Súlyt helyeznek a fejlesztésekre

2009. május 08. péntek 23:58

Ahogy más sportágakban sem, súlyemelésben pedig végkép nem lehet pecek alatt, a semmiből eredményt elérni, így a közelmúlt aranyai kétségkívül a korábbi szakmai munka sikerét dicsérik. Az viszont tagadhatatlan, hogy Gyurkovics Ferenc (vissza)érkeztével alaposan felbolydult az élet a Pécsi Súlyemelő SE háza táján - pedig az új ötletek nagyobb részének megvalósítása még a jövő feladata.

Nem is olyan régen számoltunk be róla (lásd csatolt írásunkat, jobbra), hogy a sokszoros magyar bajnok, vb-6., majd athéni ezüstjétől doppingvétség miatt megfosztott Gyurkovics Ferenc (képünkön) „kétszeres" visszatérését fontolgatja.

Egyrészt szeretett sportágához, a súlyemeléshez, másrészt pályafutása kezdeti állomására, Pécsre. Előbbire - legalábbis hivatalosan, hiszen versenyen kívül már emelgeti a tárcsákat, és ahogy fogalmaz, az eredmények bizakodásra adnak alapot - a szövetség állásfoglalása szerint az év végéig még várnia kell.

A diákok és a veteránok között is az élen

A közelmúltban több viadalon is érmes - mi több, aranyérmes - helyen végeztek a pécsi súlyemelők. Az országos egyetemi bajnokságon Resz Anita (PSE, Kaposvári Egyetem) az 58 kilósok között az 1. helyen végzett (49 kg szakítás, 59 kg lökés); Biczó Dániel a 85 kilósok között, az utolsó fogásig az aranyért is versenyben, a 3. lett (76, 108).
A Diákolimpián az ifi Eb-re is pályázó Kozma Dávid (4. kcs., 77 kg) összetettben aranyérmet szerzett (98, 119).
A veterán ob különleges sikerével büszkélkedhet Pozsgai Attila. Az egykor kitűnő PEAC-os súlyemelő ugyanis negyven évnyi kihagyás és két infarktus után (!) tért vissza, és bizonyult egyből a 60-69 évesek mezőnyében (és a 69 kilós súlycsoportban) a legjobbnak (35, 45 kg). Ugyanezen a viadalon Ferenczi József (40-44 év, 85 kg - 100+125 kg) szintén a dobogó tetejére állhatott az eredményhirdetésen.

A pécsi TÁSI-súlyemelőteremben viszont - ahogy saját magát nevezi, amolyan klubmenedzserként - már hetente megfordul, és Fehér Márton vezetőedzővel közösen a sportág megújításán, népszerűsítésén munkálkodik. A szakmai alapok kitűnőek - néhai Viczay Alajos életművéből ma is bátran építkezhetnek - ám az „eladhatóság" terén van még hová fejlődniük.

Tesznek is érte - első, logikus lépésként például „szállásadójuk", a TÁSI felé nyitottak, amellyel stratégia megállapodást kötöttek. Ennek eredményeként már ettől a tanévtől szerepel a Sportiskola választható sportágai között a súlyemelés is, és főként a felső tagozatos fiúk között máris népszerűségnek örvendenek a heti egy-kétszeri foglalkozások.

Ahogy a két sportvezető fogalmaz, saját utánpótlásbázisuk növelése érdekében (ma nagyjából negyvenen „birkóznak" rendszeresen a vasakkal) emellett az Ormánságban már szerveznek egy társegyesületet, de Pécsett is tudnak még fogadni újabb gyerekeket.

A csarnok felszereltségét egyöntetűen európai szintűnek minősítik - a méretek ugyan behatároltak, ám ugyancsak a TÁSI jóvoltából pár szomszédos épületrészt nagyobb rendezvény esetén még belakhatnak, teszik hozzá. Erre hamarosan valóban sor kerülhet, hiszen már az ősszel a közönség elé szeretnének lépni egy rangos országos kupa házigazdájaként.
Emellett más sportágakkal is a kapcsolatfelvételre törekszenek. Amint Fehér Márton mondja, a dinamikus erőfejlesztés csaknem minden sportág alapja, és a tapasztalatok szerint például labdarúgók, kézi- és kosárlabdázók számára is sokkal hasznosabb és eredményesebb, ha a konditermek „gépi maszatolása" helyett a nyers vassal és a klasszikus mozdulatokkal igyekeznek az izomzatot megdolgoztatni.

Sz. Zs.