Valaki hazudik kosárkapitány-ügyben

2009. október 13. kedd 16:53

Amint arról még a múlt hét végén beszámoltunk, példátlan (bár nem előzmények nélküli) skandalum történt a magyar kosárlabdasportban: a nyilvánosságra került dokumentumok tanúsága szerint a soproni női klub egyik szponzora hatmillió forintos támogatást helyezett kilátásba a szövetségnek, ha az MKOSZ nem Rátgéber László lejárt szerződését hosszabbítja meg, hanem a tisztségre az MKB mesterét, Székely Norbertet kéri föl.

Eredeti cikkünkben (lásd lejjebb, a KORÁBBAN ÍRTUK cím alatt) az eset körülményeit jártuk körül, és a botrányt kipattantó MiZo-küldött, Vujity Tvrtko véleményét közöltük. Amint az várható volt, Berényi János, az MKOSZ elnöke sem hagyta annyiban a dolgot, és a szövetség honlapján (www.mkosz.hu) egy közleményben tudatta ország-világgal saját álláspontját.

Hadd idézzük ebből (változtatás nélkül) ezúttal csak az első bekezdést:

"A Sport plusz ma megjelent cikkében (6 millióért kelt el a szövetségi kapitányi poszt!) megfogalmazott állításokkal szemben az igazság az, hogy senki nem vette meg a kapitányi posztot Székely Norbertnak. Még a feltételezés is sértő! Elsősorban a kiváló szakember, de az elnökség tagjai és a magam nevében is vissza kell utasítanom ezt a vádaskodást. Farkas Balázs elsősorban szigorú szakmai feltételekhez kötötte a felkínált támogatást és elvárásai között egyszer sem fogalmazódott meg Székely Norbert kapitányi kinevezése."

Vagyis, az elnök szerint szóba sem került Székely Norbert neve. Ehhez képest a Pécsi Újság.hu is megszerezte az ominózus elnökségi ülés hiteles jegyzőkönyvét. Amelyből ugyancsak egyetlen bekezdést tárnánk az olvasó elé:

"...Farkas Balázs: összegezte a két reális alternatívát, s hangsúlyozta, hogy Rátgéber Lászlót a világ egyik legjobb női edzőjének tarja, de ebben a helyzetben Székely Norbertet javasolja a 2012-es Olimpiáig kinevezni..."
 
Mit mondhatunk erre? A "szelektív memória", mint olyan, nem ismeretlen az emberiség történelméből, ám alig pár napos, ráadásul kitűnően dokumentált esetekben talán nem túl elegáns hivatkozási alap... Vagyis, ne mi szégyelljük kimondani: kosárkapitány-ügyben valaki hazudik...

Vagy az elnökségnek a határozattal egyet nem értő tagjai, a jelen lévő küldöttek, továbbá az esetet nyilvánsságra hozó média úgy ahogy van - vagy Berényi János.

Nem tippelünk... Ám mert arról (még...) nem érkezett híradás, hogy az említett ülés jegyzőkönyvvezetőjét okirathamisítás miatt följelentették volna, az abban foglaltakat egyelőre elhihetjük...

Hogy arról már ne is beszéljünk: hogy kerülhet ilyesmi egyáltalán bele bármilyen jegyzőkönyvbe? Nem mintha egy efféle kapitányvásárlás "szép csendben" szebb dolog lenne, de ha még az sem jutott eszébe senkinek amikor a részleteket taglalni kezdték, hogy "Gizikének" odaszóljon, ugyan két percre kapcsolná már ki a magnót és tenné le a tollat, ez már tényleg a butaság (vagy a gőg?) netovábbja...





KORÁBBAN ÍRTUK:


Rátgébert hatmillióért buktatták meg?

A MiZo-küldött Vujity Tvrtko pattintotta ki a botrányt - győzelem Cegléden

A Népszabadság beszámolója szerint elképesztő eset történt a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének szeptember 9-i, Rátgéber László női kapitány leváltásáról határozó elnökségi ülésén.

