Universiade: Ötödikek a pólósok

2009. július 13. hétfő 10:33

Universiade: Ötödikek a pólósok
Az Universiade befejező napján, vasárnap 9-8-ra nyertek a magyar férfi vízipólósok az Egye­sült Ál­la­mok vá­lo­ga­tott­ja el­len. Az Ambrus Tamás pécsi edző által irányított csapat így is csak az ötödik lett.

A szakvezető szerint nézőpont kérdése, jó-e az ötödik hely, avagy sem. A magyar vízilabdasport szempontjából nem, ám a hat meccsükből ötöt így is megnyertek a srácok. A négy közé jutásért Görögországgal csatáztak, s ez a meccs kulcsfontosságú volt Ambrus szerint.

Mint a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, a mérkőzésen retorzió nélkül hagyta az ausztrál bíró a hellének szabálytalankodásait, még az is megtorlás nélkül maradt, hogy Hegedűs Gábornak, a csapat egyik legjobbjának arccsontját törték a medencében.

A belgrádi torna hangulatáról a szervezésről is kérdeztük az edzőt, aki szerint minőségi, már-már olimpiai szintű volt a kiszolgálás; egyedül a háromezer ember egyidejű étkeztetése okozott gondot az Universiade első napjaiban. A meccseken általában szép számú lelkes tömeg, főként természetesen szerbek várták a sportolókat.


KORÁBBAN ÍRTUK:

Universiade: győztes nőifocibúcsú

A pécsi játékosokkal fölálló labdarúgók a 13., a kosarasok a 12., helyen zártak

Két pécsi érdekeltségű együttes is pénteken fejezte be belgrádi szereplését az Universiadén: A Füzy Ákos vezette női kosárlabda-válogatott újabb vereségével a 12. lett, míg a focistahölgyek búcsúgyőzelmükkel a 13. helyen zártak. A pólós férfiak az 5. helyért folytathatják a küzdelmet.

A MiZo-Pécs 2010 játékosai közül Somogyi Andreát soraiban tudó magyar női kosárlabdacsapat 81-67-re kikapott a házigazda szerbektől a 11. helyért lejátszott mérkőzésen, így a 12. helyen fejezte be az Universiadét.

Ugyancsak utolsó öszecsapását vívta a női labdarúgócsapat, amelyben ezúttal mindkét PMFC-s futballista, Godvár Katalin (képünkön) és Röhberg Zsanett is szerephez jutott. A helyosztók során a magyar lányok az írekkel kerültek párba a 13-14. helyezésért.

Félidőben még döntetlen volt a párharc állása, a találkozó második felében azonban csak a magyarok tudtak eredményesek lenni, így a 3-2-re megnyert találkozóval Tóth Gabrielláéké lett az előkelőbb pozíció.

A magyar férfi vízilabda-válogatott az Egyesült Államokkal az ötödik helyért játszhat a folytatásban, miután pénteken 13-11-re győzött Oroszország ellen.

A PEAC-os kapitány, Ács Pongrác által irányított és két pécsi sportolóval felálló asztaliteniszezők a csapatversenyben a Kínától elszenvedett vereséggel az 5. helyen zártak. Párosban az ugyancsak pécsi színeket képviselő Jakab János és Zwickl Dániel az 5., míg a Zombori, Molnár kettős a 6. helyen végzett.


KORÁBBAN ÍRTUK:

Universiade: Pál Edina százon a 16.

A középdöntőig jutott a PVSK futója - a pólósok nem kerültek a négy közé

Nem sikerült a legjobb négy közé jutnia a magyar férfi vízilabda-válogatottnak a belgrádi Universiadén, miután a szerdai játéknapon nagy küzdelemben 8-7-es vereséget szenvedett Görögországtól (Ambrus Tamás csapatában az ugyancsak PVSK-s Gárdonyi András védett). Pál Edina, a PVSK atlétája százméteres síkfutásban a 16. helyen zárt. A kosarashölgyek kikaptak Kínától (a pécsi Somogyi Andrea két triplát dobott), így a 11. helyért folytathatják.

