Átadták a BIOKOM felújított ügyfélszolgálatát és a városüzemeltetést

2011. május 19. csütörtök 13:53

Átadták a BIOKOM felújított ügyfélszolgálatát és a városüzemeltetést

A BIOKOM Pécsi Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Kft. meglévő, Siklósi út 52. szám alatti irodaépületébe költözött május elején a pécsi városüzemeltetés a korábbi Búza téri helyszínről.

Ez indokolttá tette a meglévő ügyfélszolgálat felújítását, valamint egy új városüzemeltetési egység létrehozását, amely központi irodaépülethez tartozó, felújított, udvari épületben kapott helyet. Ma sajtótájékoztató keretén belül a megújult ügyfélszolgálatot és épületet lehet megtekinteni, valamint bemutatták a városüzemeltetési cég új részlegeinek tevékenységét és a munkafolyamatokat kiszolgáló gépeket, berendezéseket, épületeket is.

Mint ismert, Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlése - a városban eddig is közszolgáltatási feladatokat ellátó - BIOKOM Kft.-t 2011. január elsejétől a következő kötelezően ellátandó tevékenységekkel bízta meg: településfejlesztés, településrendezés; az épített és természeti környezet védelme; vízrendezés és vízelvezetés, csatornázás; helyi közutak és közterületek fenntartása; a parkolás biztosítása; a köztisztaság és településtisztaság biztosítása. A tevékenységbővítésnek köszönhetően több mint 100 milliárdos infrastrukturális vagyont gondoz és üzemeltet jelenleg a kft.

Ennek megfelelően a BIOKOM Pécsi Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Kft. a meglévő környezetgazdálkodási és hulladékkezelési tevékenysége a következő egységekkel és a hozzájuk tartozó feladatkörrel bővült ki:
- Közmű- és vízrendezési osztály
- Közút- és forgalomtechnikai osztály
- Zöld- és közterületi osztály
- Közterület-fenntartási részleg
- Mélyépítési és útkarbantartási részleg

A közmű- és vízrendezési osztály feladatai közé tartozik többek között a víznyelőrácsok és aknák, folyókák vízelvezető képességének biztosítása rendszeres tisztítással, a felszíni vizek vízminőségének időszakos monitorizálása, a bevezetések állapotának ellenőrzése, lefedett vízfolyásszakaszok, szabad űrszelvények biztosítása.
Az elmúlt évek csapadékos időjárása és annak következményei mindenki számára egyértelművé tették, hogy mennyire fontos a vízelvezető nyílt árkok, vízfolyások medreinek időszakos tisztántartása, földmedrű árkok rendszeres kaszálása, a lefolyási keresztszelvény biztosítása. Kezelik, karbantartják, nyilvántartják, ellenőrzik a tavakat (vízfelületeket) és műtárgyaikat. Ezenkívül az osztály adja ki a befogadói nyilatkozatokat és a használatbavételi engedélyekhez a csapadékvíz-kezelői hozzájárulásokat.

A városi köz- és vízmű vagyon számokban:
- 13 vízgyűjtő terület,
- 116 km hosszú felszíni vízfolyás,
- 80 km hosszú nyílt árok,
- 296 km hosszú zárt csapadékcsatorna,
- 2 db mesterséges tó,
- 30 db szökőkút, 6 db csobogó, 22 db forrás,
- 7 db illemhely,
- 21 db locsolóhálózat, 31 db ivókút, 86 db közkifolyó,
- a csapadékvíz-elvezető rendszer értéke 2,831 milliárd Ft.

A BIOKOM Kft. és a zöld- és közterületi osztály legfőbb célja, hogy Pécs Megyei Jogú Város közparkjainak fenntartójaként, illetve a kiemelt zöldfelületek fejlesztéseinek meghatározó szereplőjeként a megbízói és a lakossági igényeknek a rendelkezésre álló források hatékonyabb felhasználásával egyre magasabb szinten feleljen meg, az épített zöldkörnyezet összképét pozitívan alakító/befolyásoló minőségi szolgáltatást nyújtson.

A park- és fasorfenntartás mint közszolgáltatói feladat alapvetően a zöldfelületek élő elemeinek (pázsitterületek, fák, cserjék, virágok) gondozását és életfeltételeik folyamatos biztosítása mellett azok értékmegőrzését jelenti. A parkok épített elemeinek karbantartása és állagmegőrzése képezi a parkfenntartási feladatok másik nagy egységét. Az épített elemek részben esztétikai (tavak, szökőkutak, medencék, vízesések), részben funkcionális (utak, lépcsők, ivókutak, padok, szemétkosarak, játszó- és sporteszközök) célúak, valamint ide sorolandóak a zöldfelületek ápolását biztosító létesítmények (öntözőhálózatok).

