A PTE partnerintézménye lesz a Gandhi Gimnázium

2015. október 28. szerda 09:28

A PTE partnerintézménye lesz a Gandhi Gimnázium

A pécsi Gandhi Gimnázium és Kollégiumban folyó oktató-nevelő munka elismeréseként az iskola a Pécsi Tudományegyetem partnerintézményévé válik, aminek a gimnázium vezetői nagy jelentőséget tulajdonítanak. Európa első cigány/roma nemzetiségi, érettségit adó intézménye számos uniós pályázat megvalósításáról és egyéb eredményekről is beszámolhat. 

Az október is nagy eseménnyel indult a gimnáziumban: névadójuk, Mahatma Gandhi születésének 146. évfordulóját ünnepelték. A diákok osztályversenyen adtak számot a Gandhi életével és India történelmével, kultúrájával kapcsolatos tudásukról. Az azután következő hetek egyfelől pályázatok megvalósításáról szóltak. Az „Esélyháló" című projekt keretében, úgynevezett hagyományőrző úton előbb Hodászon, majd Sajókazán és Bódvalenkén járt egy-egy gandhis csapat. Hodászon ellátogattak az ország első Roma Tájházába, a helyi tradíciókat is megismerték.

A kilencedikes Kaposi Melánia így emlékszik vissza az élményre: „Nagyon tetszett, hogy a közösségben mindenki beszélte a cigány nyelvet, Öröm volt, hogy láthattam a régebbi kultúrákat, szokásokat (tésztagyúrás, mosás). Tetszett a családias hangulat, mindenki nagyon rokonszenves volt".

Sajókazán a Dr. Ámbédkar Iskolát keresték fel, amely a Gandhihoz hasonlóan szegény cigány/roma családok gyermekeiből igyekszik képzett, ugyanakkor a gyökereihez, nyelvéhez, kultúrájához hű fiatalokat oktatni, nevelni. A freskófaluként ismert Bódvalenkén pedig a cigány/roma képzőművészet egyedi megjelenési formáit, a lakóházak falát díszítő festményeket csodálták végig. A mesejeleneteket, szokásokat, életérzéseket ábrázoló alkotások a gandhis diákok számára azt az üzenetet közvetítették, hogy a hátrányos helyzetből a művészet révén is ki lehet emelkedni, lehet érvényesülni és akár megélni is.

Közben egy másik, „Az innovatív Gandhi Gimnázium" című pályázat lebonyolítása is folytatódott, sőt, mostanra a végéhez ért. Beásból és lováriból nyelvi témahetet, angolból és németből nyelvi vetélkedőket tartottak, és e sikeres programokon túl az is örömre ad okot, hogy a pályázat keretében beszerzett 15 kerékpár, gördeszkák, túrafelszerelések, laptop és projektor a továbbiakban is rendelkezésre állnak az iskola tanórai, illetve tanórán kívüli tevékenységeihez.

Még mindig a pályázatoknál maradva: egyrészt továbbra is jó ütemben halad a kollégiumi épületegyüttes felújítása és átalakítása, amely közel félmilliárd forint támogatás révén valósul meg az év végére. Másrészt október 10-én a Pécsi Nemzetiségi Ünnepen az emberi erőforrások minisztere beszélt az épülő Nemzetiségi - Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központról. A nemzetiségi kultúra jobb megismertetését célzó, november végén záruló projekt részeként a Gandhiban kreatív digitális információs és alkotóközpont jön létre, magába foglalva egy hang- és videó stúdiót, nyelvi labort, háromdimenziós technikát alkalmazó oktatótermet is. Balog Zoltán úgy fogalmazott: a nemzeti kisebbségek kultúrája csak akkor lehet erős, ha a többség úgy tekint rá, mint ami az övé is.

Számos további sikerről, fontos eredményről is beszámolhat az intézmény: ilyen például, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma által hirdetett Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíjat egy gandhis diák, Orsós Tamás is kiérdemelte. A szintén a gimnáziumba járó Kovács Szilárdnak pedig a Honvédelmi Minisztérium ítélte oda a Lippai Balázs esélyegyenlőséget elősegítő ösztöndíjat. És hogy a gandhisok a sportban is jók, azt jelzi, hogy a városi „Apáczai Kupa" kollégiumok közötti labdarúgó-bajnokság őszi szezonját az ő csapatuk zárta a tabella élén.

- Az iskola büszke arra, hogy sikeresen pályázott a „Pécsi Tudományegyetem partnerintézménye" címre - ezt már a Gandhi Gimnázium igazgatója mondja. Déri Ildikó tájékoztatása szerint az egyetem tanárképző központja értesítette őket, hogy keret-megállapodást kötnek velük.

Az együttműködés fő területe a pedagógusjelölt hallgatók szakmai gyakorlatában való együttműködés lesz. Az igazgató szerint mindez azért is nagy szó, mert még hitelesebbé teszi, és jobban kinyitja a Gandhit, ráadásul az újfajta elvárások az iskola pedagógusait még nívósabb munkára késztetik.

Forrás: Gandhi Gimnázium