A vízilabdázók negyeddöntős összecsapásán ráadásul az egri Hegedüs Gábor a mérkőzés harmadik percében súlyos arcsérülést szenvedett. A magyar küldöttség tájékoztatása szerint a játékosnak eltört az arccsontja, és még szerda este megműtik a belgrádi katonai kórházban. A gyógyulása várhatóan három-négy hónapig tart majd.

A találkozó jegyzőkönyvéért KLIKK IDE!

Pál Edina egy századdal jobbat futott a vártnál

A férfipólósokon kívüli egyetlen PVSK-s Universiade-szereplő, Pál Edina a 100 méteres síkfutás keddi előfutamából futamharmadikként, 11,94 másodperces idővel jutott tovább a szerda esti középdöntőbe.

Itt tovább javított előző napi idején, ám a 11,87 így sem volt elég a fináléba kerüléshez - ehhez 11,61-re lett volna szükség. A PVSK fiatal tehetsége azonban így is elégedett lehet eredményével (ahogy hasonlóképpen nyilatkozott edzője, Gáspár Gábor is), hiszen a belgrádi utazás előtt azt mondta, 11,88-as idővel már kiegyezne, ezt pedig egy századdal túl is teljesítette.

Magyar szempontból búcsúsorozat volt cselgáncsban és gerelyhajításban is: valamennyi, szerdán érdekelt dzsúdós - Csoknyai László (81 kg), Madarász Tamás (90 kg) és Bősz Anett (70 kg) - érem nélkül fejezte be szereplését. Török Krisztián 70,69 méteres dobással a 16. helyen végzett a gerelyhajítás selejtezőjében, így nem jutott döntőbe.

Kikaptak Kínától a női kosarasok

A kosaras hölgyek három győzelem után szerdán 76-64-re kikaptak Kínától, így a 11-12. helyért játszhatnak pénteken. A válogatott elfáradt a korábbi két végjáték-győzelme után. Főleg fejben, játékszervezésben voltak problémáink, 8-0-al indított Kína.

Az első negyed magyar zavarát 30 ponttal „köszönte meg" a kínai csapat az első negyedben. Később aztán a cserék nyomán felzárkóztunk, de centerjátékra építő ellenfél remekül használta ki a négyes-ötös poszton meglévő előnyét, s azt, hogy a magyarok magasai, Vincze és Gadnai sérülés miatt hiányoztak. Hua Lin alaposan megszórt bennünket, 33 pontja mellé 14 lepattanót is lekapott, jellemző volt, hogy 48-30-ra nyerte az ellenfél a lepattanóharcot. A szünetre 40-29 állt a táblán, ami lehetett volna sokkal szorosabb is, ha pontosabban célzunk a végén a ziccerekben.

Kiváló harmadik negyedet produkáltunk, amely nyomán majdnem annyi magyar kosár esett, mint az előző két negyedben együttvéve. A záró periódusra elfogyott válogatottunk, melyben Vida 22/6, és Szavercsenko 12 ponttal érte el a legtöbb kosarunkat, a pécsi Somogyi Andrea két triplát szerzett.

Füzy Ákos csapata pénteken a 11-12. helyért Szerbiával fog csatázni.

KORÁBBAN ÍRTUK:

Universiade: Peterdi 10., Losonczi 24.

Jól szerepeltek a pécsi vívók, a PTE-nek szerzett bronzérmet a paksi Bor BarnaA Belgrádban folyó 25. Nyári Universiadén a PTE-PEAC-PVSE két párbajtőrözője is képviselte a pécsi vívósportot, és mindketten előkelő helyen végeztek a 24 nemzet 94 sportolóját felvonultató mezőnyben. Az asztaliteniszezők közül a 64 között búcsúzott a PEAC-os Zwickl dániel. Pécsi kötődésű bronzérmet szerzett a PTE-n tanuló paksi olimpikon dzsúdós, Bor Barna.Peterdi András lendületesen kezdett: a csoportkörben hat asszójából ötször győztesen hagyta el a pástot, majd táblán is folytatta jó sorozatát: előbb az örmény Ghazaryan (15:12), majd a japán Ito (15:10) nem bírt vele.

