Sporttal az integrációért - találkozó Harkányban

2009. augusztus 25. kedd 10:24

Bár az integráció és az esélyegyenlőség az Európai Unió alapvető elvei közé tartoznak, számos európai országban a különböző fogyatékossággal élő emberek társadalmi integrációja még nem valósult meg teljes mértékben. Projektünk célja egyrészt, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékkal élők szükségleteire, másrészt, hogy megismertesse a fogyatékossággal élőkkel a számukra elérhető lehetőségeket. A rendezvény lehetővé teszi a fogyatékossággal élők helyzetének nemzetközi összehasonlítását és tapasztalatcserét a különböző országokból érkező szakemberek és résztvevők között.

A sport egy lehetőség a fogyatékossággal élők társadalmi integrációjának elősegítésére. Emelett számos más előnyt biztosít a fogyatékossággal élők számára, legyen az szellemi vagy testi fogyatékosság. A fogyatékkal élők hajlamosak a társadalomtól és társas kapcsolatoktól elzárkózni, így próbálják az esetleges diszkriminációból fakadó negatív élményeket elkerülni. Ez azonban hosszú távon az emberi kapcsolatok elvesztéséhez, szociális kapcsolatrendszerük beszűküléséhez vezet, amely kihat egészségi állapotukra is.

A másik oldalon mindez azt eredményezi, hogy az egészséges társadalom számára kevésbé lesz megszokott a mozgássérültek vagy egyéb fogyatékkal elők jelenléte, mely hátráltatja az elfogadás, a tolerancia és az előítéletmentesség kialakulását és még nehezebbé teszi azon fogyatékosok helyzetét, akik nem hajlandóak a világtól elzárkózva élni. Ez egy valódi ördögi kör.

A sport, a mozgás szabaddá tesz és kikapcsol, megszabadít a félelmektől és gátlásoktól és lehetővé teszi új társas kapcsolatok kialakítását. A fogyatékosság gyakran a kontoll érzésének elvesztésével, alcsony önértékeléssel és az én-hatékonyság érzés csökkenésével jár együtt. A teljesítmény a sportban elősegíti a pozitív önértékelés kialakulását és a test feletti kontroll érzésének visszanyerését. Bármilyen fizikai aktivitás nagymértékben javítja a testi funkciókat a jobb mozgáskoordináció és erőnlét elérése által.

A fogyatékosság nem csak egy az egyénhez köthető tulajdonság, hanem egy komplex társadalmi jelenség, tehát a probléma kezelése sem csupán az egyén feladata, hanem társadalmi összefogásra van szükség. Tapasztalataink szerint a fogyatékosság sokszor pénzügyi problémát is jelent. Egy fogyatékos gyerek, családtag gyakran a család anyagi helyzetének romlását vonja maga után a magas járulékos költségek révén. Ilyen körülmények között a költséges mozgássérült sportolási lehetőségeket sok család nem engedheti meg magának. Ez egy újabb ördögi kör.

A 3 napos projekt a következő programokat tartalmazza:

1. nap:
Konferencia: előadások és vitafórum a fogyatékkal élők helyzetéről és lehetőségeiről a Visegrádi államokban. A meghívottak között lesznek döntéshozók és politikusok a szociális és egészségügyi szférából, civil szervezetek képviselői, szociális munkások, egészségügyi dolgozók és az érintettek. A konferencia végén megjelentetünk egy felhívást, mely a fogyatékkal elők helyzetének javítását előirányzó, a konferencia eredményeképpen megfogalmazott célkitűzéseket tartalmazza.
Sporteszköz bemutató: mozgássérültek számára kifejlesztett sporteszközök bemutatója. A kiállítás során a résztvevők megtekinthetik, hogy milyen sporteszközök állnak rendelkezésre, a gyártók és fejlesztők pedig bemutathatják fejlesztéseiket és visszajelzést kaphatnak a felhasználóktól.
Délután sport programok

2-3. nap:
Sport programok: a programok között szerepel:

• biciklizés (speciálisan mozgássérültek részére kifejlesztett trike-okkal),
• íjászat,
• lovaglás
• és úszás a Harkányi Gyógyfürdő sport medencéjében és fürdés a harkányi gyógyvízben (a fürdő vize különösen alkalmas mozgásszervi megbetegedések kezelésére).

A projekt során a résztvevők kipróbálhatnak különböző típusú sportokat és kiválaszthatják a számukra a megfelelőt, tesztelhetik képességeiket. Arra kívánjuk bíztatni a résztvevőket, hogy arra koncentráljanak, amire képesek, mivel a fogyatékosság számunkra nem a megfosztottság jelzője, hanem egy más állapot, melyben más típusú képességek kibontakoztatására van szükség és lehetőség. A programokon a különböző országokból érkező mozgássérült résztvevők és kísérőik együtt vesznek részt.
A program zárásaként egy bicikliversenyt szervezünk.

Résztvevők:
A program résztvevői olyan mozgássérültek, akiknek az állapota lehetővé teszi a tervezett sporttevékenységeken való részvételt. A programok nyitottak családtagok, kísérők és egyéb érdeklődők számára is.

Dátum: 2009. augusztus 26-28.

Helyszín:
Harkány városa (Dél-Magyarország, Pécs közelében) ideális helyszín a rendezvény számára. Újonnan épített bicikliúttal, termálfürdővel és rehabilitációs központtal rendelkezik, szép természeti környezetben fekszik.

Szervező:
Free Mobility Egyesület a Mozgássérültek Szabadabb Mozgásáért
7621 Pécs, Megye u. 21.
www.freemobility.hu

A program

Augusztus 27. (csütörtök)
(Helyszín: Arzenál Motel)

10:00 - 12:00 bicikli, íjászat, lovaglás, torna
12:00 - 13:00 ebéd
14:00 - 17:00 bicikli
íjászat
kézműves bemutató és foglalkozások (bőrdíszmű, karikásostor bemutató, süteménysütés)
lovaglás
hőlégballon
torna

Közreműködők: Mosonyi Éva, népművész
Stirling Zsolt, grafikus
Vata Emil, tervező

Apró Paták Lovas Sport Egyesület
NBG Játékparkok Bt.
Notheisz Ballon Kft. Pécs
Szabolcs Fejedelem Hagyományőrző Egyesület

2009. augusztus 28. (péntek)

9:00 reggeli
10:00 - 13:00 fürdés és vízitorna a Harkányi Gyógyfürdőben
11:00 - 11:20 vízitorna (gyógymedence)
13:00 - 14:00 ebéd
14:00 - 16:00 fürdés a Harkányi Gyógyfürdőben vagy hazautazás

www.freemobility.hu