A pénteken megjelenő Sport plusz a birtokába került jegyzőkönyv alapján állítja: Farkas Balázs elnökségi tag, a Sopron csapatát támogató főszponzor tulajdonosa hatmillió forintot ajánlott föl abból a célból, hogy a vezetőség Rátgéber helyére Székely Norbertet, a bajnoki címvédő soproni egylet szakvezetőjét ültesse.

Cegléden új taktikával is könnyedén nyertek

Ceglédi EKK - MiZo-Pécs 2010
45-92
(14-24, 10-24, 14-21, 7-23)

Kosárlabda NB I., nők, 3. forduló, Cegléd, 200 néző. V.: Király, Fodor.

Ceglédi Elefántkölykök KK: Lukács, Halmai 6, Szabó V. 4, Licsina 10, Baksa 6. Cs.: Halmi 4, Földi A. 1, Kobolák 6, Józan, Zvolenszki 6, Szabó B. 2.
Vezetőedző: Földi Sándor.

MiZo-Pécs 2010: Iványi 12, Fegyverneky 9/3, Nagy-Bujdosó 12/3, Vajda 18, Krnjics 14. Cs.: Raksányi 6, Ruják 3/3, Sarok 2, Somogyi 4, Horváth 12.
Vezetőedző: Füzy Ákos

A heti utolsó edzéseket derékbántalmak miatt kihagyó Quigley nem tartott a csapattal Ceglédre, így három amerikaija nélkül, egy légióssal, Sara Krnjiccsel állt fel a pécsi együttes. E találkozóra némileg másként készült a csapat, hiszen a hetekkel ezelőtt lekötött, Szeged elleni edzőmeccsnek nagyon fontos szerepe lett volna Iványiék Euroliga-felkészülésében.
Mást játszott ezúttal a MiZo, mint az eddigi fordulókban megszokták a szurkolók, az egész pályára kitolt, agresszív letámadásos kosárlabda helyett inkább a pozíciós játék dominált, és a héten gyakorolt sémák alkalmazása tudatos edzői kérés volt ezúttal.

Az elején minden pécsi kosárra volt válasza az egy-egy elleni játékot erőltető Ceglédnek, amelynél főleg a szerb légiós, Licsina játszott eredményesen az első félidőben, 10 pontot dobott.
Pécsi oldalon Vajda Anna és Nagy-Bujdosó Nóra szerezte a kosarak zömét, de a játék inkább a hazaiak szurkolóit töltötte el elégedettséggel. 24 pontot kapott a MiZo az első félidőben, és éppen ekkora különbséggel is vezetett a mezőnyből nem túl pontosan, 50%-kal célzó, a triplákat 12%-kal (1/8) értékesítő csapat.
A második félidőben Iványi magabiztos irányító játéka mellé pontok is társultak, Horváth Lilla produkált szép dolgokat, a pályára lépő Ruják triplát szerzett, majd Fegyverneky is betalált távolról, de harminc pontnál nem nagyon vezetett többel a MiZo a harmadik negyed végéig.
A záró periódusra az elfáradó ceglédiek nehezebben érték el kosaraikat, míg a pécsiek az ezúttal tompább, és a ráadás büntetőket mellédobó, de a fizikumának köszönhetően domináns Krnjics kosaraival negyven fölé növelték a különbséget. A végeredményt Horváth Lilla állította be, 47 ponttal nyertek a fekete-fehérek, akiket a végén nagy tapsban részesített a Ceglédre is elkísérő közönségük.

Füzy Ákos: - A szimpatikusan küzdő Cegléd ellen megpróbáltunk egy kicsit más tematika szerint kosárlabdázni, mint azt az első két mérkőzésünkön tettük. A mérkőzés bizonyos szakaszában ez meg is látszott játékunkon. A zóna ellen sokat tudtunk gyakorolni, a frissesség talán hiányzott a játékunkból.

Következik: A MiZo-Pécs 2010 legközelebb október 18-án, vasárnap, 18 órakor a Baját fogadja.

