Határon átnyúló projektekben dolgozhatnak a PTE hallgatói

2013. augusztus 08. csütörtök 11:41

Határon átnyúló projektekben dolgozhatnak a PTE hallgatói

A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kara augusztus elején a magyar-horvát IPA együttműködési program keretében két, összességében 80 millió forint értékű pályázati projektet nyert el, amelyek kapcsolódnak a Kar eddigi programszervezési, kutatási és tudományos tevékenységéhez.

Az egyetem és a partnerintézmények szakemberei a horvát-magyar határmenti területen indított kutatásokba minél szélesebb körben kívánják bevonni a FEEK hallgatóit, annak érdekében, hogy elsősorban az önköltséges helyekre bekerült fiataloknak lehetőséget adjanak a költségtérítés összegének előteremtésére.

A projektek a kar profiljához illeszkedően a foglalkoztatással, valamint a nehéz helyzetben lévő emberek munkaerő-piaci esélyteremtésével kapcsolatosak. A korábbi együttműködések tapasztalataira építve a foglalkozás-egészségügyi területen fő cél a foglalkozások egészségi követelményeit tartalmazó, hiánypótló szakkönyv kidolgozása és megjelentetése. A szakmai anyag felhasználható a foglalkozás-egészségügyi orvosok, munkaközvetítők, munka- és pályaválasztási szakemberek tevékenységének segítésére, illetve továbbképzések indítására. A projekt új és átfogó ismereteket nyújtó, az egészséget, az emberi tényezőket, a környezetet és a foglalkoztatást összhangban kezelő szakirodalom elkészítésére, gyakorlati alkalmazására irányul.

A tevékenység másik területe egy különösen nehéz helyzetű csoport, a pszichésen akadályozott emberek foglalkoztathatóságának elősegítése. A kutatók szerint Magyarországon és Horvát­országban a mentálisan akadályozott emberek nagy része meglévő képességeik alapján vagy azok fejlesztésével alkalmassá tehetők a munkavégzésre. Ennek ellenére a munkáltatói magatartások és a csoporthoz tartozó emberek bizonytalanságai gátolják e törekvést. A pszichésen akadályozott emberek esélyeinek javítása alapos helyzetfeltárással, szakmai, módszertani megalapozással, illetve az intézmények közötti együttműködés erősítésével oldható meg a program végrehajtása során.

A pályázati együttműködésben horvát részről az eszéki Egészségház (Dom Zdravlja Osijek), magyar részről civil szervezetként a Humán Innovációs Csoport vesz részt. A projekt vezetése a korábbi kooperáció alapján különösen számít a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja, illetve az eszéki társszervezet (Hrvatski Zavod Za Zaposljavanje Osijek) szakmai közreműködésére.

Forrás: PTE