A nyolcas döntőbe jutásért vívónk a kazah Elmir Alimzhanovval nézett szembe, akinek neve nem volt ismeretlen számára, hiszen a 2005-ös kadet világbajnokságon mostani ellenfelének testvére akadályozta meg az éremszerzésben.

Sajnos nem sikerült „családi" revansot venni: a kazah egy tussal ugyan, de jobbnak bizonyult, így Peterdi a 10. helyen végzett. Losonczi Dávid négy győzelemmel és két vereséggel kezdett a csoportban, majd a táblán előbb imponáló magabiztossággal, 15:2 arányban verte a finn Badét, majd 15:13 arányban alulmaradt a viadalt később megnyerő svájci Steffen ellenében, így a 24. helyet szerezte meg.

Egy házzal arrébb, a női kosarasok csarnokában hétfőn újabb magyar siker született: Füzy Ákos csapata emlékezetes meccsen folytatni tudta győzelmi sorozatát, és az elején elszenvedett két vereséget követően zsinórban harmadik meccsén is nyert, ezúttal Japán egyetemistái ellen.

A 9-12. helyért csatázó magyar csapat hosszabbításos meccset vívott a távol-keletiekkel. Két fáradt csapat kezdte a meccset, a mieink például 14 órával az előző napi meccsük végét követően léptek újra pályára, de Japán is csak pár órával volt pihentebb Vidáéknál.

Mindezek ellenére - vagy éppen ezért - kifejezetten élvezetes, izgalmas meccs kerekedett a magyar-japánból. Remekül küzdöttek a lányaink, és az első félidőben összeszedett nyolc pontos hátrányt négy pontos előnnyé fordították az utolsó tíz perc előtt. A záró dudaszó pillanatában 84-84 állt az eredményjelzőn, következhetett a hosszabbítás.

A 45. percben úgy tűnt, vége mindennek, 94-90 volt az ellenfélnek. A remekül játszó ex-pécsi Semsei passzából az ugyancsak kiválóan harcoló Czank triplát dobott a sarokból (94-93), majd a kivédekezett támadásunkat követően Semsei vállalt el egy középtávoli tempót sikeresen, így 95-94-re fordított a magyar csapat.

Megint kivédtük a japán ellenakciót, ám nem tudtuk végigjátszani a 21 másodpercet. Fritz elpasszolta a labdát, melyből a japán játékos egyedül iramodott a magyar kosár felé, ám kihagyta a ziccert, megszereztük a lecsorgó labdát, és vége lett a mérkőzésnek...

Az öt meccsből három győzelmet arató magyar Universiade-csapat kedden szabadnapos lesz - ami rá is fér a lányokra. A meccsen a MiZo-s Somogyinak nem ment túl jól a játék, két pontot és három lepattanót ért el.

Az egyesben főtáblás három magyar asztaliteniszező közül Molnár Csaba 4:2-re, a PEAC-os Zwickl Dániel 4:3-ra kapott ki szerb, illetve ukrán ellenfelétől, s ezzel a legjobb 64 között kiesett a Belgrádban zajló universiadén. Jakab János 4:1-re győzött bahreini riválisa ellen, és így továbbjutott.


Legszebb keddi eredményként Bor Barna, a PTE paksi hallgatója bronzérmet szerzett a cselgáncsozók +100 kg-os súlycsoportjában. A magyar csapat tájékoztatása szerint Bor az elődöntőig szépen menetelt, ott kikapott japán ellenfelétől, majd győzött egy görög dzsúdós ellen.

A női vízilabda-válogatott magabiztos játékkal bejutott a négy közé azzal, hogy a középdöntőben 15-3-ra nyert a házigazda szerb csapat ellen. Az elődöntőben az oroszokkal találkozik az együttes.

