72) 515-927, (06-72) 336-121, (06-70) 455-62-31.

Ugyancsak szerteágazó kínálattal (sportaerobik, standard és latintánc valamint illemtan, kommunikációs tréning, mozgásművészet, akrobatika, kreatív mozgások, lovaglás, íjászat, elsősegélynyújtás, szabadprogramok) rukkol elő a Bio-ritmus sporttábor a Pécsbányatelepi Közösségi Házban. A július 13-20-27-én induló turnusokban naponta 7:30-tól 18 óráig tartanak a foglalkozások, és az egészséges életmódra nevelés jegyében az ebédet is bioételekből állítják össze. Hetente egyszer egész napos kirándulás indul a közeli turistaútvonalakon. Bővebb információ kérhető délutánonként személyesen a Pécsbányatelepi Közösségi Házban (Pécs Gesztenyés u. 17); telefonon (06-72) 215-985; vagy e-mailben ([email protected]).

Orfű: csak egy ugrásnyira a megyeszékhelytől

Igazi tábori hangulatban várja a nyolc év fölötti gyerekeket az Orfű melletti Rácz Tanya lovas és kalandtábora. A vasárnap délutáni érkezés után máris indul a program, amely a tanyával való ismerkedéssel kezdődik. A következő héten aztán lovaglással, kocsikázással, gyalogtúrával (az orfűi Malommúzeumba), kenyérsütéssel-, lángosevéssel, strandolással (a tanya úszómedencéjében), szamárfogat-hajtással, íjászattal, billiárddal, ping-ponggal, különféle vetélkedőkkel, röplabdával, kézműves foglalkozásokkal, éjszakai vadleséssel, bátorságpróbával, abaligeti barlangtúrával, horgászattal, kötélhágcsó-mászással, magyar őshonos háziállatok bemutatásával, alpesi kötélpálya-gyakorlatokkal egészül ki, végül tábortüzes búcsúesttel zárul a szombat délelőtti hazautazás előtt. Elhelyezés: 2-3-6-7 ágyas turistaszobákban (mosdó a szobákban, zuhanyzó és mellékhelyiség a folyosón), a teljes ellátás napi négyszeri étkezést takar. Érdeklődni az internet mellett a (06-72) 498-459-es telefonon lehet.

Ugyancsak Orfűn, a Sporttáborban várja a tíz évesnél idősebbeket augusztus 9-15 között a Pécsi Ifjúsági Ház valamint az Eurodance Tánc és Modellstúdió immár 17. országos tánctábora. A jazz-tréning, show-tánc, hip-hop-street, musical-foglalkozásokat országosan ismert tánctanárok vezetik. A napi tánctréningek mellett ismerkedési est, asztalitenisz-bajnokság, kosárlabdameccs, tábortűz , táncbemutató az orfűi strandon, vagy Pécsett a főtéren szerepel műsoron. Szállás 4-6-8-10-12 ágyas szobákban, kőházban, ebéd-vacsora az árban. További információ: Rovó Attila (20) 946-7773, Viktóriusz Barbara (70) 543-3425.

Orfűi Sporttábor - „üresen" is bérelhető

Az előbb említett tánctábornak is otthont adó Orfűi Sporttábor nemcsak kínál, de vár is programokat, azaz a létesítmény különféle sport- és edzőtáborok házigazdaszerepét is vállalja. A 8000 négyzetméteres létesítmény a Pécsi-tó partján fekszik, kiépített sportpályákkal, csónakkikötővel, tornateremmel, tűzrakóhellyel 100 fő vendéglátására alkalmas 4-6-8-10-12 fős szobákkal. A részletes feltételekről információ: Bódis Imréné (30) 444-84-88, vagy (72) 500-480.

Lovas és íjásztáborok Bólyban

A nyár folyamán Bólyban több sportos tábor is kínálja magát az érdeklődő gyermekeknek, fiataloknak. A lovastábor házigazdája a Csemete Lovasiskola - további felvilágosítással szolgál Marosi András: (20) 444-3072. A lovasíjásztábor július 12-17-ig tart, folyamatosan látogatható ugyanakkor a lovas és íjász szakkör, amelyet a Szabó Lovarda szervez. (Infó: Szabó Judit, (20) 374-2823).

„Hódító hód" kenutúrák Gemencen

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság túrája során kenukkal bejárható a valamikor a főágat adó, vadregényes Vén-Duna. A résztvevők megismerkedhetnek a területen élő hódok életmódjával, megcsodálhatják a folyóparti ártéri erdőt, és az itt élő vízimadarakat. A maximális létszám 20 fő, ezért előzetes jelentkezés szükséges. A túra hossza 8 kilométer, időtartama kb. 3 óra. Indulási időpontok: július 25., augusztus 8.. Információ, jelentkezés: DDNP, Pécs, Tettye tér 9. Telefon: (30) 377-3388, (30) 405-4571.

Zsolnay-kosártábor a Balatonon

Két turnusban, július 12-18, majd július 19-25. között várja a fiatalokat az egykori jeles pécsi kosárlabdázó, Zsolnay Gyöngyi kosárlabdatábora. Szállás szép környezetben, színvonalas, 6-8 fős szobákban. Cím: Siófok, Kele u. 33. Ellátás: napi háromszori étkezés a kiváló konyhájú Morva étteremben. Edzések: kezdők és haladók részére, tudásszint szerint csoportokra bontva napi 2 edzés. A programban streetball bajnokság, 3-3-as játék, strandolás, sztárvendégek érkezése is szerepel, minden turnus végén megjutalmazzák "A hét játékosát".

Képünkön: A régióban évek óta a nyári tenisztáborok a legnépszerűbbek

Sz. Zs.