Új birkózócsarnokot építenének az egyetemen, újraélesztenék a sportágat
2016. december 14. szerda 17:01
A pécsi városházán ülésezett szerdán a Magyar Birkózó Szövetség elnöksége, amelyen elhangzott, hogy a Pécsi Tudományegyetemen egy új birkózócsarnokot építenének, ezzel is segítve a Baranyában egykoron sikeres sportág újraélesztését. A szövetség nyolcvanmillióval támogatja a terv megvalósítását.
Az eseményen Páva Zsolt, Pécs polgármestere köszöntőjében kiemelte, az utóbbi időben nagyon szép sikerek születtek a megyei birkózásban. Klubok alakultak újjá, a fiatalok közül sok új tehetség jelentkezett, sikerült nem pécsi sportolókat leigazolni, akik már a városban folytatják a birkózást. Felidézte, hogy Pécs korábban jelentős bázisa volt a magyar birkózósportnak, edzőlegendák dolgoztak itt, kiemelkedő versenyzők nőttek fel. Kijelentette, hogy olyan fejlesztések vannak küszöbön a birkózás infrastruktúrájában, amelyek szintén arra mutatnak, hogy a sport ismét a régi fényében tündökölhet a városban.
Németh Szilárd (képünkön), a Magyar Birkózó Szövetség elnöke örömét fejezte ki amiatt, hogy Pécsett ismét megvetette a lábát a birkózás. Véleménye szerint ebben a Pécsi Tudományegyetemnek is nagy szerepe van ebben, hiszen Jenei Zoltán kancellár támogatásával tervbe vették egy csarnok építését. Kijelentette, ez nagyon jó kezdeményezés ahhoz, hogy Pécsett újraélesszék a sportot, ezért a szövetség a teremfejlesztési alapból 80 millió forinttal támogatja.
Emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltás környékén körülbelül egymillió igazolt sportoló volt, 2010-re viszont ez a szám a tizedére csökkent. Napjainkban több mint kétszázezer sportoló gyerek van, aki licensszel rendelkezik és rendszeresen jár edzeni és versenyezni. Ennek örömére bejelentette, hogy a budapesti birkózó világbajnokságon ötödik helyezett Galambos Ramóna is Pécsre igazolt.
Kuller József, a Baranya Megyei Birkózó Szövetség elnöke hangsúlyozta, a polgármester és az egyetem is hatalmas részt vállalt abban, hogy ismét legyen a városban a helyi tradíciókhoz illő birkózás. Megemlítette, hogy a sport Baranyában az elmúlt 25 évben csak morzsákat kapott, Pécsett szinte a megszűnés szélére sodródott. A baranyai elnök mégis azt gondolja, hogy a probléma megoldható, ha egyidejűleg sikerül orvosolni a személyi, tárgyi és dologi feltételeket, vagyis edzőt, termet, pénzt kell biztosítani.
A cél elsősorban az, hogy a gyerekeket a birkózóterembe csábítsák és ott is tartsák, ehhez a hagyományos toborzás modellek megtartása mellett már a szülőket is meg kívánják szólítani. Kuller József elmondta, a hazai és az egyetemi birkózásnak is az az érdeke, hogy a megyeszékhelyek, mint Pécs, elbírjon több egyesületet, több szakosztályt és azokban több száz gyerek versenyezzen és ismerkedjen a birkózással.
Úgy fogalmazott, ha adott helyen jó edző van, közös összefogással meglehet tölteni a birkózótermeket, nemcsak Pécsett, de Bólytól Szentlőrincig, Harkánytól-Komlóig szerte a megyében.
Hangsúlyozta, hogy a készülő csarnok állami telken, a Magyar Birkózó Szövetség által nyújtott létesítményfejlesztési támogatásból, esetleg a kancellária részéről hozzátett szintén állami pénzből, az egyetem területén épül meg.
A birkózócsarnok ötletét az elnökség egyhangúan megszavazta.
Kiss Alexandra - Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- "A mohácsi romák becsületesen élnek...
- Hárommillió forintos adománnyal...
- Jön a tavasz? Tizenöt fok is lehet...
- Ritka vendég látogatott meg egy...
- Koncertekkel emlékeznek a...
- Tömegbaleset miatt lezárták...
- Mohács környéki házakat fosztogatott...
- Bánki Erik: labdarúgásunknak dicső...
- Most úgy tűnik, kimaradunk a péntekre...
- Megrongálta a határzárat két migráns...