A magyar küldöttség eddig egy arany- és három bronzérmet szerzett. Győzött lólengésben Berki Krisztián, míg harmadik lett a párbajtőröző Szényi Péter, a férfi kardcsapat és most Bor Barna.

KORÁBBAN ÍRTUK:

Universiade: csoportelsők a pólósok

Ambrusék egy góllal legyőzték az USA-t, nyertek a kosaras nők, ikszeltek a focisták
Újabb vereségekkel folytatta szereplését a pécsi játékosokat is soraiban tudó két női válogatottunk az Universiadén: labdarúgók és a kosarasok egyaránt kikaptak második meccsükön is. Először nyertek viszont a pólósok, míg férfi kardban és női párbajtőrben a nyolcaddöntő volt a végállomás a legjobbaknak.

Harmadik csoportmérkőzésén megszerezte első pontját a magyar női labdarúgócsapat a Belgrádban zajló Universiadén, miután szombaton 1-1-es döntetlen játszott a japán együttessel.

A magyarok ennek ellenére a D csoport negyedik helyén végeztek, ahonnan a csoportutolsókat tömörítő második szakaszba jutottak, így legjobb esetben a tizenharmadik helyen végezhetnek.

Az Ambrus Tamás által dirigált férfipóló-csapat viszont mindhárom mérkőzését megnyerve, csoportelsőként jutott tovább, miután szombaton 9-8-ra győzött az Egyesült Államok csapata ellen. A gárda következő ellenfelére később derül fény.

A női kosárlabdázók még ezt megelőzően - a tajvaniaktól és az oroszoktól elszenvedett vereséget követően - harmadik csoportmérkőzésükön Mozambik legjobbjai ellen 82-50-re diadalmaskodtak. A MiZo-s Somogyi Andrea javuló játékkal 9/3 pontot és 4 lepattanót szerzett a mérkőzésen.

Ami a hölgyek további programját illeti: a 9-16. helyért a pénteki győzelmet viszik magukkal abba a középszakaszba, ahol a mozambikiak mellett a B csoport 3. és 4. helyezettje, Japán és Kanada lesz az ellenfél.

Ha sikerülne legalább Kanadát (amely eddig 3 vereséggel áll) legyőzni, a 9-12. hely valamelyikének megszerzéséért szállna harcba csapatunk. A következő meccs vasárnap vár a mieinkre, épp az amerikai kontinens képviselői ellen.

Tekvondóban az 58 kilogrammos férfiak mezőnyében Néma Norbert a nyolcaddöntőben kiesett, a női kardozók között pedig Kovács Laura és Minda Ildikó a legjobb 32 között búcsúzott.

A férfi tőrözők mezőnyében Bíró Péter jutott a legtovább, ő a legjobb 32 között kényszerült búcsúra, miután vereséget szenvedett lengyel riválisától.

A teniszezők között Kuhárszky Kristian férfi egyesben a második, Antunovic Dunja pedig női egyesben az első fordulóban esett ki, párosban a férfiak továbbjutottak, a nők az első fordulóban kiestek. Gombás Laura a 13. helyen végzett a tornászok egyéni összetett döntőjében.

Hetrovics Marcell az ötödik helyen zárta a férfi tornászok egyéni összetett döntőjét. A másik magyar versenyző, Hídvégi Vid a tizenegyedik pozícióban végzett. Vasárnap a tornászok közül Berki Krisztián lólengésben, Gombás Laura pedig az ugrás szerenkénti döntőjében lesz érdekelt.


KORÁBBAN ÍRTUK:

Universiade: megint csak vereségek

A pécsiekkel felálló női focisták és női kosarasok is újra kikaptak a csoportkörben

Könnyed, 12-3-as győzelmet aratott első mérkőzésén a magyar férfi vízilabdacsapat Lengyelország ellen a belgrádi Universiade második napján. Pénteken a japánok lesznek a magyarok ellenfelei, miután a női csapat - ugyancsak a Banjica-uszodában - az ausztrálokkal játszik. 