A hetilap közli Farkas felszólalását. Eszerint az üzletember - miután tagtársai egy pénzügyi helyzet megoldásáról beszélnek - úgy nyilatkozik, hogy vállalja "a női tagozat és a kompromisszum közötti különbözet (az ominózus hatmillió forint - a szerk.) megszerzését, abban az esetben, amennyiben a női felnőtt válogatott szakmai vezetése az általa javasolt módon alakul".

Farkas később meg is nevezi Székelyt. Mi több, vállalja azt is, hogy "az elnökség által elfogadott szakmai program 18 milliót meghaladó részét 25 millió forint felső határig kiegészíti".

A szituáció pikantériája, hogy Sterbenz Tamás szövetségi főtitkár - jelezve, hogy a szakmai bizottság elfogadta Rátgéber Eb-beszámolóját - javasolja: a szövetség tárgyaljon az Euroliga-győztes trénerrel, mielőtt bármilyen döntést hoz.

Ezt követően Berényi János elnök - összegezve az elhangzottakat - úgy foglal állást, hogy az elnökség Székelyt kérje fel a posztra. Végül a grémium 6:0 arányban támogatta a "pénzügyi" javaslatot...


Négy elnökségi tagot menesztettek -
a MiZo-küldött Vujity Tvrtko robbantotta ki a botrányt

Négy elnökségi tag lecserélődött a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének (MKOSZ) pénteki rendkívüli küldöttgyűlésén, amelyen elhangzott, hogy az elnökség később tárgyalja a sajtóban kipattant kapitány-ügyet: egyes hírek szerint jelentős pénzmozgás vezetett a Rátgéber - Székely cseréhez.

A Testevelési Egyetem előadójában tartott tanácskozásra azért volt szükség, mert a júniusi küldöttgyűlésen nem szavaztak az idei költségvetésről, ráadásul azóta a klubok négy elnökségi tag visszahívását is kezdeményezték. Közülük Fülöp Tibor még az ülést megelőzően lemondott, míg Horváth Frigyes korábbi főtitkár, a 328-szoros válogatott Kiss Lenke, továbbá Tóth Tamás leváltását a küldöttek megszavazták. Helyükre - újabb titkos voksolás nyomán - Bokor Ákos, Király Sándor, Rózsás Gábor és Török Ferenc került.

A megjelentek elfogadták az MKOSZ 2009-es büdzséjét is, amely 152 millió forintot tesz ki. Elhangzott, hogy a felnőtt női és férfiválogatott működtetése idén 20-20 millió forintot emésztett fel, ehhez jön hamarosan a sikeres európai osztályozót vívott férficsapat hárommilliós prémiuma. A sportági szervezet januárban 30 millióval tartozott a nemzetközi szövetségnek és a férfiligának, ez az év végén várhatóan 27 millióra csökken.

A küldöttgyűlésen a MiZo-Pécs 2010 delegáltjaként Vujity Tvrtko szóvá tette a pénteki Sport Pluszban megjelent cikket, amely szerint Farkas Balázs elnökségi tag - a bajnok MKB-Euroleasing Sopron főszponzorának tulajdonosa - hatmillió forintos támogatás fejében Székely Norbert soproni vezetőedzőt választatta meg női szövetségi kapitánynak Rátgéber László helyett.

Kifogásolta továbbá, hogy a korábban beharangozottakkal ellentétben nem az RTL, hanem a Sport Klub közvetíti a magyar bajnoki mérkőzéseket, és hangsúlyozta: nem tudnak azonosulni Berényi János elnök irányításával.

Az MKOSZ első embere az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a cikkben leírtak nem felelnek meg a valóságnak, és a felvetett témák nem tartoztak a küldöttgyűlés napirendjébe, így a soron következő elnökségi ülésen kerülnek terítékre.


FRISSÍTVE, szombat, 15:30

Vujity Tvrtko: "Az elnök úrnak bocsánatot kellene kérnie Rátgéber Lászlótól, és ha ezt megtette, kétszer is Székely Norberttől"

A nem mindennapi eset nyilvánosságra kerülése után a Pécsi Újság.hu a fővárosból érkezett tudósítások mellett "első kézből" is igyekezett információhoz jutni az ominózus küldöttgyűlésen történtekről. Vujity Tvrtko, aki a MiZo-Pécs 2010 küldötteként vett részt az eseményen, készségesen vázolta honlapunknak, hogy ő, illetve az őt delegáló pécsi klub miként is vélekedik a "hatmilliós kapitánycseréről".