A városi zöld- és közterület számokban:
- a jelentős fasori, cserje- és gyepfelületi állomány értéke 6-7 milliárd Ft,
- az EKF kapcsán megújult közterek új értéke (játszóterekkel, burkolt felületekkel, növényanyaggal, szökőkutakkal) 8 milliárd Ft,
- 2. 511.360 m2-en belterjes kaszálás,
- 623.800 m2-en külterjes kaszálás,
- 2.860.195 m2-en őszi lombgyűjtés,
- 481.538 m2-en tavaszi lombgyűjtés,
- 48.553 m2-en sövénynyírás,
- 7000 db fa, 140 dézsás növény, 1.500 m2 rózsafelület növényvédelme,
- 4.000 m2 virág- és rózsafelület-fenntartás,
- 200.000 m2 cserjefelület fenntartása, metszése,
- 915 db hulladékgyűjtő edény ürítése,
- 404 db buszmegálló takarítása,
- 47.074 m2-en zónás parkolók takarítása,
- 128.926 m2-en burkolt utak gépi seprése.

A BIOKOM Kft. közút- és forgalomtechnikai osztályának feladatai közé tartozik - nevének megfelelően - Pécs város közút- és járdaterületeinek üzemeltetése, fenntartása. Folyamatos tevékenységük többek között az utak kátyúzása, az úttestek és úttartozékok javítása, hidak és támfalak karbantartása, ezek graffiti-mentesítése. Az osztály ellát olyan adminisztrációs tevékenységeket is, mint az útvonal és útbontási engedélyek kiadása, forgalmi rend nyilvántartásának vezetése, útellenőrzés, forgalomszámlálás, térinformatikai fejlesztés.

A város közút- és járdaterületei számokban:
- 480 km burkolt út, értéke 25-30 milliárd forint,
- 330 km járda, értéke kb. 3 milliárd Ft,
- 600 km föld- és makadámút,
- 99 híd, értéke 20-30 milliárd Ft között,
- 404 db buszöböl,
- 61 db jelzőlámpával ellátott csomópont.

Jelenleg igen szűkösek a közfeladatokra fordítható források, ezért egyszerre, rövid időn belül nem lehetséges az évtizedes lemaradás ledolgozása, de a város alapvető és kötelező funkcióinak működését igyekszünk lehetőség szerint a legjobb minőségben biztosítani.
Meglévő forrásaink igen szűkösek, ezért az, hogy ezekből mennyi jut fejlesztésekre, az itt élők hozzáállásától is függ. Ha anyagi lehetőségeinket nem a rongálások helyrehozatalára, vagy egyesek kultúrálatlan viselkedéséből eredő problémák javítására kell fordítanunk, akkor városunk külleme szebb, közműveink állapota, minősége jobb lehet.

Az elmúlt 20 évben a szállító járművek össztömege és forgalma jelentősen megnövekedett. Az elkészült utak tervszerű karbantartása és állagmegóvása gyakran elmaradt, valamint az utak pályaszerkezetét sem ilyen nagy mértékű forgalomterhelésre méretezték. Jelenleg az utak állaga már olyan romlási szintet ért el, amely számára a kátyúzás sem jelent végleges megoldást.

Jelentős az aszfalt-hámlás (elöregedett a bitumen), tele van hosszirányú és hálós repedésekkel, megjelentek a nyomvályúk és a tömeges pályaszerkezeti hibák.

A nagyfokú állagromlást a jelenlegi szerény pénzügyi helyzetben csak lassítani lehet az évről-évre exponenciálisan növekvő kátyúszámmal szemben. A BIOKOM Pécsi Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Kft. eddigi lehetőségei kátyúztatásra terjedtek ki, amelyeket vállalkozók végeztek el. Mozgásterük növelése érdekében, valamint abból a célból, hogy minél több kátyú kerülhessen kijavításra a pécsi utakon, saját hatáskörükbe vonták a kisebb volumenű kátyúzást, amelyre meg tudták teremteni a személyi feltételeket (4 fő fizikai dolgozó felvételével) és az eszközhátteret. A saját teljesítésnek köszönhetően szakszerűen, gyorsan és rugalmasan tudják ellátni a feladatot - alacsonyabb költségszinten.

Eszközpark: tehergépkocsik (aszfalt és munkaeszköz szállítása, a kibontott aszfalt elhordása), vibrohenger (aszfalt behengerlése, tömörítése), Stihl aszfaltvágó (kátyúk körbevágása), lapvibrátor, kompresszor és réselő (a megvágott aszfalt bontása, kisebb kátyúk szélezése), „döngölő béka" (tömörítés), Hitachi minikotró - bontó kalapáccsal és markoló egységgel (mélyépítési munkák), kézi aszfaltvágó, KRESZ-táblák (munkaterület kitáblázása), stb.


Képünkön: Dr. Kiss Tibor, a BIOKOM vezetője és Nagy Csaba alpolgármester.

BIOKOM Pécsi Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Kft. - Fotó: Dittrich Éva