A nulladik napon Franciaországtól elszenvedett 3-0-ás vereség után csütörtökön Írországtól 3-2-re kapott ki a magyar női labdarúgócsapat, pedig félidőben még vezetett. A mieink a csoportkör utolsó fordulójában Japán ellen játszanak, de már nincsen esélyük arra, hogy a nyolc közé jussanak.

A női kosárlabda-válogatott második mérkőzésén is vereséget szenvedett, ezúttal az oroszoktól kapott ki 82-60-ra.

Férfi kardban és női párbajtőrben - a küldöttségtől származó információ szerint - a nyolcaddöntő volt a végállomás a legjobb magyaroknak: Hamar Balázs, Nagy Pál és Nagy Zsolt, illetve Tóth Annamária jutott a 16 közé.

Női tornában Gombás Laura a 15. helyen bejutott az összetett szombati 24-es döntőjébe.

KORÁBBAN ÍRTUK:

Universiade: újabb két magyar fiaskó

A focisták után a pólós és a kosarashölgyek is vereséggel kezdték a világjátékokatA nulladik nap nőifoci-veresége után a szerdai hivatalos nyitányon újabb két magyar csapat szenvedett vereséget a Belgrádban zajló Universiadén: kosarasaink , a pólósok pedig 11-8-ra Kínától.

Vereséggel kezdte szereplését a magyar női kosárlabda-válogatott a Belgrádban zajló Universiadén. A Füzy Ákos és Horváth József vezette csapat 73-64-re kikapott Tajvan legjobbjaitól.

Az első negyed végére kétpontos előnyt szereztek a távol-keletiek, a második rész azonban még ennél rosszabbul sikerült Somogyi Andreáéknak. A nagyszünetre 45-27-re húztak el a tajvaniak. Hiába a remek harmadik etap (19-10), nem sikerült behoznunk a hátrányunkat.

TAJVAN - MAGYARORSZÁG
73-64 (16-14, 29-13, 10-19, 18-18)

Kosárlabda, nők, C-csoport, Belgrád.
Magyarország: Fejes 10, Semsei 12, Szondy, Somogyi, Gadnai 2, Fritz, Vincze 2, Czank 13/3, Szavercsenko 16, Laklóth, Vida 9/3.
Szövetségi edzők: Füzy Ákos, Horváth József.
Tajvan legjobb dobói: Csang 15/3, Wu 12/12, Li 9/3, Csen 12/3. 

A vízilabdázók ezek után a kínaiaktól kaptak ki 11-8-ra. Előbbiek legközelebb pénteken játszanak az ausztrálokkal, utóbbiak pedig már csütörtök este ismét pályára lépnek, mégpedig az oroszokkal szemben.


KORÁBBAN ÍRTUK:

Universiade: rajt magyar vereséggel

Tizenkét pécsi sportoló a kedden megkezdődött belgrádi világjátékok

"Tizenkét pécsi sportoló a kedden megkezdődött belgrádi egyetemi világjátékokon", adtuk a címet tudósításunknak-beharangozónknak - rögtön figyelmeztetve az olvasót, hogy a benne foglalt szám és dátum is azonnal pontosításra, legalábbis magyarázatra szorul... Az viszont biztos, hogy a magyar női labdarúgó-válogatott volt az első magyar bemutatkozó (rögtön két PMFC-játékossal a keretben), és a nyitányon 3-0-ás vereséget szenvedett Franciaországtól.

Kezdjük a magyarázatot a dátummal: a pályán, azaz ténylegesen elrajtolt a 25. Nyári Universiade, az egyetemisták-főiskolások kétévenkénti legnagyobb sportseregszemléje. Ám június 30-a még a rendezvény hivatalos versenynaptárában is csak a 0-ás sorszámot viseli, az 1. nap - benne az ünnepélyes megnyitóval - csak szerdán, azaz július 1-jén esedékes.