- Ha azt mondom, mélységesen fel vagyunk hábordva a történteken, és elszomorodva, hogy idáig süllyedhetett a magyar kosárlabda, még nem is adja vissza a valódi érzelmeinket - kezdte Vujity Tvrtko.

- Amikor az ülésen megláttam az azóta már a sajtóban is közzétett jegyzőkönyvet, amely a Rátgéber - Székely kapitánycserét gyakorlatilag egy pénzügyi tranzakció szintjére degradálja, nem hittem a szememnek. Persze, ha végiggondoljuk, hogy az elmúlt években melyek voltak Berényi János elnök úr "nagy bejelentései", amelyek aztán soha nem váltak valóra, és visszaemlékszünk, hogy mi is számított mostanában "kosárlabda-hírnek" a magyar sajtóban (bíróverés, bírósztrájk, tömegverekedés a pályán, elnökségi botrány, kapitánykérdések), már nem is akkora csoda a most kipattant botrány.

- A MiZo-Pécs 2010 vezetősége úgy gondolja, hogy ebben a példátlan ügyben ki kellett állnia amellett a Rátgéber László mellett, aki másfél évtizeden át sikerre vezette a csapatot és büszkeséget okozott ezzel az egész magyar sprtszerető közönségnek; és ki kellett állnia ezen kívül az igazság mellett is. Elfogadjuk természetesen, hogy a szövetség nem a most lejárt szerződésű Rátgéber Lászlóval képzeli el a jövőt, és hogy egyébként bárkit le is lehet váltani kapitányi tisztéből, tisztességes indokokkal és korrekt búcsúval persze.

- Ha én lettem volna például a szövetség elnöke helyében (amint soha nem is vágyódtam effél titulusokra), Rátgéber Lászlónak a szerződése lejártakor vettem volna egy üveg bort, a feleségének egy csokor virágot, és megköszöntem volna eddigi ténykedését. Ám semmiképpen sem vettem volna a bátorságot, hogy a sportághoz magam által is felvállaltan nem értő vezetőként mély szakmai indoklásba, főleg vitába bocsátkozzak. Arról már ne is beszéljünk, hogy a most nyilvánosságra került leleplező dokumentum mit mutatott meg e vélemény hitelességéről, őszinteségéről - mondta Vujity Tvrtko.

- Gondolkodtak-e a csapatok ezek után az elnök leváltásán?

- Biztosan meglenne rá a mód, hogy a klubok tegyenek lépéseket az elnök elmozdítása érdekében, ám még ezek után is úgy vélem, az efféle "puccs" helyett magának Berényi Jánosnak kellene végre magába néznie, és levonnia a konzekvenciákat.

- Ezzel párhuzamosan pedig sürgősen bocsánatot kérnie Rátgéber Lászlótól, majd ha ezt megtette, kétszer is Székely Norberttől. A Sopron rendkívül tehetséges és elismert fiatal vezetőedzőjét, és mondhatom, barátomat, ha lehet, még Rátgébernél is sokkal kényelmetlenebb helyzetbe sordorta. Ha ugyanis ő most elvállalja a kapitányságot, azzal a teherrel kell megküzdenie, hogy sokan biztosan azt gondolják majd, megvették neki a posztot. Ha viszont nem, élete talán legnagyobb álmától fosztja meg az elnök - állította párhuzamba a felkért, de ki még nem nevezett kapitány előtti két rossz lehetőséget végül Vujity Tvrtko.


Képünkön: Amikor Berényi János még "szerette" Rátgéber Lászlót - a kapitányi kontraktus aláírása a Lauber Dezső Sportcsarnokban

Sz. Zs., mizopecsbasketball.hu, kosarinfo.com/nol/mti