Újmecsekalján és Mislenyben egy darabig még nem lesz vénaszkenner
2014. július 09. szerda 14:13

Mint egy sci-fi-ben. A sporttörvény hetekben elfogadott módosítása révén a sportrendezvény-szervezőknek joguk lesz ujj-vagy vénalenyomat, de akár íriszkép alapján is azonosítani a szurkolókat, akiket aztán rendbontás esetén az úgynevezett biometrikus sablon alapján tilthatnak ki. Halász Gábor, a PMFC klubigazgatója munkatársunknak úgy nyilatkozott, a pécsi stadionba továbbra is a név és a születési adatok megadásával lehet bejutni. Kozármislenyben sem lesz vénaszkenner.
A vénalenyomatos rendszert a Ferencváros új stadionjában viszont már bevezették. A zöld-fehér klub drukkerei így már csak úgy vehetnek jegyet vagy bérletet, ha tenyerük vénahálózatáról - egy magyar találmány révén - lenyomatot vesznek. Később a belépéskor már csak a tenyerüket kell az érzékelő elé tenni és (ha jegyet vettek) már nyílik is a kapu.
Központi adatbázis?
Jelenleg több magyar stadionban is a pécsihez hasonló beléptetési rendszer működik, azaz csak név és a születési adatok megadásával lehet bejutni a meccsre. A tapasztalatok szerint ennek ellenére, ha valaki - tegyük fel -, Újmecsekalján huligánkodik, attól az újpesti stadionba még válthat jegyet.
Kérdés, hogy a biometrikus rendszer révén változik-e a helyzet?
- Látható, hogy a jogszabályváltozások mögött a központosítási szándék húzódik meg. Így a jövőben vélhetően olyan rendszer működik majd, amely lehetővé teszi, hogy ha valaki a pécsi stadionban követett el rendbontást, akkor más városokban lévő sportlétesítményekből is kitiltható legyen - vázolta Feleki Attila.
A pécsi szurkolóknak - egyelőre legalábbis - nem kell hasonló procedúrán átesniük, az újmecsekaljai stadionban ugyanis nem változik a belépés rendje.
- Pécsett az elmúlt idényben is a név, valamint a születési dátum megadásával lehetett részt venni a mérkőzésen. Ez a rendszer az új idényben sem változik. Ennek köszönhetően gyorsan kiszűrhetők, akiket esetleg kitiltottak a stadionból - mondta el érdeklődésünkre Halász Gábor, a Pécsi MFC klubigazgatója.
Hozzátette: hamarosan befejeződik a kamerarendszer telepítése is, „amely révén gyakorlatilag az egész stadion szemmel tartható, így a rendbontókat lényegesen könnyebb lesz azonosítani, a felvételek pedig bizonyítékként szolgálhatnak majd".
Szinte biztosra vehető, hogy a Kozármislenynél sem vezetnek be biometrikus azonosítást.
- Az alacsonyabb osztályokban aligha alkalmazzák majd a vénaszkennert vagy éppen az íriszkép-leolvasót, hiszen a jelenlegi helyzetben még a legtöbb NB I-es klubnál sincsenek meg az ehhez szükséges feltételek - fogalmazott Feleki Attila, az ősszel a harmadosztályban induló Kozármisleny FC elnök-tulajdonosa.
A Fradi keménymagja berágott
Klubvezető szerint egyelőre csak a törvényi lehetőségét adták meg a rendszer bevezetésének, kötelezettségeket nem tartalmaz a jogszabály.
Szerettük volna kikérni Bánki Erik, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségi tagjának véleményét is, akitől többek közt arra voltunk kíváncsiak, mennyibe kerül a biometrikus rendszer kiépítése és várható-e, hogy a legtöbb magyar stadionban bevezetik ezt? A Mohácsról elszármazott politikust azonban cikkünk megjelenéséig többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült elérnünk.
Képünkön: beléptetés Újmecsekalján.
Palotás P. - Fotó:Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Elhunyt a pécsi edzőfejedelem, Garami...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...
- Lesodródott az útról és árokba borult...
- Baranyában is támadnak a kullancsok -...
- Vége az ünnepnek, nekivágnak...
- Szombaton helyezik végső nyugalomra...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Villámlásra, jégesőre figyelmeztetnek...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Pécs is bekerült Európa kulturális és...