Az Universiadén induló magyar sportolók

(Vastag betűvel a pécsi klubban sportoló, vastag és dőlt betűvel a PTE-n tanuló, illetve ex- vagy újdonsült pécsi sportolók)

Asztalitenisz
(Szövetségi edző: Ács Pongrác, PTE-PEAC-AAM)
Férfiak:
Jakab János, Zombori Dávid (Kapfenberg, PTE), Molnár Csaba, Zwickl Dániel (PTE-PEAC-AAM, PTE)
Nők:
Ambrus Tímea

Atlétika
Férfiak:
Kovács Tamás (félmaraton), Pásztor Gábor (200 m), Szabó Attila (tízpróba), Szemeti Péter (1500 m), Takács Dávid (800 m), Végh Tibor (10 000 m), Mozsdényi Dávid (diszkoszvetés), Török Krisztián (gerelyhajítás), Kállay Dániel (800 m, 1500 m)
Nők:
Breier Anna (4x100 m), Kaptur Éva (4x100 m), Erős Enikő (rúdugrás), Nagy Mónika (félmaraton), Pál Edina (PVSK, PTE - 100 m, 4x100 m), Rózsa Zsófia (100m, 4x100 m)

Dzsúdó
Férfiak:
Bor Barna
(Paks, PTE, +100 kg), Csoknyai László (Paks, PTE, 81 kg), Farkas Bálint (100 kg), Hadfi Dániel (abszolult kat.), Hammer Erik (66 kg), Madarász Tamás (90 kg), Majer Tibor (60 kg) Ungvári Attila (73 kg)
Nők:
Baczkó Bernadett (57 kg), Bősz Anett (70 kg), Csernoviczki Éva (48 kg)

Íjászat
Szedlár János

Kosárlabda
(Szövetségi edző: Füzy Ákos, MiZo-Pécs 2010)
Nők:
Irányítók: Semsei Barbara (Sopron), Szondy Dóra (Csata)
Hátvédek: Czank Tímea, Fritz Judit (Csata), Ilosfai Mónika (Sopron)
Bedobók: Laklóth Anna (Csata), Somogyi Andrea (MiZo-Pécs 2010), Szavercsenko Jekatyerina (Szekszárd), Vida Anna (Győr)
Erőcsatárok, centerek: Fejes Réka (Csata), Gadnai Vivien (Szombathely), Vincze Viktória (Szeged)

Labdarúgás
Nők:
Gáspár Cecília, Godvár Katalin (PMFC, PTE), Horváth Nóra, Jakab Petra, Jakab Réka, Kovács Eszter, Krenács Lilla, Méry Rita, Papp Eszter, Pintér Éva, Rácz Zsófia, Röhberg Zsanett (PMFC, PTE), Szuh Erika, Tálosi Szabina, Tóth Gabriella, Tölgyesi Adrienn, Zágor Bernadett, Mészáros Enikő, Smuczer Angéla

Tékvondó
Férfiak:
Néma Norbert, Tóth Balázs
Nők:
Balog Dóra, Gál Mária

Tenisz
Férfiak:
Kuhárszky Kristian, Kuhárszky Andreas
Nők:
Antunovic Dunja, Rédecsi Anna

Torna
Férfiak:
Berki Krisztián, Czingli László Károly, Hetrovics Marcell, Hidvégi Vid, Rácz Attila
Nők:
Gombás Laura

Úszás
Férfiak:
Csáki János (50, 100 gyors), Financsek Gábor (Kaposvár, PTE - 50, 100, 200 mell), Gercsák Balázs (200, 400, 800 gyors, 200 pillangó), Molnár Ákos (100, 200 mell), Takács Krisztián (50 gyors)
Nők:
Farkas Mariann (200 gyors, 200, 400 vegyes), Hajnal Erika (400, 800, 1500 gyors, 200 pillangó)

Vívás
Férfiak:
Tőr: Bíró Péter, Kulcsár Gergely, Pilissy Zoltán, Pórfy Tamás
Párbajtőr: Hanczvikkel Márk, Losonczy Dávid (PTE-PEAC), Peterdi András (PTE-PEAC), Szényi Péter
Kard: Gémesi Csanád, Hamar Balázs, dr. Nagy Zsolt, Nagy Pál
Nők:
Tőr: Fodor Eszter, Kreiss Fanni, Lemberg Mercédesz, Zsáry Noémi
Párbajtőr: Antal Edina, Bukócki Bianka, Nagy Ajándék, Tóth Annamária
Kard: Kerecsényi Fodor Georgina, Kovács Laura, Minda Szilvia Eszter

Vízilabda
(Szövetségi edző: Ambrus Tamás, Pécsi Vízmű-PVSK-Füszért)
Férfiak:
Baksa László, Bisztritsányi Dávid, Hangody László (PVSK), Gárdonyi András, Hangody György, Kállay Márk, Kovács Gábor, Pásztor Mátyás, Salamon Ferenc, Süveges Máté, Tóth Márton, Török Béla, Létay Krisztián, Decker Ádám, Bundschuh Erik, Hegedűs Gábor
Nők:
Bujka Barbara, Csabai Dóra, Dalmády Petra, Győri Eszter, Huszka Zsuzsanna, Jancsó Patrícia, Jankovics Eszter, Kasó Orsolya, Kiss Alexandra, Györe Anett, Menczinger Kata, Péteri Eszter, Kling Szandra

Ennél is összetettebb feladat a „pécsiek" számbavétele. Tiszta sor ugyanis, ha valaki a megyeszékhely valamelyik klubjában sportol. Védhető eset az is - kimondottan egyetemi sportviadalról lévén szó -, ha valaki nem itteni egyesületben versenyez ugyan, de pécsi felsőoktatási intézmény hallgatója.

Utóbbiak közül az élre kívánkozik a paksi - de PTE-hallgató - olimpikon dzsúdós, Bor Barna, aki az egyik legnagyobb esélyes arra, hogy - maradjunk akkor annyiban - pécsi érmet szerezzen. (Ez egyéni sportolóként legutóbb Bodor Richárdnak sikerült, aki 2001-ben, Pekingben állhatott a 100 méteres mellúszás dobogójának az alján.)

Ám kérdés, hová soroljuk például azokat a pólósokat (Gárdonyi András, Kovács Gábor), akik a kvalifikáció idején még bőven városunkbélinek számítottak, ám hetekkel ezelőtt eligazoltak a PVSK-ból.

Vagy éppen fordítva, az asztaliteniszező Zwickl Dánielt, aki még javában BVSC-s színekben harcolta ki a csapattágságot, ám a napokban a PEAC-ba szerződött...?

A teljes magyar csapatlistát tartalmazó mellékletünkben mindenesetre - különböző módon kiemelve - mindannyiuk neve szerepel.

A sort három szakvezető zárja: az Universiade-válogatottak közül ugyanis a MiZo-Pécs 2010 mestere, Füzy Ákos dirigálja a magyar női kosarasokét, a PVSK mestere, Ambrus Tamás a férfi vízilabdázókét, míg a PEAC-os Ács Pongrác az asztaliteniszezők jó szerepléséért felel.

Érdekesség, hogy csapatban ugyancsak dobogó-aspiráns lehetett volna a Peterdi Andrást és Losonczy Dávidot soraiban tudó férfi párbajtőrcsapat - amely azonban, bár kivívta a részvétel jogát, az egyéni számok után rögtön hazautazik és edzőtáborba vonul, hogy segítse a plovdivi Eb-re készülő válogatott munkáját...

Ugyancsak pécsi vonatkozású hír egyben, hogy Belgrádban mutatkozik be az Universiadén a a magyar női labdarúgó-válogatott, amely két PMFC-s futballistát, Röhberg Zsanettet és Godvár Katalint is soraiban tudhat.

A hölgyek egyébként a torna első magyar bemutatkozói voltak, és kedd este 3-0-ra kikaptak a franciáktól, míg a selejtezőcsoportjukban Írország és Japán vár még rájuk.

Somogyi Andrea jóvoltából egy pécsi szerepel a női kosárlabdacsapatban - éppenséggel kettő is lehetne, ám három játékossal nem számolhat a vezetőség: Honti Kata, Horti Dóra és a MiZo-ba most visszatért Bujdusó Nóra fáradtságra, illetve családi okokra hivatkozva marad távol a tornától.

A tizenhatos mezőnyből a magyarok Oroszország, Tajvan és Mozambik egyetemi válogatottjával mérkőznek majd meg a csoportjukban.

Az olimpia utáni második legnagyobb sportseregszemle

Az Universiadék 1959 óta íródó történetük során a résztvevő nemzetek és a sportágak számát tekintve az olimpiák után a világ második legnagyobb sporteseményévé nőtték ki magukat: az idén Belgrádban már 140 ország kilencezer versenyzője 15 sportág 208 versenyszámában (ebből a 133 magyar résztvevő 12 sportágban) mérik össze tudásukat-erejüket a következő majd' két hétben.

A hazai éremesélyeket latolgatva a szakemberek tornában Berki Krisztiánt említik az élen. A Pekinget megjárt cselgáncsozók közül Hadfi Dániel és Bor Barna, valamint Baczkó Bernadett és Csernoviczki Éva is a dobogón végezhet. Tékvandóban Tóth Balázs a nemzetközi élvonalhoz tartozik.

Vívásban a július közepén rendezendő Európa-bajnokságra tekintettel elsősorban fiatalok lépnek a pástra, és legjobb úszóink is inkább már a római vb-szereplésre készülnek. Csakúgy, mint vízilabdázóink, ám a pólósok főiskolás csapata számos sikert besöpört már (hogy mást ne mondjunk, 2003-ban, a PTE-s Pelle Balázzsal aranyérmet nyert), és most újabb éremmel gazdagodhat a gyűjteményük.

Frenkl Róbert, a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség elnöke szerint Berki Krisztián lólengésben kiemelkedő esélyesnek számít, rajta kívül a férfi és női vízilabda-csapattól, a cselgáncsozóktól, a vívóktól és az asztaliteniszezőktől várható jó szereplés.

„Lesz néhány aranyérmünk", ígérte az elnök, aki konkrét jóslásokra nem vállalkozott, de hangsúlyozta, hogy a magyar sport általános visszaesése az Universiadékon is tetten érhető, másrészt most sűrűbb lesz az európai mezőny, mint egy ázsiai helyszínen.
Frenkl Róbert azt sem rejtette véka alá, hogy a magyar részvétel a 24. órában rendeződött.

A költségvetésben megszavazott állami támogatás - amint erre a sportági szakszövetségek sem győznek panaszkodni - egyre késett, de szerencsére a nevezési díj és a részvételi költség átutalásának határideje előtt egy nappal megérkezett.

Az eddigi magyar mérleg

Két éve, Bangkokban 152 nemzet indult, s a 85 magyar sportoló akkor két arany-, három ezüst- és egy bronzérmet nyert. A magyarok eddig 24-ből 23-szor szerepeltek a nyári universiadén, és a legjobban 1963-ban, Porto Alegrében teljesítettek, amikor 19 első, 13 második és 6 harmadik helyet értek el.

A további jobb eredményeink - Palma de Mallorca 6 érem - 2 arany, Peking 6 érem, Daegu 12 érem - 3 arany, Izmir 5 érem - 1 arany - után a mezőnyök ismeretének hiányában ugyan nehéz jósolni, de ismét szerény, becsületes szereplés várható.

A magyar egyetemi-főiskolai sportolók összmérlege mostanáig: 111 arany-, 90 ezüst- és 93 bronzérem

Az Universiade hivatalos honlapjáért
KLIKK IDE!

Sz. Zs., Cs. G., mizopecsbasketball.hu, mob.hu - Fotó: Dittrich Éva